کمپانی زوتی در دنیا به‌دلیل کپی‌برداری دقیق از محصولات دیگر شرکت‌ها شناخته می‌شود. یکی از محصولات این برند که در ایران به‌وسیله سایپا، مونتاژ و عرضه می‌شود، زوتی s300 یا همان آریو نام دارد. این خودرو از لحاظ ظاهری یک کپی از محصولات قدیمی تویوتا است. در این ویدئو قصد داریم برخی از نقاط ضعف این خودرو را بیان کنیم. با ما در موتوتل همراه باشید

1: پیشرانه

موتور، بخش اصلی در خودرو محسوب می‌شود که بسیار مهم است. آریو با پیشرانه‌های ۱.۵ و ۱.۶ لیتری به بازار عرضه شده است. این پیشرانه‌ها به ترتیب دارای قدرت ۱۰۳ و ۱۱۲ اسب‌بخار هستند. وزن آریو نیز ۱۲۷۵ کیلوگرم است. بنابراین کاملا واضح است که عملکرد این موتور برای این بدنه، ضعیف می باشد و این را زمانی حس می کنید که در جاده با آن رانندگی کنید.

2: سروصدای زیاد در داخل کابین

کابین بی صدا در خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است. اما اکثر خودروهای تولید شده و یا مونتاژ شده در ایران، سر و صدای زیادی از خود دارند. آریو یکی از محصولات ضعیف محسوب می‌شود که صدای موتور آن کاملا در داخل اتاق به گوش می‌رسد و اگر با این خودرو در جاده رانندگی کنید، صدای باد و محیط بیرون، به صورت آزار دهنده ای به گوش شما می رسد همچنین هنگامی که از دست‌اندازهای جاده و خیابان عبور می‌کنید  نسبتا ضربه های خشنی به کابین وارد می‌شود.

3: قیمت بالای قطعات

زمانی که خودروی شما دچار مشکلی شود و شما مجبور شوید قطعات خودرو را تهیه کنید، این امر برای شما بسیار پر هزینه  خواهد بود. قیمت قطعات اکثر خودروهای چینی بسیار بالا هستند و اگر بخوایم آنهارا در جدولی رتبه بندی کنیم آریو جزو آن دسته خودرو هایی است که در ردیف های بالای جدول قرار دارد. از طرفی تهیه ی قطعات یدکی برای برخی از خودرو ها سخت است و در صورتی که موفق به پیدا کردن آن شدید باید هزینه ی زیادی را متحمل شوید به عنوان مثال پوسته سپر آریو ۳۶۰ هزار تومان، دینام حدود ۱ میلیون تومان و گلگیر نیز در حدود ۵۰۰ هزارتومان قیمت دارند که در بازار آزاد ممکن است این قیمت‌ها بیشتر هم باشند.

4: کیفیت پایین قطعات کابین

متاسفانه بیشتر قطعات این خودرو کیفیت پایینی دارند. از آنجایی که اکثر قطعات این خودرو ساخت کشور چین هستند نشانی از کیفیت در قطعات آریو نیست. در این خودرو بیشتر به ظاهر توجه شده و زمانی که وارد خودرو می شوید، شرایط فرق می‌کند. کیفیت صندلی‌ها نیز خوب نیست و چندان راحت نیستند و در سفرهای طولانی مدت با مسافت زیاد، باعث اذیت و آزار سرنشینان می‌شوند.

5: کیفیت مونتاژ

متاسفانه برخی از مشکلات مونتاژی در این خودرو دیده شده است. زمانی که با چندتا از مالکان این خودروها صحبت کنید، از کیفیت پایین مونتاژ و ایراداتی که در اثر مونتاژ نادرست گریبان‌گیرشان شده است، اظهار گلایه می کنند.

در آخر لازم به ذکر است که احتمال توقف تولید برخی از خودروها وجود دارد که آریو نیز ممکن است جزو آن دسته از خودرو ها باشد. بنابراین قطعات مصرفی این خودرو در آینده بسیار کمیاب میشود. پس برای خرید خودرو تنها نباید به ظاهر آن توجه کرد.