ماشین های الکتریکی می توانند میلیاردها دلار صرفه جویی اقتصادی داشته باشند!

اگر کمپانی های مختلف خودروسازی طبق همین روال، تمرکز خود را بر روی ساخت خودروهای الکتریکی بیشتر کنند، این احتمال وجود دارد که در دهه های آینده شاهد اتفاقات بهتری باشیم. یکی از مهمترین دلایل اهمیت استفاده از خودروهای الکتریکی ارزش اقتصادی آن است که می تواند به راحتی و فقط برای مردم ایالات متحده سود فراوانی با خود به همراه داشته باشد. طبق یک مطالعه جدید توسط انجمن لانگ آمریکا از کالیفرنیا، تعویض استراتژی و حرکت به سمت استفاده از ماشین های برقی می تواند ده ها میلیارد دلار برای مردم آمریکا در هزینه های مرتبط به سلامت و بهداشت صرفه جویی کند. آلودگی آب و هوا یکی از جدی ترین مشکلات امروز جوامع بشری است که سالانه میلیاردها دلار برای کشورهای جهان هزینه در بر دارد.

در این تحقیق جدید آمده است که آلودگی ناشی از وسایل نقلیه تنها در سال 2015 چیزی در حدود 37 میلیارد دلار به ایالت کالیفرنیا و 9 ایالت دیگر در آمریکا که قوانین سختگیرانه خود درباره عدم نشر گازهای گلخانه ای را به شدت پیگیری می کنند، هزینه وارد کرده است (این 10 ایالت حدود 27 درصد از مردم ایالات متحده آمریکا را تشکیل می دهند). این هزینه هنگفت، صرف کلیه مسائلی شده است که از آلودگی هوا و سلامتی مردم نشات می گیرند.

به رغم هزینه هایی که برای رفع اثر تغییرات آب و هوایی انجام می شود، بیشترین هزینه انجام شده  – چیزی در حدود 24 میلیارد دلار – برای معالجه بیماری هایی صرف شده که مستقیما به آلودگی ناشی از وسایل نقلیه مربوط است. 2850 مرگ زودرس و صدها هزار نفر که به پزشک مراجعه کرده اند و یا کسانی که با بیماری هایی همچون آسم و تنگی نفس دست و پنجه نرم می کنند از آثار وحشتناک تنفس در هوای آلوده است.

طبق این مطالعات، اگر خودروهای سواری در این ایالت ها تا سال 2050، تا حدود زیادی به سمت خودروهای برقی و ماشین های هیبریدی حرکت کنند، کاهش گازهای گلخانه ای می تواند مجموع هزینه های تحمیل شده در این بخش را به 16 میلیارد دلار کاهش دهد. طبق تحقیقات این موسسه، این رقم عظیم با فرض اینکه 65 درصد از تمام خودروهای موجود تا سال 2050 خودروهای بدون تولید گازهای گلخانه ای باشند، حاصل می شود. با وجود این سناریو، مرگ و میرهای زودرس به علت آلودگی هوا نیز تا حدود 87 درصد کاهش خواهد یافت.

در این گزارش همچنین آمده است که با تولید وسایل نقلیه الکتریکی، وضعیت آب و هوایی نیز تغییر آشکاری کرده و در این بخش هم سالانه می توان چیزی بالغ بر 12.8 میلیارد دلار صرفه جویی کرد.

حرکت به سمت تولید وسایل نقلیه الکتریکی، فارغ از هر گونه آمار و ارقامی، مسلما نه تنها بر وضعیت اقتصادی یک مملکت  که بر روی سلامتی افراد آن جامعه نیز تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.  چنین استراتژی ها و سیاست هایی می تواند برای کشورهای در حال توسعه نیز الگوی مناسبی باشد!

منبع: تک بوک