فورد با اعلام برنامه‌های خود برای نصب تکنولوژی ارتباط خودرو با محیط اطراف در تمامی خودروهای جدید قدم‌های تویوتا و لکسوس را دنبال می‌کند. این برنامه با آغاز سال 2022 عملیاتی می‌شود.


تکنولوژی موردبحث خودروها را قادر می‌سازد تا با دیگر خودروها، زیرساخت‌ها و عابران پیاده ارتباط برقرار کنند. عابران پیاده می‌توانند با استفاده از گوشی هوشمند روی صفحه‌نمایش خودرو نقش ببندند، حتی اگر در دید راننده نباشند.

از دیگر مزیت‌های ایمنی این تکنولوژی می‌توان به توانایی خودروها در آگاه‌سازی دیگر رانندگان از وقوع تصادفات اشاره کرد. توانایی برقراری ارتباط با زیرساخت‌ها نیز به این معنی است که رانندگان می‌توانند اطلاعات پیشرفته‌ای درباره‌ی ساختار راه داشته باشند بنابراین با مسیر و خطرات آن آشناتر خواهند بود.

تکنولوژی ذکر شده همچنین می‌تواند ترافیک را روان‌تر کند زیرا خودروها خواهند توانست با چراغ‌های راهنمایی نیز ارتباط برقرار کنند. به این ترتیب رانندگان اطلاعاتی درباره‌ی زمان باقی مانده برای سبز شدن چراغ دریافت خواهند کرد و آماده‌ی عبور از چراغ خواهند شد.


فورد می‌گوید سیستم V2X برای کار با سیستم‌های ایمنی بکار رفته در بسته‌ی ایمنی کو پایلوت 360 این برند طراحی شده است. این موضوع خیلی سورپرایز کننده نیست اما فورد خاطرنشان ساخته این تکنولوژی باعث می‌شود ترمز اضطراری خودکار در صورت عدم پاسخ راننده به ‌تصادف قریب‌الوقوع فعال شود.

اگرچه تویوتا و لکسس در حال استفاده از سیستم ارتباطی برد کوتاه هستند اما فورد جهت متفاوتی را انتخاب کرده و می‌خواهد از شبکه‌ی سلولی که ارتباط 5 جی دارد سود ببرد. البته دان باتلر، مدیر محصولات و پلتفرم ارتباطی فورد گفته سیستم این برند باعث ارتباط مستقیم بین دستگاه‌ها خواهد شد و این به معنی عدم نیاز سیگنال به ارسال اولیه به برج سلولی است.

سؤالات زیادی درباره‌ی این تکنولوژی وجود دارد اما اتکا به ارتباط سلولی می‌تواند یک نقطه‌ضعف باشد زیرا مشتریان شاید علاقه‌ای به پرداخت هزینه‌ی اضافی نداشته باشند. تکنولوژی V2X می‌تواند در میلیون‌ها خودروی فورد به‌صورت استاندارد نصب شود اما تنها برخی از رانندگان خواهند توانست از مزیت‌های این سیستم برخوردار شوند. این موضوع ناامیدکننده خواهد بود زیرا حتی باتلر هم گفته است که این تکنولوژی در صورتی به حداکثر پتانسیل خود خواهد رسید که بسیاری از خودروها و زیرساخت‌های جاده‌ای دارای مزیت‌های آن باشند.

 

منبع: پدال