ترخیص خودروهای در گمرک مانده با ثبت سفارش مجدد

محمدرضا مودودی امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص اینکه آخرین خبرها از ترخیص خودروهای در گمرک مانده چیست، بیان کرد: پس از حکمی که هیئت وزیران و معاونت نخست ریاست جمهوری اعلام کرد مقرر تا خودروهایی که تا پیش از تاریخ 97.5.16 ثبت سفارش شده‌اند، اجازه یافتند که براساس روند قانونی ترخیص شوند.

مودودی اظهار داشت: فرآیند قانونی ترخیص بدین ترتیب است که واردکنندگان باید مجدداً ثبت سفارش را انجام دهند و آنهایی که ارز بانکی باید دریافت کنند، باید تعهدات لازم را بابت پرداخت مابه‌التفاوت به بانک مرکزی بدهند که این روند شکل گرفته و کسانی که خودروهایشان در گمرکات دپو شده و تا قبل از 97.5.16 وارد گمرکات شده می‌توانند از طریق ثبت سفارش مجدد خودروهای خود را ترخیص کنند.

گمرک آمار خودروهایی که قرار است ترخیص شود را به سازمان توسعه تجارت اعلام نکرد

وی همچنین در پاسخ به این سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه چه تعهداد از این خودروها پیش از تاریخ یاد شده وارد گمرک شده‌اند و براین اساس چه تعهداد خودرو ترخیص می‌شود، گفت: طی نامه‌ای سازمان توسعه تجارت از گمرک خواستار شد، تا این آمار را در اختیار ما قرار دهند، ولی گمرک اعلام کرد که هم اکنون قادر به ارائه آمار دقیق نیست.

وی افزود: گمرک اعلام کرد که بعضی از این خودروها ثبت سفارش نشده است و بعضی دیگر به طور ترانزیت است، پس آمار دقیق ندارد.  ولی قطعاً با ثبت سفارش مجدد دوباره می‌تواند این آمار را به ما اعلام کند.

وی همچنین در رابطه با روند ثبت سفارش توضیح داد که: روند ثبت سفارش در حال انجام است و از وقتی ثبت سفارش به استان‌ها تنفیذ شد سهولت بیشتری یافته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت در پاسخ به این سؤال که دلایل وجود کانتینرهای مانده در گمرک و عدم ترخیص آنها چیست گفت: بخشی از این مشکلات با تغییر اعتبار زمان ثبت سفارش از 3 ماه به 6 ماه حل شده و بر این اساس برای ترخیص واردکنندگان نیاز به ثبت سفارش مجدد ندارند.

وی افزود: ولی بخشی از کانتینرهای موجود در گمرکات که فرآیند ثبت سفارش آنها به کندی انجام گرفته، مربوط به تأمین ارز بوده و از آنجا که کشور در وضعیت خاصی قرار دارد باید حتماً منابع ارزی صرف واردات محصولاتی شود که یا مواد اولیه است و یا تجهیزات مورد نیاز تولید است، پس باید تخصیص ارز برای واردات بر اساس اولویت انجام شود که اگر سه وزارتخانه صنعت، بهداشت و جهاد کشاورزی تخصیص ارز برای واردات آن کالاها را تأیید کند، قطع یقیین سازمان توسعه تجارت هم در زمینه ثبت سفارش به واردات آن کالاها کمک می‌کند.

شاکیان پر تعداد در انتظار خودروهای در گمرک مانده
در اظهار نظری دیگر، رئیس کل گمرک، مهدی میر اشرفی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، اعلام کرد حدود 13 هزار خودرو در گمرک متوقف شده است که از این تعداد، دو هزار خودرو دارای شکایت در محاکم قضایی هستند و روند رسیدگی به شکایات آنها ادامه دارد. وی ادامه داد: عمده خودروهای متوقف شده در گمرک، مربوط به مناطق آزاد هستند. علاوه بر آن، 11 هزار خودرو دیگر با حجم موتور زیر 2000 سی سی که تا تاریخ نهم آذر سال جاری وارد گمرک شده و قبض گمرک معتبر داشته باشند، امکان ترخیص با ثبت سفارش معتبر را خواهند داشت.
خودروهایی نیز که مشمول ترخیص نشوند، متروکه شده یا به گمرکات خارجی مرجوع خواهند شد. وی در پایان سخنانش عنوان کرد: مصوبه هیات دولت در مورد ترخیص خودروها، مانع از این نمی شود که اقدامی قضایی علیه خودروها صورت گیرد، چرا که این خودروها توسط دو گروه نمایندگان رسمی و سفارش های متفرقه وارد شده اند. رئیس کل گمرک می گوید خودروهای انبار شده در گمرک، حدود ده هزار شاکی دارند و ارزش مالی این خودروها، در حدود صد میلیون دلار است. برای ترخیص این خودروها، نیاز است که ضوابط ترخیص به گمرک اعلام شود و با به عقب برگرداندن تاریخ مصوبه، خودروهای کمتری ترخیص خواهند شد.

چگونگی ترخیص خودروهای در گمرک مانده
آن دسته ای از بازرگانان که متقاضی واردات خودرو با قبض انبار قبل از تاریخ شانزدهم مرداد 1397 هستند، با توجه به وضعیت ثبت سفارش، باید مراحل زیر را در سامانه جامع تجارت دنبال کنند:
اگر پرونده هایشان به روش ثبت سفارش بانکی، ثبت سفارش شده است، نیاز است تا پرونده ویرایش شده و در صفحه کالاهای پرونده، کالای خود را ویرایش کنند، سپس شماره قبض انبار و تاریخ صدور قبض را بدون هیچ فاصله یا کاراکتر، وارد کرده و سپس ویرایش خود را نهایی کنند.
اگر می خواهند پرونده جدیدی را ثبت کنند، باید ابتدا به صفحه مالی و بانکی مراجعه کرده و نوع عملیات ارزی را بدون انتقال ارز انتخاب کنند. پس از آن نیاز است تا در فیلد تامین ارز، گزینه " بند 9 ماده 38-قبض انبارهای خودرویی قبل از تاریخ 1397/05/16 به استناد تصویب نامه شماره 137161/ت 56033ه مورخ 1397/10/16" را انتخاب نمایند. پس از آن فیلد هایی ظاهر می شود که باید بازرگانان محترم نسبت به وارد کردن اطلاعات مربوط به قبض انبار و تاریخ آن اقدام نمایند. در نهایت کلید افزودن به لیست قبوض انبار را فشرده و پس از اضافه شدن قبض مورد نظر به لیست، نیاز است تا روال معمول ثبت پرونده طی شود.