به گزارش خبرگزاری فارس، ماکسیم اورشکین، وزیر اقتصاد روسیه اعلام کرد: قرار است خودروهای سنگین GAZ که در خط تولید این شرکت واقع در آذربایجان تولید می شوند، به کشورهای همسایه نظیر ایران صادر شوند. به تازگی شرکت روسی گاز، خط تولید این خودروها را در جمهوری آذربایجان راه اندازی کرده و بازارهای هدف برای محصولات این شرکت، کشورهای ایران، ترکیه و گرجستان هستند.
واحد تولیدی خودروهای گاز روسیه در منطقه حاجی قبول آذربایجان قرار دارد و به طور مستقیم، هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است. این خط مونتاژ بسیاری از قطعات مورد نیاز برای ساخت را از شرکت اصلی در روسیه دریافت می کند که به سهم خود، موجب افزایش کسب و کار شرکت اصلی نیز خواهد شد. این پروژه یکی از چندین پروژه اقتصادی مشترک مابین آذربایجان و روسیه است. برای راه اندازی این خط تولید جدید، 100 میلیون منات آذربایجان سرمایه گذاری صورت گرفته است.
شرکت خودروسازی گاز یا کارخانه خودروسازی گورکی از سال 1929 و در جریان همکاری خودروسازی فورد و دولت اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر نیژنی نووگورود روسیه قرار دارد و تولیدات آن شامل خودروهای سنگین، خودروهای سبک، خودروهای نظامی و خودروهای تجاری می شوند.

 

منبع: خودرو بانک