کیا شهریور امسال با تصمیم خود برای نشان دادن Telluride به‌جای معرفی شاسی‌بلند پرچم‌دار خود در نمایشگاه خودرو نیویورک، همگان را شگفت‌زده کرد. درحالی‌که این مدل مفهومی پیش‌نمایش خوبی از مدل جاده‌ای بود، به‌لطف ویژگی‌های فنی مناسب و جذابیت‌های بصری الهام‌گرفته از طراحی برندون ماکسول (طراح مد) توانست خود را برجسته کند. حدود یک‌ماه، بعد این شاسی‌بلند در قالب خودروی مفهومی کیا تلوراید به نمایشگاه سما (SEMA) در لاس‌وگاس رفت. حالا با برپایی نمایشگاه خودرو دیترویت ۲۰۱۹، درنهایت مدل تولیدی و نهایی تلوراید ۲۰۲۰ به‌صورت رسمی رونمایی شد.

2020 Kia Telluride / شاسی بلند کیا تلوراید

از آنجا که طراحی ظاهری فضای داخلی و خارجی پیش از این نمایش داده شده بود، بنابراین فقط روی مشخصات برجسته‌ی فنی که به‌طور کامل در دسترس قرار دارد متمرکز می‌شویم. در قلب شاسی‌بلند کیا تلوراید با ظرفیت حمل هشت سرنشین، پیشرانه‌ی ۳.۸ لیتری خورجینی ۶ سیلندر (با سیکل اتکینسون و سیستم پاشش سوخت مستقیم) با قدرت ۲۹۱ اسب‌بخار (در ۶۰۰۰ دوردردقیقه) و گشتاور ۳۵۵ نیوتن‌متر (در ۲۲۰۰ دوردردقیقه) قرار دارد.

2020 Kia Telluride / شاسی بلند کیا تلوراید

قدرت خروجی پیشرانه‌ی V6 منحصراً ازطریق جعبه‌دنده‌ی اتوماتیک هشت سرعته به محور جلو یا سیستم تمام چرخ محرک (آپشن) هدایت می‌شود. از جمله دیگر موارد می‌توان به تعلیق مستقل برای چهار چرخ و ساختار بدنه مونوکوک با ۶۰ درصد مقاومت بیشتر اشاره کرد. تعلیق عقب خودتنظیم در تریم‌های EX و SX این امکان را فراهم می‌کند تا ارتفاع سواری شاسی‌بلند کیا تلوراید باتوجه‌به بار خودرو، بهینه‌سازی و کنترل شود. 

2020 Kia Telluride / شاسی بلند کیا تلوراید

راننده می‌تواند بین چهار حالت رانندگی Smart، Eco، Sport و Comfort علاوه‌بر حالت‌های Snow و AWD Lock انتخاب کند. با استفاده از حالت‌های اکو یا اسمارت، تمام قدرت به چرخ‌های جلو می‌رسد؛ درحالی‌که در هنگام فعال شدن حالت‌های کامفورت یا اسنو نسبت قدرت ۸۰جلو/۲۰عقب می‌شود. در حالت اسپرت این نسبت به ۶۵/۳۵ تغییر می‌کند و در حالت تمام چرخ محرک نیز قدرت به هر دو محور فرستاده خواهد شد. 

2020 Kia Telluride / شاسی بلند کیا تلوراید

در داخل کابین، هشت سرنشین با امکانات زیادی روبه‌رو خواهند شد. تلوراید تمام امکانات از جمله صفحه‌نمایش ۱۰.۲۵ اینچی با قابلیت پشتیبانی از Apple Carplay و Android Auto به سیستم صوتی ۶۳۰ واتی هارمن کاردن را یک‌جا دارد. اگر شارژ گوشی هوشمند سرنشینان تمام شود، آن‌ها می‌توانند در مجموع ۶ پورت شارژ USB در داخل کابین پیدا کنند و علاوه‌بر آن امکان شارژ بی‌سیم نیز مهیا است.

2020 Kia Telluride / شاسی بلند کیا تلوراید

به‌عنوان خودروی خانوادگی، جای تعجب نیست که جانشین کیا بورگو (Borrego) با انبوهی از فناوری‌های ایمنی تجهیز شود که بعضی به‌عنوان گزینه‌های استاندارد یا آپشن در دسترس هستند. از جمله این امکانات می‌توان به سیستم نقطه کور، اخطار خروج از مسیر، کمک به‌ رانندگی بین خطوط، کنترل کروز هوشمند، هشدار برخورد جلو و HUD اشاره کرد. 

2020 Kia Telluride / شاسی بلند کیا تلوراید

همچنین هشدار سرنشین عقب نیز وجود دارد که هنگام قفل شدن درهای خودرو (پس از خروج سرنشینان) از حسگرهای اولتراسونیک برای شناسایی حرکات کودکان یا حیوانات در ردیف دوم و سوم صندلی‌ها استفاده می‌کند. اگر این سیستم حرکتی در داخل خودرو تشخیص داد، صدای هشدار فعال می‌شود. برای این کار باید مالک به اشتراک UVO، سیگنال بی‌سیم و گوشی هوشمند سازگار با این فناوری‌ها دسترسی داشته باشد.

2020 Kia Telluride / شاسی بلند کیا تلوراید

کیا تلوراید ۲۰۲۰ به همراه مدل‌های سورنتو و اپتیما در کارخانه وست‌پوینت ایالت جورجیا آمریکا به تولید خواهد رسید و تا سال آینده در تریم‌های LX، EX، S و SX عرضه خواهد شد. جزییات قیمت‌گذاری این مدل، با نزدیک شدن به‌موعد عرضه اعلام می‌شود.
 

منبع: زومیت