جدال شورولت کوروت و پورشه 911 در نمایش تلویزیونی Head 2 Head

شورولت کوروت گرند اسپرت (Chevrolet Corvette Grand Sport) و پورشه 911 کارِرا اس (Porsche Carrera S) در نمایش تلویزیونی Head 2 Head به مصاف همدیگر رفتند. قسمت 82 نمایش تلویزیونی H2H به رقابت این دو خودرو اختصاص یافت. این نمایش تلویزیونی از سال 2006 میلادی و توسط سایت معتبر موتور ترند (Moto Trend) برگزار می گردد. مدل های قبلی این دو خود رو در قسمت های اولیه این نمایش به رقابت با همدیگر پرداخته بودند. در این رقابت برنده نهایی پورشه 911 کاررا بود. اما این بار دو مدل جدید شورولت کوروت گرند اسپرت مدل 2017 و پورشه 911 کاررا مهمان این نمایش بودند. حال باید ببینیم که آیا پورشه 911 کاررا S می تواند نتیجه رقابت قبلی را تکرار کرده و شورولت کوروت 2017 را شکست دهد؟

شورولت کوروت گرند اسپرت 2017 از پیشرانه 8 سیلندر خورجینی مدل کوروت استینگ رِی (Stingray) استفاده می کند. این پیشرانه مجهز به سوپرشارژر، توانایی تولید 460 اسب بخار نیرو را دارد. همچنین در این مدل شورولت کوروت از سیستم کمک فنرهای جدید با استفاده سیال رئومغناطیسی (magnetorheological Fluid) بهره برده که سواری نرم و کم نظیری مانند مدل شورولت کوروت Z06 را به ارمغان می آورد. نکته قابل توجه در مورد پورشه 911 کاررا S نیز استفاده از موتور جدید 6 سیلندر مجهر به توربوشارژ است که توانایی تولید 420 اسب بخار نیرو را دارد.

داوران قسمت 82 برنامه H2H جیسون کامیسا (Jason Cammisa) و جانی لیبرمن (Johnny Lieberman) از نویسندگان سایت موتور ترند بودند. این دو در ابتدا به تفاوت های کلیدی این دو خودرو اشاره کردند. بطور مثال قدرت تولیدی پیشرانه پورشه کاررا S جدید نسبت به شورولت کوروت گرند اسپرت پایین تر است. اما وزن آن در حدود 50 کیلوگرم پایین تر شورولت کوروت گرند اسپرت 1570 کیلوگرمی است. پورشه کاررا S مجهز به گیربکس فوق العاده سریع دو کلاچه بوده در صورتیکه شورولت کوروت گرند اسپرت از یک جعبه دنده دستی 6 سرعته استفاده می کند.

در آزمایش شتاب نیز شورولت کوروت گرند اسپرت در عرض 3.9 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت می رسد. این خودرو مسیر انتخابی مسابقه را در عرض 1:26.28 دقیقه طی می کند.  پورشه کاررا 912 S نیز در زمان 4.1 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می رسد. این خودرو مسیر مسابقه در نیز در زمان 1:27.10 دقیقه طی می کند. لازم است که چند مورد از نکات منفی این دو خودرو اشاره کنیم. دو داور مسابقه از رندی پابست (Randy Pobst)، راننده حرفه ای خودروهای مسابقه ای خواستند تا نظر خود را در مورد این دو کار اعلام نماید. رندی پوبست اینطور پاسخ داد: "پورشه 911 کاررا S می تواند بهتر از مدل پورشه GT3 باشد." ولی در مورد شورولت کوروت گراند اسپرت نیز گفت: "این کوروت خودرویی است که رانندگی با آن بسیار ساده تر است."

حال نوبت انتخاب خودرو برتر این رقابت می رسد. اینبار شورولت توانست با بهینه سازی توانایی های فنی خودروی خود از پورشه کاررا S پیشی گرفته و خاطره تلخ شکست چند سال گذشته خود را از ذهن ها پاک نماید و در نهایت شرکت 105 ساله شورولت آمریکایی توانست بر شرکت 85 ساله پورشه آلمانی غلبه نماید. در بازرهای جهانی مدل پورشه کاررا S با قیمت 103.000 دلار (معادل 380 میلیون تومان) و شورولت کوروت گرند اسپرت با قیمت 80.000 دلار (معادل 290 میلیون تومان) عرضه می گردد.

منبع: تک بوک