دوج چلنجر چهار چرخ متحرک جدید ، نمونه ارائه شده در نمایشگاه SEMA

 

شرکت خودروسازی دوج (Dodge) در حال کار بر روی مدلی مجهز به چهار چرخ متحرک از چلنجر (Challenger) است. این خودرو که اولین بار به عنوان یک خودروی مفهومی در نمایشگاه سما (SEMA) سال 2015 در شهر لاس وگاس ایالت نوادا ایالات متحده آمریکا معرفی شده، به عنوان یکی از خودروهای سازگار با محیط زیست در لیست سایت EPA (آژانس حفاظت از محیط زیست دولت ایالات متحده آمریکا) نیز آورده شده است.

شرکت آمریکایی دوج که بیش 110 سال سابقه خودرو سازی دارد، در حال حاضر توسط شرکت ایتالیایی فیات مدیریت و اداره می گردد. این شرکت که در ایران به اشتباه "دوج" نامیده شده (نام واقعی آن در واقع داج است)، از سال 1970 مشغول به ساخت یکی از محبوب ترین خودروهای عضلانی آمریکایی یعنی داج چلنجر (Dodge Challenger) بوده است. این نمونه نیز آخرین محصول این شرکت از این مدل محبوب است.

مدل جدید خودروی داج چلنجر که قرار است در سال 2017 به بازارهای جهانی عرضه گردد مجهز به یک موتور 3.6 لیتری جدید شده است. این موتور 6 سیلندر خورجینی  نیروی تولیدی خود را بوسیله یک گیرباکس 8 دنده اتوماتیک به چرخ ها انتقال می دهد. در سایت EPA مصرف این مدل از داج چلنجر 18 مایل با هر گالن بنزین (معادل 13 لیتر در هر 100 کیلومتر) در داخل شهر، 27 مایل با هر گالن بنزین (معادل 8.7 لیتر در هر 100 کیلومتر) در بزرگراه و 21 مایل با هر گالن (معادل 11 لیتر در هر 100 کیلومتر) در سیکل ترکیبی اعلام شده که با توجه به حجم موتور، اعداد مناسب و خوبی بنظر می رسد.

البته این اعداد در مورد مدل چهار چرخ متحرک این خودرو بوده و خودرو اصلی و دیفرانسیل عقب، مصرف بنزینی کمتر دارد که با توجه به قابلیت های مدل های چهار چرخ متحرک این نکته غیر معمول و غیر قابول قبول نیست.

کمپانی داج در نظر دارد این خودرو چلنجر را در لیست فروش خود در ماه پاییز قرار دهد. این خودرو که قرار است با موتور 6 سیلندر خورجینی 3.6 لیتری عرضه شود، توانایی تولید 305 اسب بخار نیرو و گشتاوری معادل 268 پاوند بر فوت معادل 360 نیوتون متر را دارد. موتور 8 سیلندر خورجینی داج چلنجر که متعلق به خودرو داج چارجر بوده، با توجه به محدودیت های عملیاتی که در خودروهای چهار چرخ متحرک (All Wheels Drive) وجود دارد، برای این مدل قابل ارائه و سفارش نیست.

البته لازم به ذکر است که با توجه به اخبار تائید نشده، مدل داج چلنجر GT از یک کیت بدنه عریض جدید استفاده خواهد کرد. این کیت بدنه عریض همچنین در تعدادی دیگر از خودروهای تولیدی شرکت داج استفاده می شود. از جمله این خودروهایی که از این کیت بدنه عریض جدید استفاده می کنند می توان به مدل داج چلنجر هل کت (Dodge Challenger HellCat) اشاره کرد. این مدل جدید که قرار است داج چلنجر ADR نامگذاری شود به عنوان یک نمونه اولیه خودرو، در کانون توجه عکاسان دنیای خودرو قرار گرفته است.

منبع: تک بوک