سام کاویانی: ما قبلاً ده هاچ‌بک و همچنین ده سدان برتر بازار هند را به شما عزیزان معرفی نمودیم، خودروهایی که البته منتخب سایت CARWALE هستند. اما در این متن، به سراغ یکی از مهم‌ترین سگمنت های خودرویی در جهان امروز یعنی خودروهای بلندقامت یا همان شاسی‌بلند رفته و نام ده نمونه برتر را در بازار هند برایتان درج می‌کنیم، با این توضیح که گویا به نظر می‌رسد که استانداردهای اعمالی در هند برای گزینش خودروهای شاسی‌بلند تا حدی با دیگر نقاط عالم تفاوت داشته و حتی خودروهای MPV را هم در این دسته جای می‌دهند. برای آَشنایی بیشتر شما خوانندگان، توضیح مختصری برای هر یک از این خودروها ارائه دادیم.

رتبه نخست: ماهیندرا اسکوریپو با بهای 1 میلیون و نه هزار روپیه (14,200 دلار)


ماهیندرا اسکوریپو یک شاسی‌بلند آفرودی است که از سال 2002 میلادی در خط تولید قرار دارد و تاکنون دستخوش دو فیس‌لیفت در بدنه، طی سال‌های 2008 و 2014 میلادی، شد. در حال حاضر، علاوه بر هند، این خودرو در کشورهایی همچون مصر و اروگوئه هم تولید می‌شود. طی این سال‌ها، ماهیندرا اسکوریپو چند جایزه بین‌المللی را کسب نموده که از آن جمله می‌توان به جایزه «بهترین خودروی سال» و «بهترین SUV سال» از برنامه BBC WORLD WHEELS اشاره نمود. این بلندقامت هندی به ده‌ها کشور جهان ازجمله فرانسه و ایتالیا نیز صادر شده است.

 

رتبه دوم: سوزوکی اِرتیگا با بهای 744 هزار روپیه (10,450 دلار)


سوزوکی ارتیگا یک خودروی چندمنظوره یا MPV است که در حال حاضر نسل دوم آن در هند و اندونزی تولید می‌شود. ناگفته نماند که نسل دوم این خودرو در سال 2018 معرفی شد.

 

رتبه سوم: هیوندای کرتا با بهای 950 هزار روپیه (13,350 دلار)


هیوندای کرتا که در برخی از نقاط جهان با نام هیوندای ix25 نیز فروخته می‌شود، یک کراس‌اوور کامپکت است که از سال 2014 میلادی تاکنون در مدار تولید سازنده خود جای دارد و در حال حاضر، در کشورهایی همچون هند، چین، روسیه، برزیل و الجزایر تولید می‌شود.

 

رتبه چهارم: تاتا نکسون با بهای 637 هزار روپیه (8,950 دلار)


تاتا نکسون یک کراس‌اوور ساب کامپکت با طولی دقیقاً معادل 3.99 متر است و هم‌اکنون، از جدیدترین محصولات سازنده خود به شمار می‌آید. شاید باورش سخت باشد ولی این بلندقامت کوچک هندی توانست 5 ستاره ایمنی از موسسه GLOBAL NCAP انگلستان دریافت نموده و از این لحاظ در رتبه بالاتری از سوزوکی ویتارا برزا و رنو داستر قرار گیرد که هر یک به ترتیب 4 و 3 ستاره را از این موسسه کسب نمودند. تاتا نکسون از سال 2017 میلادی در خط تولید قرار دارد.

 

رتبه پنجم: ماروتی سوزوکی ویتارا برزا با بهای 784 هزار روپیه (11,000 دلار)


ماروتی سوزوکی ویتارا برزا یک کراس‌اوور ساب کامپکت است که از سال 2016 میلادی در گردونه تولید شرکت ماروتی جای گرفته و هم‌اکنون تنها در کشور هندوستان تولید می‌شود. ماروتی سوزوکی ویتارا برزا در سال 2016 میلادی از سوی برخی رسانه‌های هندی به‌عنوان خودروی سال آن کشور انتخاب شد.

 

رتبه ششم: ماهیندرا XUV500 با بهای 1 میلیون و 262 هزار روپیه (17,700 دلار)


ماهیندرا XUV500 یک کراس‌اوور میان‌سایز است که در سال 2011 میلادی پروسه تولید آن کلید خورده است اما در سال 2015 میلادی تحت یک فیس‌لیفت مختصر قرار گرفت و چهره مدرن‌تری را پذیرا شد. در حال حاضر، ماهیندرا XUV500 تنها در کشور هند تولید می‌شود.

 

رتبه هفتم: ماهیندرا بولرو با بهای 746 هزار روپیه (10,500 دلار)


ماهیندرا بالرو یک شاسی‌بلند آفرودی نسبتاً قدیمی است که از سال 2000 میلادی تاکنون در خط تولید سازنده خود قرار دارد. این خودرو به برخی از نقاط گیتی، ازجمله فیلیپین و برخی کشورهای آمریکای جنوبی نیز صادر شده است.

 

رتبه هشتم: جیپ کامپس با بهای یک میلیون و 545 هزار روپیه (21,700 دلار)


این خودرو یک کراس‌اوور کامپکت بوده و از محبوب‌ترین محصولات شرکت کرایسلر به شمار می‌آید. نسل دوم جیپ کامپس در سال 2016 میلادی معرفی شد و هم‌اکنون، تنها در کشورهایی همچون هند، چین، برزیل و مکزیک به تولید می‌رسد.

 

رتبه نهم: تویوتا اینووا کریستا با بهای 1 میلیون و 483 هزار روپیه (20,800 دلار)


این خودرو یک مدل چندمنظوره یا MPV است که نسل دوم آن در سال 2016 میلادی به بازار معرفی شد و فعلاً نیز در کشورهایی همچون هند، اندونزی، مالزی، ویتنام و فیلیپین تولید می‌شود.

 

رتبه دهم: ماهیندرا مارازو با بهای 999 هزار روپیه (14,000 دلار)


این خودرو یک مدل MPV کامپکت یا همان مینی‌ون است که طراحی جذاب آن با همکاری بین استودیو طراحی ماهیندرا و موسسه پنین فارینای ایتالیا خلق و تکوین شد. این خودرو در سال 2018 میلادی به بازار هند معرفی شد.

 

در پایان، یادآوری این نکته شاید جالب باشد که هم‌اکنون، شرکت خودروسازی ماهیندرا&ماهیندرا حدود 70 درصد از سهام شرکت خودروسازی سانگ یانگ کره جنوبی و 51 درصد از سهام موتورسیکلت سازی پژو فرانسه و 76.06 درصد از سهام موسسه طراحی پینن فارینا ایتالیا را تحت مالکیت خود دارد.

 

 

 

منبع: پدال