پس از غیبت چندین ساله تویوتا سوپرا و یک دهه آزار دیدن طرفداران این محصول دوست داشتنی، تویوتا سوپرا 2020 به صورت رسمی در نمایشگاه دیترویت به نمایش درآمد و به نظر می رسد ارزش این همه صبر را داشته باشد. آنطور که تویوتا عنوان می کند، مدل مفهومی FT-1 که توسط Calty طراحی شده و در سال 2016 به نمایش در آمده بود، اصلی ترین منبع الهام برای طراحی تویوتا سوپرا بوده است. در حقیقت طراحی خارجی تویوتا سوپرا 2020 به کانسپت FT-1 بسیار وفادار بوده و تنها تغییراتی در جلو پنجره با این مدل مفهومی دارد.
کابین خودرو تفاوت های بیشتری با مدل مفهومی FT-1 دارد. از آن جایی که تویوتا سوپرا 2020 و بی ام و Z4 جدید بر اساس یک همکاری مشترک توسعه یافته اند، شباهت ها بین این دو محصول در کابین بسیار است و حتی تویوتا از سیستم چند رسانه ای iDrive در سیستم سرگرمی سوپرا استفاده کرده است. کابین خودرو نمایی شبیه به کاکپیت هواپیما دارد و نشانگرهای دیجیتال خودرو، اطلاعات متنوعی همچون فشار G و تایم گیری ها را نشان می دهد.
فاصله محوری تویوتا سوپرا 2020، بالغ بر 2468 میلیمتر می شود که این رقم، آن را در رده محصولاتی همچون پورشه 911 و جگوار تایپ اف قرار می دهد، اما طول آن که 4381 میلیمتر است، کمتر از رقباست که دلیل آن کوتاه بودن کاپوت جلو و کوچک بودن برآمدگی عقب خودروست که به دلیل رعایت اصول آیرودینامیکی بوده و موجب توزیع وزن خودرو به نسبت 50-50 شده است.
سیستم تعلیق و شاسی تویوتا سوپرا 2020، در طی یک همکاری مشترک بین تویوتا و تیم مسابقات Gazoo پدید آمده است. در جلو شاهد یک تعلیق دو اتصاله فلزی با لغزش محدود هستیم که بسیار منحصر به فرد است، و در عقب نیز از سیستم تعلیق چند اتصاله معمول استفاده شده است. تمامی تیپ های تویوتا سوپرا 2020، قابلیت تغییر الکترونیکی فنر بندی بین حالات اسپرت و نرمال را دارند.
 

تویوتا سوپرا 2020

تویوتا سوپرا 2020

همانطور که احتمالا تا کنون خوانده اید، پیشرانه این خودرو و بی ام و Z4 مشترک بوده و هر دو خودرو از یک موتور سه لیتری شش سیلندر قدرت می گیرند، با این تفاوت که رقم تولیدی در تویوتا سوپرا اندکی از بی ام و Z4 کمتر است. نمونه قرار گرفته بر روی تویوتا سوپرا 335 اسب بخار قدرت و 494 نیوتون متر گشتاور تولید می کند.در مقایسه، موتور بی ام و Z4 اندکی قوی تر بوده و 382 اسب بخار قدرت و 500 نیوتون متر گشتاور تولید می کند. جعبه دنده دو خودرو نیز کاملا یکسان بوده و از نوع هشت سرعته اتوماتیک است. تویوتا پیش بینی می کند با این قوای فنی، سوپرا جدید بتواند در مدت زمانی برابر با 4.1 ثانیه به سرعت شصت مایل در ساعت یا 96 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. به دلیل مسایل ایمنی، سرعت این خودرو به صورت الکترونیکی به 250 کیلومتر بر ساعت محدود شده است.
 

تویوتا سوپرا 2020

تویوتا سوپرا 2020

تویوتا سوپرا 2020 از تابستان امسال در دسترس خریداران خواهد بود و در سه تیپ سه لیتری معمولی، سه لیتری پرمیوم و سه لیتری لانچ به بازار عرضه خواهد شد. رنگ بندی این محصول نیز منحصر به فرد بوده و شامل رنگ های Absolute Zero White ، Nocturnal Black و Renaissance Red 2.0 می شود. نسخه Renaissance Red 2.0 با تریم داخل قرمز عرضه خواهد شد و تولید آن محدود به 1500 دستگاه خواهد بود. قیمت گذاری نسخه پایه از 49.990 دلار شروع شده و با انتخاب گزینه های اختیاری، این قیمت افزایش خواهد یافت. قیمت تیپ پرمیوم نیز از 53،990 دلار شروع می شود و نسخه تولید محدود Launch نیز از 55،250 دلار به بالا قیمت گذاری خواهد شد. آپشن های قابل انتخاب برای تویوتا سوپرا 2020 عبارتند از بسته کمک به راننده با قیمت 1195 دلار و سیستم صوتی JBL به همراه رهیاب با قیمت 2460 دلار. نسخه های دولیتری این خودرو نیز همزمان با بی ام و Z4 به بازار عرضه خواهند شد که با توجه به نوع پیشرانه، رقم تولیدی قدرت آنها 189 یا 255 اسب بخار است. با توجه به نزدیکی های بسیار زیاد تویوتا سوپرا 2020 و بی ام و Z4 جدید، به احتمال زیاد مقایسه های فراوانی بین این دو خودرو در آینده شکل خواهد گرفت و تا مدتها خوراک رسانه های خودرویی تامین خواهد شد.

 

منبع: خودرو بانک