با شروع بکار نمایشگاه بین المللی شیکاگو آمریکا، بسیاری از خودروسازان جهانی بویژه خودروسازان آمریکایی فرصتی بدست آوردند تا جدیدترین دستاوردهای خود را در این نمایشگاه معرفی کنند، هرچند سورپرایزهای ویژه آنان برای نمایشگاه ژنو و همچنین نمایشگاه نیویورک کنار گذاشته شده است و در این نمایشگاه تنها خودروهای فیس لیفت یا نسخه های ویژه از محصولاتشان معرفی شده است. همچون کمپانی خودروسازی کیا که در نمایشگاه بین المللی شیکاگو آمریکا، نسخه فیس لیفت کیا اسپورتیج و مخصوص بازار ایالات متحده آمریکا را معرفی کرده است که در تیپ های مختلف همچون LX، S و EX trims به همراه 2 پیشرانه بنزینی به مشتریان عرضه خواهد شد.
فارغ از طراحی ظاهری اتومبیل که عموما شامل چراغ‌های جدید پیشانی، اصلاح مه شکن‌های جلو، طراحی جدید مجموعه سپر و ... می‌شود، بخش فنی اتومبیل دست نخورده باقی مانده است و کماکان گزینه های مولد قدرتی سابق به مشتریان عرضه خواهد شد. یعنی یک موتور 2.4 لیتری تنفس طبیعی چهار سیلندر بنزینی با خروجی قدرت 181 اسب بخاری و گشتاور 237 نیوتن متری و همچنین یک موتور 2 لیتری چهار سیلندر توربوشارژر که با خروجی گشتاور 352 نیوتن متری می تواند قدرت 240 اسب بخاری در نسخه محور جلو محرک و قدرت 237 اسب بخاری در نسخه چهار چرخ محرک داشته باشد که هر دو پیشرانه با کمک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک نیروی خود را دریافت کرده و به چرخ ها منتقل می کنند.
 

کیا اسپورتیج

کیا اسپورتیج


نسخه معرفی شده برای بازار آمریکا طراحی شده است، اما نسخه های معرفی شده برای بازارهای جهانی بویژه بازار اروپا یک ویژگی بسیار مهم دارد و آن هم سیستم محرک هیبریدی با پیشرانه 2 لیتری دیزلی خواهد بود که توسط یک موتور الکتریکی و مجموعه باتری‌های 48 ولت (0.46 کیلووات) حمایت خواهد شد. هرچند این موتور الکتریکی به میل لنگ پیشرانه دیزلی اتومبیل متصل شده و باعث می‌شود خروجی قدرت پیشرانه اتومبیل حدود 13 اسب بخار افزایش پیدا کند و در مقابل 4 درصد انتشار کمتر گازهای آلاینده به همراه داشته باشد.
سیستم محرک هیبریدی کیا اسپورتیج دارای 2 حالت "موتور" و "ژنراتور" خواهد بود که با انتخاب حالت اول می‌توان از نیروی باتری استفاده کرد و به کمک موتور الکتریکی به نیروی تولیدی پیشرانه اضافه کرد، اما با انتخاب حالت "ژنراتور" می‌توان هنگام کاهش سرعت و ترمزگیری، موتور الکتریکی را به یک ژنراتور تبدیل کرد و بخشی از انرژی از دست رفته مجموعه باتری های کوچک اتومبیل را احیا کرد.

 

منبع: خودرو بانک