نسخه Exclusive Edition آئودی R8 V10 Plus با چراغ های لیزری جلو، وارد بازار آمریکا خواهد شد

در سال 2014 کمپانی آئودی با مدل R8 LMX چراغ های لیزری جلو منحصر به فرد خود را به نمایش درآورد؛ اما این نوع از چراغ ها تاکنون وارد بازارهای ایالات متحده نشده بود. اگر چه این خودرو در اروپا کاملا قانونی به حرکت خود ادامه می دهند؛ اما از سال 1968 قانونی در ایالات متحده به تصویب رسید که در آن خودروهای آمریکایی نمی توانند بدون پشت سر گذاشتن اصلاحات اساسی، تکنولوژی های مختلف را در محصولات خود نصب کنند. ماشین آئودی R8 V10 Plus Exclusive Edition اولین مدل از محصولات آئودی است که برای طرفداران خودروهای اسپرت در آمریکا با چراغ های لیزری جلو عرضه می شود. این خودرو با پکیج های به روزرسانی شده از مدل آئودی R8 استاندارد، تولید شده است.

این خودرو احتمالا اولین خودروی آئودی منطبق شده با چراغ های لیزری در بازار ایالات متحده خواهد بود؛ اما نسخه اکسکلوسیو آر 8 وی 10 پلاس، اولین ماشین مجهز به این فناوری در آمریکا نیست. این افتخار برای اولین بار نصیب ماشین بی ام دبلیو i8 شد. این خودرو سال گذشته در نمایشگاه اتومبیل لس آنجلس رخ نشان داد، وسیله نقلیه ای که به سیستم چراغ های لیزری مجهز شده بود.

این چراغ ها در خارج از شهر و در جاده های بین راهی به خوبی می تواند مورد استفاده قرار گیرد؛ البته نه تا زمانی که کیلومترشمار از رقم 40 مایل بر ساعت (64 کیلومتر بر ساعت) تجاوز نکرده است. بر روی هر کدام از چراغ های جلو یک ماژول لیزری نصب شده که از چهار دیود لیزری با توان بالا، قدرت می گیرد. این چراغ ها یک پرتوی آبی رنگ از خود ساطع کرده که از طریق یک مبدل فسفری به یک پرتوی سفید رنگ روشن تبدیل می شود.

پیشرانه نسخه Exclusive Edition بر پایه موتور 601 اسب بخار آئودی R8 V10 Plus طراحی شده است. اگرچه رنگ بدنه در این خودرو خاکستری کوانتومی بوده؛ اما تیغه های نصب شده در کنار خودرو و شیشه های آن، مشکی تیتانیومی است. بر روی تیغه های کناری بدنه، نوار نارنجی رنگی دیده می شود که با کناره های پوشش صندلی های داخل کابین هماهنگی عجیبی را ایجاد کرده است. تکرار این رنگ نارنجی در داخل و بیرون ماشین حس زیبایی توام با آرامشی را منتقل می کند.

با باز کردن درها تضاد رنگی داخلی، خود را بیشتر نمایان می کند. کنتراست رنگی سیاه قالب در کنار نوارهای نارنجی رنگ دوخته شده بر روی کاور صندلی ها و تکرار آن در روی پنل درها و برخی از جزئیات دیگر، فضای خاصی را به آن بخشیده است. بر روی قسمت بیرونی کابین نیز تا حدودی ظریف کاری های طراحی انجام شده است؛ اما در زیر کاپوت، هیچ چیزی تغییر نکرده است. موتور 5.2 لیتری V10 آن قادر است تا 601 اسب بخار قدرت خروجی تحویل دهد و هنوز هم برای انتقال قدرت از یک گیربکس هفت سرعته دو کلاچه آئودی استفاده می کند.

نسخه Exclusive Edition ماشین آئودی R8 V10 Plus با این موتور 10 سیلندر، تنها در مدت 3.2 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت رسیده و با فشردن پدال گاز عقربه کیلومترشمار می تواند حداکثر سرعت 205 مایل بر ساعت (330 کیلومتر بر ساعت) را نشان دهد.

از این مدل در ایالات متحده تنها 25 نمونه ساخته خواهد شد که با شروع قیمتی 229,200 دلار به فروش خواهند رفت.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas