کیا سورنتو Ski Gondola مفهومی در صدر توجه بازدید کنندگان نمایشگاه سما 2016

 

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که این نوشته شما را شگفت زده نخواهد کرد. به این دلیل که هر کس اخبار نمایشگاه های سما (SEMA) که سالانه در شهر لاس وگاس (Las Vegas) کشور ایالات متحده برگزار می شود را در چند سال گذشته دنبال کرده باشد، می داند که شرکت خودرو سازی کیا موتورز (Kia Motors) کره جنوبی این نمایشگاه را بعنوان خانه دوم خود می شناسد. این شرکت هرساله با ارائه طرح های دیوانه کننده خودروهای مفهومی خود، برق از سر هر بیننده و علاقمند خودرویی می پراند!

نمایشگاه سما امسال نیز از این قائده مستثنی نبوده و شرکت خودروسازی کیا در اقدامی جالب، خودرو عجیب مفهومی کیا سورنتو (Kia Sorento) جدید خود را در این نمایشگاه معرفی کرده است. کیا با مدل جدید کیا سورنتو که ارابه سرباز بر اسکی بازان Kia Sorento Ski Gondola نام دارد، در واقع خود را شگفت زده نموده است!

کیا سورنتو، خودرو بسیار بزرگ و عظیمی است. اما این مدل که با استفاده از متخصصین شرکت طراحی بدنه آمریکایی Lux MotorWerks به مدیریت استفان استاسیولویچ (Stephen Stasiulewicz) طراحی شده، خودرویی متفاوت از کار در آمده است. این شرکت که سابقه تغییر و بهینه سازی خودروهای دیگر این شرکت از جمله کیا اپتیما (Kia Optima) با شمایل خودرو بت موبیل (Batmobile) شخصیت سینمایی بتمن را در کارنامه دارد، کیا سورنتو ارائه شده در نمایشگاه سما را به خودرویی برف روب تبدیل کرده است. این مدل کیا سورنتو خودرویی است مناسب، برای حرکت بر روی تمامی سطوحی که از برف پوشیده شده اند.

در این خودرو، چهار چرخ بطور کلی حذف شده اند و برای برآورده کردن هدف اصلی ساخت این خودرو، یعنی عبور و مرور در مسیر های برفی، با نوعی تسمه جایگزین شده اند. این چهار تسمه که بجای چهار چرخ خودرو نصب شده اند، ظاهری مانند تانک را به آن داده و قابلیت عبور از موانع را در مسیرهای برف و پیست های اسکی به سرنشینان می دهد.

این خودرو همانطور که از ظاهر آن مشخص است تنها با تغییراتی در ظاهر و پیشرانه مواجه نشده، بلکه بهینه سازی های انجام شده بر روی این کیا سورنتو آن را به خودرویی متعلق به جهانی فراتر از جهان ما تبدیل کرده است. مجموعه این تغییرات باعث شده که هر بازدید کننده ای که به غرفه این خودرو در نمایشگاه سما می رسد، به شدت تحت تاثیر قرار گیرد.

اما این تمام ماجرا نیست. شرکت کیا در نظر داشت تا با ایجاد تغییراتی متفاوت، پا را از این نیز فراتر نهاده تا این خودرو را بیشتر به جهان ماورا نزدیک کند. این خودرو سورنتو مخصوص اسکی بازان، صندلی راننده ندارد. چرا که کل عملیات هدایت در آن بوسیله یک دستگاه تبلت انجام می گردد که با طراحی جدید، به یکی از اجزای کابین تبدیل شده است. نکته جالب دیگر در مورد کیا سورنتو جدید این است که صندلی های ردیف جلو این خودرو رو به عقب طراحی شده اند. این مساله با توجه به کنترل این خودرو بوسیله تبلت و عدم وجود سیستم غربیلک فرمان، حسی مشابه با کابین های حمل اسکی بازان در پیست های اسکی را ایجاد می کند.

فضای داخلی خودرو با دریایی از چرم مرغوب مشکی و نارنجی همراه با دوخت های زیبا و سفارشی تزئین شده است. کف خودرو نیز با توجه به شرایط استفاده خاص این خودرو از لاستیک پوشیده شده تا آب ناشی از ذوب شدن برف هایی که همراه با اسکی بازان به داخل خودرو منتقل می شود، آسیبی به قطعات حساس وارد نیاورد.

با توجه به اینکه صندلی های کیا سورنتو رو به هم بوده، روش پیاده و سوار شدن به خودرو نیز نیازمند تغییراتی بود. با توانایی های متخصصین شرکت Lux Motorwreks  ستون B خودرو حذف شده است. همچنین برای سهولت در ورود و خروج، درها با نوعی مخصوص از در که به نام "سویی ساید" (Suicide Doors) مشهور هستند تعویض شده اند. قابلیت این درهای مخصوص در این است که درهای عقب برخلاف جهت درهای جلو با می شوند. با توجه به عدم وجود ستون B و استفاده از این درها، فضای زیاد و وسیعی برای عبور و مرور اسکی باران که مجهز به تجهیزات سنگین و جاگیری هستند، بوجود می آید.

همانطور که انتظار می رود این خودرو به ابزار و تجهیزات زیادی نیز مجهز شده است. از جمله این تجهیزات می توان به تعداد زیادی لامپ LED  برای تامین نور در شرایط بد آب و هوایی و دوربین با کیفیت بالایی بجای آینه میانی برای مشاده اتفاق های رویداده در عقب خودرو اشاره کرد. این مدل همچنین مجهز به یک باربند سفارشی جهت حمل چوب ها و تجهیزات ورزش اسکی شده است.

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، شرکت کیا با نمایش این محصول توانایی ها و ایده های فرا جهانی خود را به نمایش گذاشته است.  این مدل کیا سورنتو مخصوص اسکی بازان به نگین تاج محصولات کیا در این نمایشگاه تبدیل شده است. حالا باید منتظر باشیم و ببینیم که چه آینده ای در انتظار این خودرو خاص مفهومی شرکت کیا خواهد بود.

نویسنده: یاور قاسمی

منبع: opptrends