اگه می تونی منو بگیر! سریع ترین خودروهای جاده ای در سال 2016

سال 2016 برای خودروسازان و هوادارن این صنعت بسیار پر بار بوده است؛ از هاچ بک های مصرفی گرفته تا ابر ماشین هایی که جاده ها را از آن خود می کنند، همگی چشمان میلیون ها هوادار را به خود خیره کرده اند. در این متن، خودروها از لحاظ سرعت مقایسه شده اند که در نهایت به 10 مورد از سریع ترین خودروهای جهان خلاصه شده است. از ابرماشین های پر زرق و برق هلندی گرفته تا خودروهای چهار درب سبک انگلیسی، همگی در این لیست حضور دارند؛ این در حالیست که تمامی آنها یک وجه اشتراک دارند، سرعتی که با رعد و برق قابل قیاس است!

10. اسپایکر سی 8 پریلیاتور (Spyker C8 Preliator) – 323 کیلومتر بر ساعت

اسپایکر طی چند سال گذشته با مشکلات مالی بی سابقه ای روبرو بوده است؛ اما مدل پریلیاتور نشان می دهد که این سازنده ی هلندی همچنان پابرجا و سرزنده است. خودرو مدل اسپایکر سی 8 پریلیاتور در نمایشگاه اتومبیل ژنو کار خود را آغاز کرد. در طراحی مدل سی 8 پریلیاتور از سبک اسپایکر ایلرون الهام گرفته شده است؛ طراحی که سبک وسایل حمل و نقل هوایی را یادآور می شود و قدرت 518 اسب بخار موتور آئودی 8 سیلندر را ارائه می دهد.

برای سبک کردن وزن این مدل از قالب آلومینیومی و پنل های فیبر کربن استفاده شده که در نهایت وزن سی 8 پریلیاتور را به 1390 کیلوگرم رسانده است. سیستم تعلیق خودرو نیز توسط لوتوس توسعه یافته است. اما طبق روال همیشه ی اسپایکر، چیزی که در زیر پوسته ی پیش زمینه و طراحی داخلی است، همیشه کانون توجه بوده است. از اتصال دنده گرفته تا چرم قهوه ای، همه چیز به گونه ای طراحی شده که برای بیننده چشم نواز باشد. خودرو اسپایکر سی 8 پریلیاتور می تواند سرعت صفر تا 100 را در عرض 3.7 ثانیه به دست آورد. این مدل تنها در 50 نسخه تولید خواهد شد و قیمت اولیه آن، 345.900 دلار برآورد شده است.

9. بنتلی فلایینگ اسپار W12 S (Bentley Flying Spur W12 S) – 325 کیلومتر بر ساعت

طراحی داخلی خودرو بنتلی فلایینگ اسپار، سبک ماشین های انگلیسی را یادآور می شود اما سرعت آن با سبک انگلیسی فاصه ی بسیار زیادی دارد. موتور W12 با حجم 6.0 لیتر این خودرو می تواند نیروی 626 اسب بخار و گشتاور 800 نیوتون متر را تامین کند. این اولین بار است که بنتلی از مرز 200 مایل بر ساعت (321 کیلومتر بر ساعت) گذشته است. علاوه بر این، بنتلی فلایینگ اسپار، تنها خودرو چهار دربی است که در این لیست قرار دارد.

برای حصول اطمینان از استحکام خودرو در سرعت های بالا، به ویژه در پیچ های تند، قدرت مضاعف آن با سیستم تعلیق جدید و تیونینگ کنترل ثبات، همراه شده است. ترمزهای کربن سرامیکی جزء گزینه های انتخابی است؛ اما بهتر است که به صورت استاندارد در ماشین تعبیه شوند، چرا که ماشین از وزن بالا و سرعت رعدآسایی برخوردار است. خودرو بنتلی فلایینگ اسپار W12 S، سرعت صفر تا 100 را در عرض 4.5 ثانیه به دست می آورد و قیمت آن معادل 228.025 دلار اعلام شده است.

8. فراری جی تی سی 4 لاسو (Ferrari GTC4 Lusso) – 335 کیلومتر بر ساعت

شاید بنتلی فلایینگ تنها خودروی چهار درب این لیست باشد، اما تنها ماشینی نیست که می تواند یک خانواده را با این سرعت سوزاننده در خود جای دهد. مدل فراری جی تی سی 4 لاسو، نسخه ی تغییر یافته ی فراری اف اف است که قدرت آن به 680 اسب بخار می رسد و فضای کافی برای یک خانواده و وسایل آنها را فراهم می کند.

فراری برای طراحی GTC4 Lusso، فرمول فراری FF را دچارتغییرات زیادی نکرده است. سیستم چهار چرخ متحرک در این نسخه نیز حفظ شده است؛ این در حالیست که سیستم فرمانپذیری چرخ های عقب را برای پیچ های دایره ای و ثبات در سرعت های بالا، اضافه کرده است. در قسمت داخلی نیز از سیستم اطلاعات سرگرمی و فرمان کاملا جدید استفاده شده است. سایر سرنشینان نیز به لطف شکل جدید صندلی ها، دسترسی بهتری به سیستم های اطلاعاتی دارند. خودرو جی تی سی 4 لاسو می تواند سرعت صفر تا 100 را در عرض 3.4 ثانیه به دست آورد. قیمتی که برای این خودرو در نظر گرفته شده، 300.000 دلار است.

7. لامبورگینی سنتناریو (Lamborghini Centenario) – 349 کیلومتر بر ساعت

لامبورگینی ثابت کرده که برای تولدها، هدیه های خوبی را ارائه می دهد. مدل لامبورگینی سنتناریو برای بزرگداشت صدمین سالگرد تولد فروچیو لامبورگینی طراحی شده است. لازم به ذکر است که تنها 40 مدل از این نسخه ساخته خواهد شد که قیمت آن معادل 1.3 میلیون دلار آمریکا خواهد بود. البته که منحصر به فرد بودن اصلا ارزان نیست.

قدرت لامبورگینی سنتناریو از نسخه ی اونتادور 12 سیلندر با قدرت 770 اسب بخار تامین می شود. این قدرتمندترین موتوری است که کمپانی لامبورگینی تا به حال تولید کرده و نسبت وزن به قدرت را در این ماشین به 1.97 کیلوگرم بر اسب بخار می رساند. (لامبورگینی سنتناریو با وزن 1520 کیلوگرمی ساخته شده است.) سرعت این خودرو در عرض 2.8 ثانیه به 100 کیلومتر می رسد و سرعت صفر تا 300 کیلومتر را در عرض 23.5 ثانیه به دست می آورد! 20 مدل کوپه و 20 مدل روداستار از این نسخه تولید خواهد شد.

6. ریماک کانسپت_وان (Rimac Concept_one) – 356 کیلومتر بر ساعت

خودروسازی ریماک، حتی در میان تولیدکنندگان کوچکی که در این لیست قرار دارند نیز از همه ناشناخته تر است. مدل کانسپت وان، اولین ماشین این برند است و سازندگان این خودرو وعده داده اند که این مدل، با طراحی بدنه ی خوابیده و موتور قدرت منحصر به فرد الکتریکی، بسیار ویژه خواهد بود.

این ماشین با قدرت 1088 اسب بخار و گشتاور 1600 نیوتون متر ساخته شده است؛ سیستم هوشمندانه ی مبدل گشتاور آن به المان های هندلینگ خودرو اجازه می دهد که بی وقفه بهینه سازی شوند. اینطور که به نظر می رسد، ریماک کانسپت وان از مود دریفت نیز برخوردار است؛ البته فکر نمی کنیم که هیچ کس بخواهد با ابر ماشین مولتی میلیونی خود  دریفت کند و یا حتی آن را براند. کانسپت وان، سرعت صفر تا 100 را در عرض 2.6 ثانیه، سرعت صفر تا 200 را در عرض 6.2 ثانیه و صفر تا 300 را در عرض 14.2 ثانیه به دست می آورد. این خودرو با قیمت 980.000 دلار در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

5. آپولو آرو (Apollo Arrow) – 360 کیلومتر بر ساعت

از آخرین باری که نامی از گامپرت می شنویم، زمان زیادی گذشته است؛ این خودروساز کوچک آلمانی، سازنده ی برند ابرماشین آپولو است که از سال 2005 تا 2012 فعالیت می کرد. این شرکت بعد از یک تجدید نظر عمده در فعالیت های خود، با یک نام جدید، ماشین جدید و سبک جدید پا به میدان گذاشته است. آپولو آرو برای اولین بار در نمایشگاه اتومبیل ژنو که اوایل سال 2016 برگزار شد، کار خود را آغاز کرد. مدل آرو، مسیر جدیدی را در سبک طراحی این شرکت ایجاد کرده است.

پشت طراحی ظاهری شبیه به کوسه ی آن، یک موتور وسط محور آئودی 8 سیلندر با قدرت 986 اسب بخار نهفته است که گشتاور 1000 نیوتون متر را تامین می کند. نزدیک به 100 مدل از خودرو آپولو آرو ساخته خواهد شد که تمامی آنها به لطف گزینه های سفارشی سازی بیشمار، متفاوت خواهند بود. آپولو آرو سرعت صفر تا 100 را در عرض 2.9 ثانیه به دست می آورد؛ این در حالیست که توانایی آن در به دست آوردن سرعت 200 کیلومتر، 8.8 ثانیه است. قیمت این خودرو، 1.1 میلیون دلار برآورد شده است.

4. زنوو تی اس وان (Zenvo TS1) – 375 کیلومتر بر ساعت

زنوو TS1، آخرین نسخه ایست که این خودروساز دانمارکی ارائه کرده است. این خودروساز در سال 2007، از مدل ST1 رونمایی کرد. خودرو زنوو TS1 نام بسیار مشابهی دارد، اما بسیاری از ویژگی های فنی آن تغییر کرده است.

قدرت این ماشین توسط موتور 8 سیلندر تویین توربو با حجم 5.9 لیتر تامین می شود. این کمپانی هنوز اطلاعات مربوط به اسب بخار و گشتاور آن را منتشر نکرده است؛ اما با توجه به ماکسیمم سرعت و مقایسه آن با ST1، به نظر می رسد که قدرت آن به 1100 اسب بخار برسد و گشتاوری معادل 1425 نیوتن متر داشته باشد. این خودرو، سرعت صفر تا 100 را در عرض 3.0 ثانیه به دست می آورد. تنها پانزده نسخه از این خودرو ساخته خواهد شد و قیمت آن هنوز نامعلوم باقی مانده است.

3. پاگانی هوایرا بی سی (Pagani Huayra BC) – 383 کیلومتر بر ساعت

پاگانی هوایرا، یکی از سریع ترین خودروهای موجود در جهان بود که معرفی از مدل بی سی آن، سطح سرعت آن را ارتقا داد. این کمپانی خودروساز در حال حاضر، کاملا شناخته شده است؛ اما هنوز هم یک کمپانی نوپا به شمار می رود؛ به ویژه در مقایسه با خودروسازانی همچون فراری و لامبورگینی. مدل BC یا بنی کایولا (Benny Caiola)، به افتخار اولین فردی که پاگانی هوایرا را خریداری کرده، نامگذاری شده است. کایولا در سال 2010 از دنیا رفت و این نامگذاری، در واقع ادای احترامی به او بوده است.

جدای از مشتری مداری این کمپانی، به نظر می رسد که مدل بی سی نیز ساختار بسیار خوبی دارد. این خودرو از گیرباکس دستی هفت سرعته برخوردار شده که در مقایسه با نسخه ی اصلی هوایرا، تا 40 درصد سبک تر است. موتور 12 سیلندر تویین توربوی آن نیز تقویت شده و سیستم تعلیق نیز به طور کامل، عوض شده است. تمام این خصویات در بدنه ی آلیاژ آلومینیوم قرار گرفته اند. پاگانی هوایرا BC می تواند سرعت صفر تا 100 را در عرض 2.8 ثانیه به دست آورد. تنها 20 نسخه از این مدل ساخته خواهد شد که قیمتی معادل 2.5 میلیون دلار دارد.

2. کنیگسگ رگرا (Koenigsegg Regera) – 410 کیلومتر بر ساعت

کریستین وان کنیگسگ همیشه چشم انداز ویژه ای از ابر ماشین ها را در ذهن می پروارند؛ اما مدل رگرا، حتی با در نظر داشتن اینگونه از چشم انداز ها، باز هم دیوانه کننده است. این خودروساز، به جای مهار کردن قدرت موتور 8 سیلندر تویین توربوشارژ با حجم 5.0 لیتر و سه موتور الکتریکی همراه با گیرباکس فوق العاده پیچیده، قابلیت هدایت مستقیم کنیگسگ (Koenigsegg Direct Drive) را نیز به آن افزوده است. به بیان دیگر، مدل کاملا متفاوتی از ابرماشین ها ارائه شده است.

مدل رگرا نیز همانند سایر خودروهای این شرکت، تنها به موتور قدرت خلاصه نمی شود. در وهله ی اول باید به زیبایی با شکوه آن اشاره کرد؛ این مدل، چه از نظر خصوصیات داخلی و چه از نظر طراحی خارجی، در مقایسه با سایر ابرماشین ها، کاملا منحصر به فرد است. این کمپانی مدعی شده که خودرو کنیگسگ رگرا برای تورهای دوره ای نیز مناسب است. مدل رگرا می تواند سرعت صفر تا 100 را در عرض 2.8 ثانیه، صفر تا 200 کیلومتر را در عرض 6.6 ثانیه و سرعت صفر تا 300 را در عرض 10.9 ثانیه به دست آورد! قیمت اولیه این خودرو معادل 1.9 میلیون دلار برآورد شده است.

1. بوگاتی شیرون (Bugatti Chiron) – 420 کیلومتر بر ساعت

هر زمان که صحبت از خصوصیات مربوط به برترین سرعت ها به میان می آید، نام بوگاتی با سابقه ی پربار در این زمینه نیز سر زبان ها می افتد. بوگاتی شیرون، نسخه ی تکامل یافته ی مدل بی نظیر بوگاتی ویرون است. کار بوگاتی شیرون از همان جایی آغاز می شود که سریع ترین ماشین جهان، به کار خود پایان می دهد. خودرو بوگاتی شیرون در نمایشگاه اتومبیل ژنو راه اندازی شد. این خودرو با موتور W12، قدرتی معادل 1500اسب بخار دارد و این قدرت را از طریق سیستم چهار چرخ متحرک، در جاده ها جاری می کند.

بوگاتی شیرون، سرعت صفر تا 100 را در عرض 2.5 ثانیه به دست می آورد. علیرغم اعداد چشمگیر سرعت و شتاب، بوگاتی اعلام کرده است که شیرون با هدف چیزی فراتر از یک خودرو طراحی شده است. سیستم چهار چرخ متحرک در آن، کاملا دچار تغییرات طراحی مجدد شده است تا بتواند کنترل مناسبی در دریفت داشته باشد. طراحی داخلی نیز به منظور تناسب بیشتر با طراحی خارجی، از شکل جدیدی برخوردار شده است. بوگاتی می گوید که این خودرو، "سریع ترین کنسرت هال جهان" است و ارزش کنسرت هال، چیزی معادل 2.400.000 یورو یا 2.612.000 دلار برآورد می شود. گفته می شود که 500 نمونه از بوگاتی شیرون ساخته خواهد شد.

نکات الزامی: این لیست بر اساس آمار رسمی تولیدکنندگان تهیه شده است. هیچ فردی، این ماشین ها را مورد آزمایش قرار نداده؛ متاسفانه هیچ کدام از اعضای سایت Newatlas نتوانستند این خودروها را مورد آزمایش قرار دهند و اطلاعات مربوط به سواری خودرو را نیز بررسی کنند. طی بررسی های قبلی، ابرماشین بوگاتی ویرون 2010، به عنوان سریع ترین ماشین جهان شناخته می شد. ماکسیمم سرعت خودرو بوگاتی ویرون، 415 کیومتر بر ساعت بود؛ این در حالیست که تست درایو انجام شده توسط Hennessey Venom GT در سال 2014، ماکسیمم سرعت 435.31 کیلومتر بر ساعت را نیز نشان داده است.

منبع: تک بوک