به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا،  یک موتور کاربراتوری به طور میانگین ۱۵ گرم آلودگی به ازای هر کیلومتر پیمایش تولید می‌کند، درحالی که اگر همان موتور سیکلت مجهز به سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری شود، میزان تولید آلودگی آن به زیر دو گرم در هر کیلومتر کاهش می‌یابد.

ـ موتور سیکلت انژکتوری در مقایسه با موتور سیکلت کاربراتوری ۹۰ درصد آلودگی کمتری تولید می‌کند.

ـ مطالعه سیاهه انتشار آلایندگی شهر تهران نشان می‌دهد که سهم ناوگان موتور سیکلت در تولید آلودگی در شهر تهران در میان منابع آلاینده دیگر از جمله ناوگان‌های حمل و نقلی، نیروگاه‌ها، صنایع، پالایشگاه و منابع خانگی و تجاری حدود ۱۷ درصد است.

ـ همچنین سهم موتور سیکلت‌های کاربراتوری در تولید آلاینده‌های گازی و ذرات معلق به ترتیب ۱۸ و ۱۰ درصد است. 

ـ موتورسیکلت‌های کاربراتوری ذرات بسیار ریزی تولید می‌کنند و تعداد ذرات خروجی اگزوز هر ۱۰ موتور سیکلت کاربراتوری معادل یک اتوبوس دیزلی است درحالیکه یک موتورسیکلت انژکتوری بسیار کمتر از موتور سیکلت کاربراتوری ذره معلق تولید می‌کند.

ـ موتور سیکلت‌های کاربراتوری از جمله عوامل اصلی آلودگی صوتی در مناطق شهری هستند  و می‌توانند تا ۸۰ دسی‌بل آلودگی صوتی ایجاد کنند.

ـ میزان آلودگی موتور کاربراتوری ۵ برابر یک خودرو با استاندارد یورو ۲ است.

ـ در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار موتورسیکلت کاربراتوری شماره گذاری شده در کشور وجود دارد که حدود ۳ میلیون از آن‌ها در شهر تهران تردد می‌کنند.

ـ بر اساس مصوبه ابلاغی آیین‌نامه‌های اجرایی هوای پاک، بیش از ۵۰ درصد از موتورسیکلت‌های کاربراتوری شهر تهران فرسوده هستند.

ـ اسقاط یک موتور کاربراتوری فرسوده تنها حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

 

 

منبع: اقتصاد آنلاین