در چند ماه گذشته شاهد اتفاقات عجیبی در بازار خودرو کشور بوده ایم. افزایش ناگهانی و البته سرسام آور دلار و به دنبال آن خودرو باعث شد تا بازار صنعت خودرو به کما برود و تا بحال نیز این بازار به روزهای اولیه باز نگشته است.
اما در این میان، قیمت خودروهای وارداتی نیز دچار افزایش قیمت شدیدی شد اما گویا کمی عدم توازن و ناهماهنگی در قیمت گذاری ها وجود دارد و سازمانی هم نظارتی بر این قیمت ها ندارد و به نظر می رسد که دلالان بازار لطف کرده اند و قیمت های عجیبی را در بازار نهادینه کرده اند تا سود بیش از حد مناسبی را از این آشفته بازار بدست آورند.
لکسوس NX200t در مدل 2017 حدود 40 تا 43 هزار دلار قیمت دارد. در مقابل نیز فولکس واگن تیگوان در مدل 2018 حدود 39 هزار دلار قیمت دارد یعنی اختلاف این دو خودرو حداکثر 4 هزار دلار است. حتی اگر فرض کنیم این 4 هزار دلار در بدترین شرایط یعنی با دلار 15 هزار تومانی نیز وارد شده باشد (که قطعاً این چنین نیست) باید اختلاف قیمت این دو خودرو حدود 60 میلیون تومان باشد که با تعرفه واردات و عوارض و ... شاید به عددی در حدود 100 میلیون تومان برسیم. اما در بازار آزاد داستان کاملاً متفاوت است! قیمت فولکس واگن تیگوان 2018 صفر کیلومتر 680 میلیون تومان است و لکسوس NX200t مدل 2017 صفر کیلومتر حدود 1 میلیارد تومان! که البته نمی دانیم این اختلاف عجیب و غریب از کجا بدست آمده و چه سازمانی باید به این قیمت ها نظارت کند؟
 

لکسوس NX200t

لکسوس NX200t

در هر صورت هر آنچه باشد زور ما قطعاً به دلالان محترم نمی رسد که اگر می رسید وضعیت قیمت ها بسیار متفاوت بود، اما به شما توصیه می کنیم در صورتیکه به دنبال یک خودرو شاسی بلند لوکس با چنین رنج قیمتی می گردید، شاید خریدن یک فولکس واگن تیگوان 2018 و در جیب گذاشتن حدود 300 میلیون تومان بسیار بیشتر از هزینه کردن برای یک لکسوس NX200t با چنین قیمتی بیارزد.
 

منبع: خودرو بانک