پراید و تیبا در تنگنا

طبق گفته ی ایسنا، نماینده ی رنو در ایران اخیرا از احتمال تولید خودرویی با قیمت ارزان به نام کوئید در ایران خودرو خبر داده که در صورت به وقوع پیوستن این موضوع، عرصه برای سایپا جهت فروش خودروهایی همچون پراید و تیبا تنگ میشود. این خودروی ارزان قیمت هم‌اکنون در هند و برزیل تولید می‌شود. برای این محصول در هند قیمت 4500  یورو و در برزیل 6000 یورو محاسبه شده. تولید کنندگان فرانسوی در طی چند سال اخیر رنو را به قصد در اختیار گرفتن بازار خودروهای ارزان‌قیمت ایران تولید کرده بودند.

به دلیل ضعیف بودن خودروسازان داخلی در ساخت خودروهای ارزان و با کیفیت با قیمتی کمتر از ۳۰ تا ۲۵ میلیون تومان، تولید کنندگان ایران خودرو و سایپا بسیار مشتاقانه در صدد  در اختیار گرفتن تولید این خودرو در ایران هستند.هدف ایران خودرو این است که با تولید کوئید، وارد بازار خودروهای ارزان قیمت زیر ۳۰ میلیون تومان شود و سایپا نیز قصد دارد  که با تولید این محصول از تبدیل شدن آن به رقیب پراید جلوگیری کرده و کوئید را نیز به سبد خودروهای ارزان قیمت خود اضافه کند.

هم‌اکنون در ایران تنها دو خودروی پراید و تیبا در سطح قیمتی کمتر از ۳۰ میلیون تومان تولید می‌شود و طبق گفته نماینده رنو در ایران، کوئید در صورت تولید، بنا به آپشن های این خودرو قیمتی در حدود ۳۰میلیون تومان خواهد داشت. اکنون تنها سوال باقی مانده و مبهم این است که این خودرو، چگونگه و در چه محلی تولید خواهد شد. ظاهرا نماینده رنو  در این زمینه اظهار کرده که گفت و گویی با ایران خودرو در جریان است.

پس در صورت به وقوع پیوستن این موضوع و شروع تولید کوئید در ایران خودرو، عرصه بر سایپا جهت ادامه تولید و فروش تیبا و پراید، مخصوصا تیبا  به دلیل نزدیک بودن قیمت آن با کوئید تنگ خواهد شد. بخشی از خریداران و طرفداران پراید و تیبا شبا توجه به ظاهر به‌روز و مناسب کوئید، قطعا جذب این خودروی فرانسوی خواهند شد.