دوکاتی جدید، موتور سیکلتی 215 اسب بخاری، هیولایی سبک وزن از جنس فیبر کربن

شرکت موتور سیکلت سازی دوکاتی (Ducati) قوی ترین محصول ساخته شده توسط این شرکت را به بازار معرفی کرد. این موتور بسیار سبک وزن که 1299 سوپر لگرا (1299 Superlegerra) نام دارد با توانایی تولید 215 بخار نیرو تنها 344 پاوند (156 کیلوگرم) وزن داشته و به قیمت 80.000 دلار (معادل 300 میلیون تومان) به بازارها عرضه خواهد شد.

در دنیای موتورسیکلت های مسابقه ای، تعداد کمی از موتورسیکلت ها هستند که مانند خودروهای لامبورگینی، مک لارن و فراری در دنیای سوپر اسپرت های اتومبیل باشند. در دنیای موتورسیکلت ها تعداد زیادی موتور وجود دارند که توانایی دینامیکی عبور از سرعت 180 مایل (290 کیلومتر بر ساعت) را داشته و با قیمت هایی مناسب به بازار عرضه می شوند. در این بازار، ساخت و تولید موتورسیکلتی که مردم توان خرید آن را نداشته باشند، کاری عبث و بی فایده خواهد بود.

شرکت دوکاتی در نمایشگاه  EICMA سال 2016 میلادی که در شهر میلان ایتالیا برگزار شد، از مدل 1299 سوپر لگلرا خود پرده برداری کرد. این موتور با توان تولید 215 اسب بخار نیرو و گشتاور   145 نیوتون متری خود به قوی ترین موتور خیابان شرکت دوکاتی تبدیل شده است. استفاده از آنوبتانیوم  (unobtanium) در ساخت بدنه و قطعات این موتورسیکلت وزن آن را به 343.9 پاوند (معادل 156 کیلوگرم) با باک خالی رسانده است!

با استفاده از آلیاژهای تیتانیوم، تنگستن و آلومینیم که در ساخت موتور 2 سیلندر این موتورسیکلت و قطعاتی مانند پیستون ها، میل لنگ، شاتون ها و بوش پیستون ها استفاده شده است، این مدل دوکاتی 5.3 پاوند (2.4 کیلوگرم) نسبت به حد استاندارد کاهش وزن داشته است. این مساله موجب شده که دوکاتی 1299 سوپرلگرا چابک تر از رقبای خود باشد.

این کاهش وزن در تمامی قطعات دوکاتی 1299 سوپر لگرا از جمله باتری لیتیومی، کمک فنرهای تیتانیومی دیده می شود. اما مهم ترین نکته در این کاهش وزن استفاده از فیبر کربن است. تمامی بدنه، درپوش و بازوی کناری این موتورسیکلت، شاسی و رینگ ها همه از فیبر کربن ساخته شده اند. ماده ای که با فناوری بسیار بالایی ساخته شده و کیفیتی در حد قطعات موشک های فضایی دارند.

سیستم تعلیق نیز ساخت شرکت اوهلینز (Ohlins) بوده و سیستم ترمز نیز توسط شرکت معتبر برمبو (Brembo) ساخته شده است. سیستم اگزوز دوکاتی 1299 سوپر لگرا نیز از تیتانیوم ساخته شده و درصورتیکه خریدار تمایل به بهینه سازی بیشتر آن داشته باشد، امکان تعویض آن با یک مدل پیشرفته تر نیز وجود دارد. این سیستم اگزوز با کاهش وزن به میزان 11 پاوند (5 کیلوگرم) قدرت خروجی موتور را افزایش داده و آن را به عدد 220 اسب بخار می رساند.

شرکت دوکاتی برای مدل دوکاتی 1299 سوپر لگرا در استفاده از فناوری های ادوات الکتریکی گام های بزرگی برداشته است. استفاده از سیستم 6 محوره کنترل  درونی (IMU) شرکت بوش (Bosch) نمونه ای از این موارد استفاده بشمار می آید. سیستم کنترل تماس زاویه های تند (DCT EVO) و سیستم جلوگیری از سرخوردن (SlideControl System) هم نمونه های دیگری از این ادوات کنترلی الکتریکی هستند و این امکان را به راننده می دهند که با ایمنی کامل از پس پیچ هایی با زوایای تند برآید.

سیستم جلوگیری از تک چرخ زدن (Wheelie Control) نیز با همراهی سیستم مدیریت شتاب اولیه (LaunchControl) برای اولین بار است در این موتورسیکلت استفاده می گردد. همچنین این موتورسیکلت مجهز به سیستم ضد قفل ترمز (ABS) در پیچ ها نیز شده است. استفاده از سیستم ناوبری ماهواره ای (GPS) موجب شده که دیگر نیازی به ادوات اندازه گیری جانبی برای ثبت سرعت و زمان طی شده نباشد.

شرکت دوکاتی برای هیولای خود، یعنی دوکاتی 1299 سوپر لگرا ضمانتی 2 ساله را درنظر گرفته است. از دیگر امکاناتی که دوکاتی برای این موتورسیکلت خود در نظر گرفته، سرویس دوره ای در 7500 مایل (معادل 12.000 کیلومتر) است.

اگر برچسب قیمت 80.000 دلاری (معادل 300 میلیون تومان) این موتور اندکی زیاد بنظر می رسد، باید به این نکته اشاره کرد که قرار است تنها 500 دستگاه از آن تولید و به بازار عرضه گردد. این موتور خواستاران زیادی داشته و به زودی در بازار نایاب خواهد شد. چراکه دوکاتی 1299 سوپر لگرا موتورسیکلتی است خاص و شرکت دوکاتی محصولی عرضه نموده که درکنار ظاهر زیبا، قابلیت های فنی بسیار زیادی هم دارد.

شرکت دوکاتی با 90 سال تجربه ساخت موتورسیکلت های با کیفیت در سال 1926 میلادی توسط کاوالیری (Cavalierri) در شهر بولونیا ایتالیا تاسیس شد. این شرکت در حال حاضر متعلق به شرکت خودروسازی آلمانی آئودی (Audi) است.

نویسنده: یاور قاسمی

منبع: newatlas