وب سایت CarRentals.com که در زمینه اجاره خودرو فعالیت می کند، اخیرا در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته که رانندگان به چه میزان به نظافت کابین خودرو اهمیت می دهند؟ برای بررسی این موضوع، این سایت هزار راننده را در نظر گرفته و در مورد آنها مطالعه کرده است. از میان هزار نفر، 32 درصد مالکان، یعنی 320 هزار نفر، به طور غیر منظم و به ندرت کابین خودرو را تمیز می کنند و بسیاری از آنها، تنها سالی یکبار داشبورد خودروی خود را تمیز می کنند.
طبق گزارش مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده، کابین خودرو یکی از آلوده ترین مکان های جهان است و میزان آلودگی موجود در آن، می تواند شما را شگفت زده کند. به طور میانگین، فرمان خودرو چهار برابر آلوده تر از سنگ های بهداشتی می تواند باشد. این یک حقیقت ناخوشایند در مورد قسمتی از خودروست که به طور مرتب با آن ارتباط برقرار می کنیم.
یک آژانس اجاره خودرو دیگر به نام Expedia Group ، در آزمایشی به بررسی میزان باکتری های موجود در خودرو پرداخته و تعداد باکتری های موجود در هر قسمت را، بر اساس معیاری به نام CFU یا مقدار متوسط باکتری ها در هر سانتی متر مربع یا واحدهای تشکیل دهنده کلنی اندازه گیری می کند. بر اساس این معیار در فرمان، 629 CFU مشاهده شد، در حالیکه دکمه های آسانسورهای عمومی، که همواره مورد لمس افراد مختلف هستند، 313 CFU دارند. این رقم برای صفحه نمایش تلفن همراه 100 CFU است و در مورد سرویس بهداشتی های عمومی، این رقم 172 CFU می باشد.
البته ممکن است شرایط از این بدتر هم بشود. بر اساس این مطالعه، باکتری های فوق العاده خطرناکی در فرمان خودرو یافت می شوند. یکی از آنها، باکتری های استافیلوکوک هستند که عامل اصلی مسمومیت های غذایی و عفونت های پوستی هستند. دیگر باکتری رایج، پروپیونو بیوکریم است که عامل اصلی عفونت و التهاب پوستی است. علاوه بر این دو نوع باکتری، 700 نوع باکتری دیگر نیز در فرمان خودرو یافت می شوند. با توجه به اینکه رایج ترین عادت افراد در درون خودرو، غذا خوردن است، بهتر است در مورد عادات رفتاری که در درون خودرو داریم، تجدید نظر کنیم.

 

منبع: خودرو بانک