مرسدس بنز سرانجام در نمایشگاه CES امسال نسل دوم CLA را رونمایی کرد. هرچند به خاطر اینکه CLA با A کلاس سدان در یک کلاس قرار داشته و در بازار باهم همپوشانی خواهند داشت انتقادات زیادی وارده شده است اما نسل جدید این کوپهٔ چهاردر ارتقاءهای قابل‌توجهی را نسبت به نسل قبلی خود تجربه کرده است؛ بنابراین حالا خریداران نه‌تنها باید سعی کنند دریابند که آیا CLA جدید ارزش خریدان دارد یا نه بلکه باید از خود بپرسند که چرا باید مبلغ بیشتری را برای خرید این خودرو صرف کنند درحالی‌که A کلاس سدان همان تکنولوژی‌ها را با قیمت کمتری ارائه می‌کند؟ در همین حال، اگر بخواهیم صادقانه قضاوت کنیم، CLA جدید و A کلاس سدان بسیار شبیه به هم به نظر می‌رسد ولی آیا اگر به این دو خودرو در کنار هم دقیق‌تر نگاه کنیم بازهم همین نظر را خواهیم داشت؟ برای فهمیدن پاسخ این سؤال، در این مطلب A کلاس سدان و نسل جدید و قدیم CLA را باهم مقایسه کرده‌ایم.

طراحی بیرونی

یکی از مسائلی که ذهن علاقه‌مندان را درگیر کرده بود این بود که آیا طراحی A کلاس سدان و CLA باهم متفاوت خواهد بود یا نه. به این سؤال نمی‌توان پاسخ قاطعی داد زیرا هردوی این خودروها طبق زبان طراحی مرسدس بنز بنام «خلوص نفسانی» شکل گرفته‌اند اما نسل جدید CLA در نمای جلویی، عقبی و جانبی کمی تهاجمی‌تر به نظر می‌رسد. در همین حال، وقتی از نمای جانبی به A کلاس سدان نگاه می‌کنیم، کمی زاویه‌دارتر به نظر می‌رسد و نمای عقبی آن نیز واقعاً هیچ‌کدام از دیگر محصولات مرسدس بنز را به یاد نمی‌آورد.

CLA جدید از زاویهٔ دید سه‌رخ عقب به نسل جدید مدل بزرگ‌تر CLS شبیه به نظر می‌رسد درحالی‌که به طرز عجیبی، این A کلاس سدان است که دقیقاً مثل نسخهٔ هاچ‌بک خود، در نمای جلویی شباهت بسیار زیادی به CLS دارد؛ یعنی CLS طراحی جلوی خود را به A کلاس و عقب خود را به CLA اهدا کرده است! در همین حال، نسل قبلی CLA درحالی‌که سن بالای خود را نشان می‌دهد ولی هنوز هم همچون یک کوپهٔ چهاردر شیک به نظر می‌رسد. به همین دلیل هرچند نسل اول این خودرو فاقد همهٔ خطوط تیز و مواج نسل جدید خود است ولی شاید اطلاق کلمهٔ قدیمی به طراحی آن نادرست باشد.

طراحی داخلی

در صندلی راننده، تمایز بین کابین CLA و A کلاس سدان بسیار کم است زیرا در هردوی این خودروها طراحی داشبورد، تکنولوژی‌ها و صفحه‌نمایش‌های دوگانه یکسان است و احتمالاً کیفیت ساخت آن‌ها نیز برابر خواهد بود. البته قطعاً مرسدس بنز برای تمایز کابین این دو خودرو، CLA را در تیپ‌های پایینی به تجهیزات بیشتری مجهز خواهد کرد زیرا قبلاً تأیید کرده است که CLA قیمت بالاتری از A کلاس سدان خواهد داشت. در CLA قدیمی اما اوضاع کاملاً متفاوت است زیرا در اینجا از صفحه‌نمایش‌های دوگانهٔ متصل‌به‌هم خبری نیست و با صفحه آمپر آنالوگ و صفحه‌نمایش کوچک سیستم اطلاعاتی-سرگرمی، نمای سنتی‌تری دارد.

این در حالی است که نسل جدید CLA 4.8 سانتیمتر کشیده‌تر و 5.3 سانتیمتر عریض‌تر از نسل قبلی بوده و فاصلهٔ محوری آن نیز 3 سانتیمتر افزایش پیدا کرده است و بنابراین باید خودروی راحت‌تری نسبت به قبل باشد. همچنین با توجه به اینکه نسل جدید A کلاس بشدت نسبت به نسل قبلی بهبود پیدا کرده است و این واقعیت که A کلاس و CLA تقریباً باهم یکسان هستند، انتظار می‌رود نسل جدید CLA هم پیشرفت قابل‌توجهی را نسبت به نسل قبلی خود تجربه کرده باشد.

 

منبع: پدال