تویوتا لند اسپید کروزر؛ سریع ترین SUV جهان

تویوتا لند اسپید کروزر یک خودروی SUV کامل 85 هزار دلاری است که به معنای واقعی، یک ماشین آفرود بوده؛ اما کابین آن بسیار لوکس و راحت طراحی شده است. این لندکروزر مدرن کمپانی تویوتا یک ماشین منحصر به فرد است؛ اما هرگز یکی از جذاب ترین خودروهای تویوتا نخواهد بود. تویوتا این خودرو را در نمایشگاه سما 2016 (SEMA Show) به نمایش درآورد.

این خودروساز ژاپنی با اضافه کردن دو توربوشارژر، نیروی خروجی دیوانه وار 2000 اسب بخار را از موتور 5.7 لیتری V8 آن، دریافت کرده و با وجود چنین پیشرانه قدرتمندی، حداکثر سرعت این SUV را به 220 مایل بر ساعت (354 کیلومتر بر ساعت) رسانده است. اگر آینده ی تویوتا لند اسپید کروزر (Land Speed Cruiser) را به عنوان یک محصول نهایی در نظر گرفته و تنها به چشم یک خودروی کانسپت به نمایش درآمده در نمایشگاه سما (SEMA)  نبینیم، باید گفت که این SUV سریعترین خودروی SUV مدل 2016 خواهد بود. این SUV با چنین سرعتی در بین مدل های سوپراسپرت لامبورگینی سنتناریو (Lamborghini Centenario) با حداکثر سرعت 349 کیلومتر بر ساعت و ریماک کانسپت وان (Rimac Concept One) با بیشینه سرعت 356 کیلومتر بر ساعت قرار می گیرد. برای یک خودروی 4x4 که می تواند هشت نفر را در خود جای دهد رکورد بدی نیست!

مهندسین مرکز اتومبیل رانی و موتورسواری تویوتا برای آنکه بتوانند حداکثر سرعت را از این مدل SUV بیرون بکشند، به جای تمرکز بر روی خصوصیات آفرود، بیشتر بر روی ویژگی های آیرودینامیکی بدنه برای رسیدن به این سرعت بالا، کار کرده اند. به عنوان مثال، بدنه این خودرو تا جایی که ممکن بوده خود را به سمت پایین کشیده و حداقل ارتفاع را دریافت کرده است و با قرار دادن یک موتور 5.7 لیتری خورجینی 8 سیلندر و توربوشارژرهای دوگانه  Garrett، نیروی لازم برای راندن آن را تامین کرده اند.

نمای بیرونی تویوتا لند اسپید کروزر کاملا طبیعی به نظر رسیده و طراحی ظریفی دارد. چاک وید  (Chuck Wade)، مدیر مرکز فناوری اتومبیل رانی و موتورسواری تویوتا می گوید: "این چیزی است که باعث می شود تا این خودرو بسیار خاص باشد. هر سیستم مجزا و هر قسمتی از آن کاملا قابل لمس است. ترفندهایی بر روی بدنه این خودرو انجام شده که آن را به شدت اصلاح کرده است."

این کاهش ارتفاع امری کاملا طبیعی است و آن را بسیار اسپرت کرده و شکل و شمایل بیشتری از یک خودروی شهری را به آن داده است. تویوتا دو سال قبل در همین نمایشگاه سما، خودروی 850 اسب بخار تویوتا اسلیپر کمری (Sleeper Camry) را به روی صحنه برد. ما می خواهیم بدانیم که تویوتا برای این مدل جدید خود چه برچسب قیمتی را انتخاب خواهد کرد. خودروی SUV که بتواند 354 کیلومتر بر ساعت حرکت کند، بسیار دیدنی خواهد بود. لند اسپید کروزر تویوتا سریعترین SUV حالِ حاضر جهان - شاید برای همیشه - خواهد بود.

کمپانی تویوتا معتقد است که این سوپر کروزر جدید، فصل جدیدی را در کتاب تاریخ SUV باز خواهد کرد. این که آیا مدلی از این خودرو در آینده هم وجود خواهد داشت یا نه، مشخص نیست؛ اما مسلما لندکروزر معمولی مدل 2017 تویوتا نیز در نمایشگاه بعدی سما، خودنمایی خواهد کرد. اولین نسل از لندکروزر در سال 1961 متولد شد و تا به امروز تولید آن ادامه داشته است.

منبع: تک بوک