فناوری برقی یکی از موضوع‌های داغ‌ موردبحث کارشناسان در نسل فعلی خودروسازی است. مقاله‌های بسیاری درباره‌ی بررسی ویژگی‌های مثبت‌و‌منفی و چشم‌اندازها و مقایسه‌ی خودروهای برقی با نمونه‌های بنزینی در رسانه‌های مختلف جهان منتشر می‌شوند. درکنار تمام این موضوعات، موشکافی دلایل خرید خودروهای الکتریکی و پیش‌بینی بازار آینده، نقش مهمی در تقابل دیدگاه‌های طرفداران و مخالفان این فناوری ایفا می‌کند.

اگر تمام شرایط واردات یا تولید خودروِ برقی در کشورهای مختلف مثل فروش محصولات برندهای مختلف و زیرساخت‌ لازم ایستگاه‌های شارژ وجود داشته باشد، بازهم باید متقاضی بدون دغدغه به‌ فکر خرید این مدل‌ها بیفتد تا بازار فناوری الکتریکی پیشرفت کند. هم‌اکنون، یکی از عوامل مهم در جلوگیری از فروش بیشتر خودروهای برقی «قیمت گران‌تر» در‌مقایسه‌با نمونه‌های مشابه بنزینی است. درواقع، قیمت بسیاری از مدل‌های برقی به‌حدی گران است که متقاضی نمی‌تواند نیازش را برطرف کند.

Nissan Leaf e+ / نیسان لیف ای پلاس

بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر فناوری خودروهای برقی و باتری با سرعت فعلی توسعه یابد، می‌توان قیمت ارزان‌تر این مدل‌ها را در آینده‌ای نزدیک پیش‌بینی کرد. درصورت وجود شرایط ایده‌آل، تا سال ۲۰۲۴ قیمت خودروهای برقی برابر یا حتی ارزان‌تر از نمونه‌های بنزینی مشابه خواهند شد. باوجوداین، پیش‌بینی این فناوری و بازار آینده‌ی آن در وضعیتی که هر ثانیه در‌حال‌تغییر است، دقیق نیست. با تمام این تفاسیر، در‌حال‌حاضر می‌توان خودروهای برقی را در برخی کشورهای توسعه‌یافته، نظیر آمریکا، با قیمت تقریبا مقرون‌به‌صرفه‌ای تهیه کرد. در ایالات متحده‌‌ی آمریکا، قیمت خرید خودروِ صفرکیلومتر به‌طور میانگین ۳۵،۰۰۰ دلار برآورد می‌شود. اگر ۳۵،۰۰۰ دلار را معیار قرار دهیم، هم‌اکنون چند مدل برقی با قیمتی ارزان‌تر فروخته می‌شوند. علاوه‌براین، با درنظرگرفتن اعتبارهای مالیاتی یک‌بار مصرف فدرال آمریکا، قیمت نهایی بسیار ارزان‌تر خواهد بود.

شورولت بولت / Chevrolet Bolt

اگر خریدار و خودرو شرایط لازم برای دریافت اعتبار ۷،۵۰۰ دلاری فدرال را داشته باشند، قیمت مدل برقی صفرکیلومتر تقریبا به ۱۷،۰۰۰ دلار می‌رسد که مشابه نمونه‌ی بنزینی در کلاس شهری و تولید سال ۲۰۱۹ است. می‌توان مشوق‌های مالی موجود در برخی ایالت‌ها را هم درنظرگرفت تا این قیمت حتی ارزان‌تر هم حساب شود. البته، شرایط تخصیص اعتبار ۷،۵۰۰ دلاری فدرال به‌همین سادگی هم نیست. این مبلغ فقط برای خرید اولین خودروِ برقی و پلاگین هیبرید هر فرد است و نمونه‌ی دستِ‌دوم شامل آن نمی‌شود. نکته‌ی مهم‌تر این است که فقط ۲۰۰،۰۰۰ دستگاه تولیدی اول هر برند خودروساز این اعتبار را شامل می‌شوند. در سال ۲۰۱۹، ظرفیت استفاده از اعتبار ۷،۵۰۰ دلار برای محصولات برقی و پلاگین هیبرید جنرال موتورز و تسلا به‌پایان رسیده است. پس از فروش ۲۰۰،۰۰۰ دستگاه، اعتبار مالیاتی فدرال به ۳،۷۵۰ دلار کاهش پیدا می‌کند که حدود ۶ ماه پیش، تسلا به این ظرفیت رسید.

tesla model x

مدل‌های ۲۰۱۹ خودروهای برقی تسلا شامل مدل 3 و مدل S و مدل X هم‌اکنون با اعتبار ۳،۷۵۰ دلار فروخته می‌شوند که این مقدار در نیمه‌ی دوم سال جاری میلادی، به ۱،۸۷۵ دلار کاهش پیدا می‌کند و سرانجام تا پایان سال، کاملا حذف می‌شود. مدیران ارشد تسلا برای جبران این رقم و جلوگیری از ریزش تقاضا، قیمت پایه‌ی مدل‌های تولیدی را تاحدود ۲،۰۰۰ دلار کاهش داده‌اند. جنرال موتورز هم تا پایان سال ۲۰۱۸، به ظرفیت تولید ۲۰۰،۰۰۰ دستگاه رسید و در سال ۲۰۲۰، اعتبار مالیاتی فدرال شورولت بولت (Bolt) و ولت (Volt) به صفر خواهد رسید. البته این امکان نیز وجود دارد که با تصمیم کنگره‌ی آمریکا، اعتبار مالیاتی فدرال ادامه یابد یا به‌گونه‌ای دیگر اصلاح شود.

با ذکر این توضیح، در ادامه‌ی مقاله ۶ خودروِ برقی مدل ۲۰۱۹ با قیمت ارزان‌تر از ۳۵،۰۰۰ دلار را معرفی می‌کنیم. تمام خودروهای معرفی‌شده مدل استاندارد و بدون آپشن و پکیج (به‌اضافه‌ی هزینه حمل‌ونقل) هستند که قیمت نهایی آن‌ها هم پس از تخصیص اعتبار ۷،۵۰۰ دلار برآورد شده است. اعداد مذکور درباره‌ی مصرف سوخت، براساس فرمول تبدیل «MPG-e به لیتر در ۱۰۰ کیلومتر» محاسبه شده است (معادل انرژی مصرفی برقی به مصرف خودروهای بنزینی).

فرمول مصرف MPG-e چگونه محاسبه می‌شود؟

MPG-e

قبل از معرفی ارزان‌ترین خودروهای برقی سال ۲۰۱۹، درباره‌ی مصرف و فرمول MPG-e و رقم معادل بنزینی توضیحی کوتاه می‌دهیم. به‌طور کلی، مصرف خودروهای برقی به‌صورت کیلووات‌ساعت بر کیلومتر بیان می‌شود. واحد MPG-e فقط برای درک بهتر مصرف خودروهای برقی در‌مقایسه‌با نمونه‌های بنزینی ایجاد شده است. در این واحد، ۱۱۵،۰۰۰ یکای بریتانیایی حرارت (BTU) بر هر گالن سوخت (۳.۷۸ لیتر) استاندارد درنظر گرفته شده است. به‌‌بیان ساده‌تر، اگر یک گالن بنزین سوزانده شود، ۱۱۵،۰۰۰ BTU انرژی آزاد می‌شود که معادل آن، ۳۳.۷ کیلووات ساعت برق نیاز است. برای مثال، اگر خودرویی با هر ۳۳.۷ کیلووات ساعت انرژی تا ۱۶۰ کیلومتر مسافت را طی کند، معادل مصرف بنزینی آن ۲.۳۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر یا ۱۰۰ مایل مسافت با هر گالن سوخت (MPG-e) خواهد بود. مصرف خودروهای برقی در حالت توقف و حرکت مداوم، بهتر از نمونه‌های بنزینی است؛ بنابراین برخلاف خودروهای بنزینی، مدل‌های برقی در جاده‌های شهری مصرف کمتر و در بزرگ‌راه‌ها مصرف بیشتری دارند. به‌طور کلی، هرچه عدد MGP-e خودروِ برقی بیشتر باشد، مصرفش کمتر است.

۶. کیا سول

Kia Soul EV / کیا سول برقی

قیمت پایه‌ی مدل استاندارد: ۳۴ هزار و ۹۴۵ دلار

قیمت پایه با محاسبه اعتبار مالیاتی فدرال: ۲۷ هزار و ۴۴۵ دلار

نسل سوم کراس‌اور کوچک کیا سول (Soul) به‌تازگی رونمایی شده و فروش آن در پایان سال ۲۰۱۹ آغاز می‌شود. مدل ۲۰۱۹ سول نسخه‌ی به‌روزشده‌ی نسل دوم محصول سال ۲۰۱۴ است که با هربار شارژ، رانندگی بدون آلایندگی تا ۱۷۹ کیلومتر را ممکن می‌کند. کیا سول به‌صورت محدود در برخی ایالت‌های آمریکا عرضه می‌شود. مصرف کیا سول با تبدیل به مشابه بنزینی در شهر و بزرگ‌راه معادل ۱.۹ و ۲.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.

۵. فیات 500e

فیات / Fiat 500e

قیمت پایه‌ی مدل استاندارد: ۳۴ هزار و ۲۴۰ دلار

قیمت پایه با محاسبه اعتبار مالیاتی فدرال: ۲۶ هزار و ۷۴۰ دلار

محصول خودروساز ایتالیایی فیات مدل شهری خوش‌فرمان و زیبایی است؛ اما با ظرفیت پیمایش ۱۳۵ کیلومتر، انتخابی جنجالی محسوب می‌شود. البته، فیات 500e با اینکه با هربار شارژ مسافت کمی طی می‌کند؛ اما مصرفش در شهر و بزرگ‌راه معادل بنزینی ۱.۹ و ۲.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. محصول جذاب فیات فقط در دو ایالت کالیفرنیا و اورگن عرضه می‌شود.

۴. فولکس واگن e-Golf

Volkswagen e-Golf / خودروی الکتریکی فولکس‌واگن ای-گلف

قیمت پایه‌ی مدل استاندارد: ۳۱ هزار و ۳۹۰ دلار

قیمت پایه با محاسبه اعتبار مالیاتی فدرال: ۲۳ هزار و ۸۹۰ دلار

هاچ‌بک فولکس واگن گلف در نسخه‌ی برقی محصول سال ۲۰۱۴ مانند نمونه‌ی بنزینی طرفدار ندارد و باتوجه‌به تولید سری مدل‌های ID بزرگ‌ترین گروه خودروسازی آلمان از سال ۲۰۲۰، احتمالا آینده‌ی امیدوارکننده‌ای هم پیش‌ روی e-Golf نیست. فولکس واگن e-Golf با ظرفیت حرکت ۲۰۱ کیلومتر در هربار شارژ و مصرف معادل شهر و بزرگ‌راه ۱.۸ و ۲.۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، به‌صورت محدود در ۱۰ ایالت آمریکا فروخته می‌شود.

۳. نیسان لیف

Nissan Leaf 2018

قیمت پایه‌ی مدل استاندارد: ۳۰ هزار و ۸۸۵ دلار

قیمت پایه با محاسبه اعتبار مالیاتی فدرال: ۲۳ هزار و ۳۸۵ دلار

پرفروش‌ترین خودروِ برقی جهان که به نسل دوم رسیده و ارزش خرید بسیاری دارد. نیسان لیف (Leaf) مجهز به انواع تجهیزات ایمنی و رفاهی مدرن، با هربار شارژ تا ۲۴۱ کیلومتر مسافت را طی می‌کند و مصرفش در معادل بنزینی، حدود ۱.۹ و ۲.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. مدل جدید e Plus که به‌زودی با قیمت گران‌تر عرضه می‌شود، سواریِ بدون آلایندگی تا ۴۱۰ کیلومتر با هربار شارژ را دراختیار سرنشینان قرار می‌دهد.

۲. هیوندای آیونیک
Hyundai Ioniq EV / هیوندای آیونیک برقی

قیمت پایه‌ی مدل استاندارد: ۳۰ هزار و ۷۰۰ دلار

قیمت پایه با محاسبه اعتبار مالیاتی فدرال: ۲۳ هزار و ۲۰۰ دلار

هاچ‌بک چهاردر برقی کره‌جنوبی از بازیگران مهم بازار خودروهای برقی سال ۲۰۱۹ است. هیوندای آیونیک برقی (Ioniq) که در نسخه‌های هیبرید و بنزینی هم تولید می‌شود، ارزان‌تر از نیسان لیفِ پرفروش است و با هربار شارژ تا ۲۰۰ کیلومتر مسافت را طی می‌کند. آیونیک از محصول ژاپنی‌ها هم کم‌مصرف‌تر و مصرف معادل بنزینی آن در شهر و بزرگ‌راه حدود ۱.۵ و ۱.۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. دلیل فروش بیشتر محصولات ژاپنی را باید در اختلاف کیفیت ساخت و مطمئن‌بودن هیوندای آیونیک و نیسان لیف جست‌وجو کرد.

۱. اسمارت EQ فورتو

Smart EQ ForTwo / اسمارت فورتو برقی

قیمت پایه‌ی مدل استاندارد: ۲۴ هزار و ۶۵۰ دلار

قیمت پایه با محاسبه اعتبار مالیاتی فدرال: ۱۷ هزار و ۱۵۰ دلار

ارزان‌ترین خودروِ برقی مدل ۲۰۱۹ کوچک‌ترین باتری و کابین و صندوق‌عقب را دارد. Smart EQ ForTwo با طراحی عجیب و فضای داخلی بسیار کوچک، تنها خودروِ برقی مدل ۲۰۱۹ است که در نسخه‌ی کروک هم عرضه می‌شود. ظرفیت پیمایش ۹۳ کیلومتر، مصرف معادل بنزینی ۱.۹ و ۲.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، ابعاد کوچک، کابین با دوصندلی و بسیاری از ویژ‌گی‌های دیگر که فقط با مشاهده‌ی تصویر این خودروِ برقی آلمانی مشخص است، اسمارت EQ فورتو را در‌مقایسه‌به نمونه‌های دیگر این فهرست، خودرویی کاملا غیرکاربردی نشان می‌هد. این مدل را می‌توان فقط به زوج‌های جوان توصیه کرد که به‌دنبال تجربه‌ی رانندگی شهری بدون آلایندگی در مسافت‌های کوتاه هستند.
 

منبع: زومیت