چند سالی هست که بحث استفاده از موتورسیکلت برقی در کلان‌شهرهای کشور برای کاهش آلایندگی‌های هوا مورد توجه بسیاری از مسئولین بویژه سازمان محیط زیست قرار گرفته است، اما اقدامی برای عملی کردن این موضوع صورت نگرفته است. در برخی موارد نیز خبرهای مبنی بر اختصاص تسهیلات بلاعوض به خریداران موتورسیکلت‌های برقی مطرح می‌شود اما تا به الان عملی نشده است.
به گزارش خودروبانک و به نقل از پرشین خودرو، در شرایطی موضوع ارائه تسهیلات و یا اختصاص ۱۰ درصد از تولید کارخانجات موتورسیکلت‌سازی به تولید موتورسیکلت‌های برقی به میان می‌آید که نه زیرساخت لازم وجود دارد و نه مسئولین وعده‌های خود را عملی کرده‌اند. در این شرایط دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای وزارت صنعت و معدن می‌گوید که تا کنون هیچ اقدام برای اجرای مصوبه دولت برای توسعه و تولید موتورسیکلت‌های برقی صورت نگرفته است. این مصوبه تولیدکنندگان موتورسیکلت رو ملزم به اختصاص دادن سهمی از تولیدات خود به موتورسیکلت‌های برقی می‌کند و به گفته یکی از اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت کارخانجات موتورسیکلت‌سازی با وجود ضرر و زیان و نبود زیرساخت‌های لازم برای تولید موتورهای برقی و عدم حمایت مسئولین، اما درصدی از سهم تولیدشان را به تولید موتورهای برقی اختصاص داده‌اند.

یک ریال تسهیلات به خریداران موتورسیکلت‌های برقی پرداخت نشده است
ابوالفضل حجازی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت در خصوص تسهیلات بلاعوض خریداران موتورسیکلت‌های برقی اظهار داشت: دولت حق ندارد چوب حراج به منابع ملی و بودجه کشور بزند هرچند تا کنون یک ریال هم تسهیلات بلاعوض به خریداران موتورهای برقی داده نشده است. وی ادامه داد: اختصاص تسهیلات بلاعوض به خریداران راهکار توسعه این بخش نیست و اگر قرار بر ارائه تسهیلات باشد، باید این تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد تا تولیدکنندگان بتوانند با قیمت کمتری تولیدات را به بازار عرضه کنند. حال در این شرایط برخی مسئولین برای خوشامد جامعه و محکم‌تر شدن جایگاهشان بحث تسهیلات بلاعوض به خریداران را مطرح می‌کنند و البته ما نیز از تسهیلات ارزان قیمت به خریدارن موتورهای برقی حمایت می‌کنیم.
تولیدکنندگان موتورهای برقی زیان می‌دهند
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت در رابطه با تولید موتورهای برقی گفت: متاسفانه تمام تولیدکنندگان موتورسیکلت‌های برقی دچار ضرر و زیان شده‌اند‌ همچنین به علت عدم استفاده و نبود خریدار باتری این موتورها فرسوده شده و هر باتری این موتورها حدود ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد. وی در ادامه افزود: بخشی از فروش نرفتن موتورسیکلت‌های برقی مربوط به قیمت بالای آن است و بخش دیگر مربوط به فرهنگ‌سازی آن، که اگر فرهنگ‌سازی شود می‌تواند در فروش و استفاده موتورهای برقی بسیار موثر باشد.
حجازی در پایان تصریح کرد: موتورسیکلت‌های برقی برای بخش عمده‌ای از جامعه شناخته شده نیست و مردم ابهامات زیادی در رابطه با این وسیله و نحوه شارژ آن در ذهن دارند و باید آموزش‌های لازم و اطلاعات فنی لازم در اختیار مردم قرار بگیرد. پس تا زمانی که بین دولت، بخش خصوصی و مصرف‌کننده تعامل برقرار نشود، راه برای ورود فناوری‌های توسعه پایدار و سبز امکان‌پذیر نخواهد بود

 

منبع: خودرو بانک