مدل جدید کلاس E مرسدس بنز : نیروگاهی با 603 اسب بخار قدرت

 

شرکت آلمانی مرسدس بنز از مدل جدید قدرتمند و مجهز کلاس E خود رونمایی کرد. شرکت بنز که سالهاست با تولید خودروهای قدرتمند در کلاس E خود مشغول بوده، اینبار در صدد است تا با ارائه این مدل جدید خود گوی سبقت را از همتای و رقیب دیرینه آلمانی خود یعنی شرکت BMW برباید.  این مدل جدید مرسدس بنز کلاس E قرار است در سال 2018 به بازارهای جهانی عرضه گردد. قوی ترین مدل مرسدس بنز کلاس E جدید که با کد AMG E63 شناخته می شود مجهز به یک موتور چهار لیتری خواهد بود. این موتور 8 سیلندر خورجینی 4 لیتری مجهز به سیستم پرخوران دوبل (BiTurbo)  بوده و توانایی تولید 603 اسب بخار نیرو را دارد.

گشتاور تولیدی توسط این پیشرانه 4 لیتری توربو برابر با 850 نیوتون متر بوده که عدد بسیار قابل توجه و بالایی است. نیروگاهی که در زیر موتور این مرسدس بنز وجود دارد این خودرو را در عرض تنها 3.3 ثانیه به سرعت 60 مایل بر ساعت معادل 100 کیلومتر بر ساعت می رساند. سرعت این هیولای مونیخی نیز 186 مایل بر ساعت معادل 300 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است.

موتور مدل پایه سری E جدید شرکت مرسدس بنز توانایی تولید 563 اسب بخار نیرو را دارد. گشتاور تولیدی توسط آن نیز معادل 750 نیوتون متر بوده که با اینکه نسبت به قوی ترین مدل، ضعیف تر به نظر می رسد، اما باز هم عدد بسیار بالایی برای یک خودروی سدان محسوب می گردد. این خودرو در زمان 3.4 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر رسیده و حداکثر سرعت آن نیز با توجه به قوانین دولتی کشور آلمان به 155 مایل معادل 250 کیلومتر محدود شده است.

این خودرو قرار است تابستان سال آینده در ایالات متحده آمریکا عرضه شود و هنوز قیمت رسمی برای آن توسط شرکت مرسدس بنز اعلام نشده است. موتور این مرسدس بنز کلاس E جدید در هردو مدل از سیلندرهای محصول AMG بوده که به سامانه غیرفعال کردن سیلندرها مجهز است. این سامانه که ابتدا در مدل SLK55 استفاده شد با استفاده از 30 درصد توان موتور درهنگام رانندگی عادی، باعث کاهش مصرف سوخت خودرو به میزان قابل توجهی می گردد.

هر دو مدل سری E جدید مجهز به سیستم تعلیق باز طراحی شده توسط AMG بوده و سامانه 4MATIC+ مورد استفاده در این دو خودرو، گشتاور تولید شده توسط موتور 4 لیتری را بین چهار چرخ تقسیم کرده و هماهنگی کاملی بین اکسل عقب و جلو بوجود می آورد. با توجه به اعلام خود شرکت مرسدس بنز این اولین بار است که از این تکنولوژی در این کلاس از خودروهای شرکت مرسدس بنز استفاده می شود.

 موتور 8 سیلندر خورجینی 4 لیتری مجهز به دو پرخوران دوگانه نیز توان لازم برای بهبود قابلیت های دینامیکی را بخوبی فراهم می کند و زمان پاسخگویی خودرو به تغییرات اعمال  شده توسط راننده را نیز بسیار بهبود می بخشد.

در مورد طراحی خارجی نیز باید گفت که  در موتور این دو مدل از مرسدس بنز، مانند در موتور مدل های کوپه بوده که این هم برای اولین بار است که در این کلاس از خودروهای مرسدس بنز اتفاق می افتد. جلوپنجره جدید و سپر جلویی زیبای این خودرو نیز که دوباره طراحی شده، ظاهری عریض و بسیار جنگنده به آن بخشیده است.

مدل E63 AMG سدان جدید شرکت مرسدس بنز قرار است در نمایشگاه بین الملی لس آنجلس که ماه دیگر برگزار می گردد به نمایش عمومی در آید.

نویسنده: یاور قاسمی

منبع: autonews