به عنوان مسئول صدور مجوز تأسیس نمایندگی خودرو، انجمن نمایندگی‌های خودروی ملی آمریکا یا NADA موقعیت ممتازی در پیش‌بینی‌های واقع نگرانه در بحث آمار فروش خودرو دارد.


جدیدترین پیش‌بینی این انجمن نشان می‌دهد که امسال حداقل 16.8 میلیون دستگاه خودرو و تراک سبک در آمریکا فروخته خواهد شد. این در حالی است که سال پیش تعداد 17.3 میلیون دستگاه در این بازار به فروش رفت که چهارمین سال از نظر بهترین فروش تاریخ بازار آمریکا محسوب می‌شود.


اقتصاددان ارشد NADA می‌گوید:

ما انتظار داریم وضعیت فروش کنونی ادامه یابد. نمایشگاه‌های خودرویی 2019 در دیترویت آغاز شده و چندین و چند خودروی جدید به همراه مشوق‌های جذاب معرفی شده‌اند. این خودروها به زودی وارد نمایندگی‌های فروش می‌شوند و مشتریان را به خود جلب می‌کنند که همین امر باعث فروش بالا در سه‌ماهه اول سال می‌شود.

خریداران در سال پیش همچنان از کلاس خودروهای سنتی روی برگردان بودند و تراک های سبک 69 درصد کل فروش بازار را به خود اختصاص داد درحالی‌که خودروی سواری معمولی تنها 31 درصد بازار را در قبضه داشتند. این نسبت در سال 2017 برابر با 65 درصد برای تراک های سبک بوده درحالی‌که 10 سال پیش تنها 48 درصد فروش کل بازار آمریکا در دست این خودروها بود.


اقتصاددان NADA ادامه می‌دهد:

یکی از اصلی‌ترین فاکتورها برای این تغییر ذائقه قیمت‌های پایین نفت و بنزین است که ادامه‌دار می‌باشد. همچنین خودروهای کراس اوور کاربردی تقریباً به اندازه‌ی سدان ها کم‌مصرف شده‌اند. نه تنها مصرف سوخت کراس اوورها بلکه مصرف سوخت شاسی بلندهای بزرگ و پیکاپ ها هم کمتر شده است.


او همچنین گفته اگرچه انتظار می‌رود قیمت بنزین امسال بالا رود اما این افزایش به حدی نخواهد بود که باعث تغییر روند بازار و هجوم به سمت خودروهای سواری شود.

 

منبع: پدال