نقد و بررسی مزدا 3 تورینگ

بازار فروش ماشین‌های کوچک، بخش بزرگی از فروش ماشینهای جدید در استرالیا است. احتمالا وقتی به ماشینهای کوچیک فکر میکنید، یاد هاچ ‌بک‌ها می افتید. مدلهای هاچ‌ بک بخش وسیعی از خودروها را تشکیل میدهند. ولی خودروهایی مثل این خودرو ، میتوانند دل خریداران را به دست بیاورند. وقتی صحبت از سدان‌ها میشود موضوع امکانات آنها مطرح میشود. یکی از آن مسائل، گنجایش صندوق عقب خودرو است. در مدل هاچ ‌بکِ مزدا 3، جا دادن اشیاء بزرگ راحت‌ تر است؛ چون ارتفاع پشت ماشین بیشتر است. اگرچه در سدان‌ها معمولاً عمق فضای صندوق عقب بیشتر از مدل‌های هاچ ‌بک است. صندلی عقب مزدا 3 سدان زیاد با مدل هاچ‌ بک آن فرقی ندارد. فضای آن کافی است ولی برای افراد بزرگسال زیاد بزرگ و راحت نیست. همچنین فاقد قفل وسط برای صندلی کودک است.

روکش چرمی صندلی‌ها با دوخت قرمز در سرتاسر کابین به چشم می آید و روی داشبورد یک نمایشگر برای سیستم ناوبری و نمای دوربین عقب داریم. بعلاوه ‌ی امکاناتی نظیر پیچ‌های تنظیم درجه‌ی هوا، استارت دکمه‌ای،  و ایربگ‌های کامل. صندلی‌ها به خوبی تنظیم شده اند و خیلی راحت اند؛ و تقریبا همه‌ی اجزای کابین کیفیت بالایی دارند. نقطه‌ ی قوت مزدا3  سیستم سرگرمی ‌آن است که به اینترنت متصل است و دارای رابط لمسی و یک کنترلر چرخشی و ساده برای استفاده حین رانندگی است این مدل دارای پیشرانه ی 2000 سی.سی است. سیستم گیربکس نیز در دو حالت 6 سرعته‌ی دستی یا 6 سرعته‌ی اتوماتیک موجود است. گیربکس اتوماتیک 2000 دلار به قیمت خودرو اضافه میکند؛ یعنی قیمت این ماشین با احتساب مالیات به 27هزار دلار میرسد. نقطه‌ ی قوت نسل جدید موتورها در مزدا، مصرف کمِ بنزین در مدلهای بدون توربوشارژ است که به 7 لیتر در هر 100 کیلومتر می رسد. نقطه‌ ضعف این خودرو این است که موتور مزدا3 کمی ضعیف و سُست است. مخصوصاً در کمتر از 2000 دور در دقیقه، که واقعاً یک نقطه ضعف بزرگ است.

تجربه‌ی رانندگی با این خودرو کاملاً مشابه و قابل قبول است و تمامی خودروسازان ژاپنی ماشین­هایشان را طوری میسازند که رانندگی با آنها  لذت‌ بخش باشد و درمورد سدان‌ ها هم این مورد رعایت میشود. سواری این خودرو کمی  خشک است. یعنی در جاده کمی بیش از حد معمول می کوبد و حتی کوچکترین دست‌اندازها هم به اتاق منتقل می شوند. اتاق مزدا3 هنوز خیلی پرسر و صدا است. درون اتاق صدای زیادی از جاده، مخصوصاً در جاده‌های بی‌کیفیت به گوش میرسد و صدای موتور هم به این مشکل می افزاید. اگه در بازار دنبال یک سدان کوچک میگردید مزدا3 واقعاً ارزش خرید را دارد.در مدل تورینگ، مزدا با یک قیمت بسیار مناسب، امکانات زیادی به شما ارائه میکند.

لینک ویدئوی بررسی مزدا 3 تورینگ مدل 2016 در موتوتل:  MAZDA 3 TOURING