مدیرعامل شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو اعلام کرد:این شرکت می تواند در صورت فراهم آمدن زیرساخت های لازم موتور دیزلی ملی سواری را وارد خط تولید خود کند.

 همچنین محمد زالی در این باره افزود که هدف ایران خودرو برای توسعه این موتور کاهش آلودگی هوا و گاز کربن دی کسید و همچنین افزایش راندمان بوده که نتیجه کار نیز در 70 نمونه و همچنین زیر کاپوت 30 خودروی سواری قابل مشاهده است. آزمون نهایی ای نیز با هدف پیمایش برای سنجش دوام و عملکرد بر روی این موتور انجام گرفته است.


وی ادامه داد که در مراحل ساخت این موتور عمده قطعات تولید داخل بوده است و قطعات کمی از خارج تامین شده است. فناوری بالای بعضی از قطعات و سامانه‌های خودروی دیزلی و یا به صرفه نبودن تولید تعدادی از آنها عامل تامین از منابع خارجی است.
مدیرعامل شرکت ایپکو که از نزدیک شاهد توسعه این موتور بوده مزیت اصلی آن را کاهش تولید میزان گاز کربن دی اکسید عنوان کرده و می گوید به عنوان نمونه این موتور در زیر کاپوت خودرویی مثل سورن به طور متوسط 45 گرم بر کیلومتر گاز کربن دی اکسید تولید می کند. به علاوه وجود تجهیزاتی همچون فیلتر دوده و واکنشگر پس از پالایش نیز سطح آلایندگی این خودرو را در حد سطح یورو 5 قابل ارتقاء به یورو 6 قرار داده است.

زالی در انتها افزود که دوام بالا و مصرف سوخت ترکیبی 5.4 لیتر در هر 100 کیلومتر از دیگر مزایای این موتور دیزلی است که آن را برای استفاده در ناوگان حمل و نقل عمومی به یک گزینه مناسب و مقرون به صرفه تبدیل کرده است.