آیا مشخصات فنی (اسب بخار و گشتاور) بر روی خودروها همیشه حقیقت دارد ؟

به وفور پیش آمده که دو اتومبیل با حجم موتور، قدرت و گشتاور تعیین شده ی یکسان عملکرد کاملاً متفاوتی از خود به نمایش گذاشته اند. مثلا هنگام مقایسه هیوندای اوانته دنده ای و ام وی ام 530 متوجه میشویم که این دو ماشین از نظر مشخصات روی کاغذ بسیار شبیه به هم هستند. اما سوالی که مطرح میشود این است که چطور این دو خودرو با قدرت و گشتاور نزدیک به هم، تا این حد در شتابگیری متفاوتند و چگونه اوانته کره ای میتواند حدود 3 ثانیه سریعتر از رقیب چینی اش به سرعت 100 کیلومتر دست پیدا کند؟! مثال های زیاد دیگری نیز وجود دارند که خودروها بر خلاف قدرت های ذکر شده ی یکسان، راندمان کاملا متفاوتی ازخود نشان میدهند.

بهترین مثالها را میتوان برای اتومبیل های آلمانی و از جمله خودروهای پورشه یافت که بسیاری از اوقات رقبای به ظاهر قویتر از خود را به عجیب ترین شکل ناک اوت مینمایند و پشت سر میگذارند.
این قضیه به حدی جدی بوده که بعضا مشتریان قدرتهای ذکر شده توسط برخی از کمپانی ها را تقلبی مینامند و یا آنها را به دروغگوئی متهم میکنند. اما باید بدانیم که در اکثر مواقع دروغی در کار نیست و تنها دلیل آن پنهان ماندن برخی از حقایق میباشد
باید در نظر داشته باشیم که حداکثر قدرت و گشتاور مذکور، تنها دو فاکتور از ده ها مورد تاثیرگذار در حرکت اتومبیل میباشند و هرگز نباید موارد دیگر مثل وزن، راندمان مجموعه انتقال قدرت که شامل تعداد، ضرایب و چگونگی عوض کردن دنده ها، مکانیسم تعویض دنده ها، واحد پردازشگر گیربکس، میزان تلف شدن انرژی، ضریب دیفرانسیل و.. میشود را فراموش کرد. همچنین آیرودینامیک و حتی قطر چرخ ها و بسیاری از موارد دیگرهم تاثیر گذار هستند.

پس هیچ گونه نمیتوانیم تنها از روی اطلاعات ذکر شده روی موتور به عملکرد واقعی آنها پی ببریم. حتی اگر تمامی این متغیرها را ثابت فرض کنیم و تمرکزمان را روی پیشرانه های به ظاهر مشابه بگذاریم باز هم عدد های داخل کاتالوگ به تنهایی همه چیز را به ما نشان نخواهند داد. در اصل دو موتور با حداکثر قدرت و گشتاور یکسان صرفا عملکرد مشابهی ارائه نمیدهند و این قضیه بعضا مشتریان را سردرگم مینماید.