به تازگی غول تکنولوژی اپل اختراعی را ثبت کرده که با استفاده از سیستم تشخیص چهره می‌توان در خودرو را بدون استفاده از کلید فیزیکی باز کرد.


گفته می‌شود اپل اوایل سال 2017 این اختراع را ثبت کرده ولی اداره ثبت اختراعات آمریکا طی چند روز گذشته این موضوع را با عنوان “سیستم و روش ورود به خودرو” اعلام کرده است.

با توجه به جزئیات این اختراع دو راه وجود دارد که کاربر می‌تواند از تشخیص چهره برای باز کردن در خودرو استفاده کند. اولین روش نصب تکنولوژی موردنیاز در خود خودرو است که به کاربر اجازه می‌دهد به سادگی در جلوی حسگرها ایستاده و چهره‌اش پیش از باز شدن در خودرو اسکن شود. در روش دوم کاربر می‌تواند از ID چهره که در گوشی هوشمند اپل وجود دارد برای باز کردن در خودرو استفاده کند.


علاوه بر ساده شدن باز شدن در خودرو، تکنولوژی تشخیص چهره می‌تواند برخی تنظیمات خاص خودرو را برای کاربران گوناگون به یاد بسپارد. برای مثال اگر چهره‌ی مالک خودرو اسکن شود خودرو می‌تواند به‌صورت خودکار موزیک منتخب را پخش کند، موقعیت صندلی را تنظیم کرده و سیستم تهویه مطبوع را نیز روشن نماید.

هنوز مشخص نیست که این تکنولوژی چه زمانی وارد بازار خواهد شد. اپل تا پایان ژانویه بیش از 200 نفر از کارکنان مشغول در پروژه‌ی خودروی خودران شرکت با نام پروژه تایتان را تعدیل کرده و این حرکت از نظر برخی افراد به معنی عقب‌نشینی اپل از اهداف جاه‌طلبانه‌اش می‌باشد.


ما قبلاً حداقل یک سیستم تشخیص چهره‌ی مشابه را در پروتوتایپ فارادی فیوچر FF91 دیده‌ایم. البته شانس تولید این خودرو پایین است؛ بنابراین تنها خودروی تولیدی که از ویژگی‌های بیومتریک برای دسترسی به خودرو استفاده می‌کند هیوندای سانتافه بازار چین است. این خودرو دارای حسگرهای اثر انگشت برای باز کردن در خودرو و استارت پیشرانه بوده ولی فاقد سیستم تشخیص چهره می‌باشد.

 

 

 

منبع: پدال