نکاتی در مورد محافظت از باتری خودرو در فصل سرما

این روز ها  با وجود حجم ترافیکی زیاد و ازدیاد خودروها در شهرهای شلوغ، خیلی ها ترجیح می‌دهند که از وسائل نقلیه عمومی استفاده کنند. پس به احتمال زیاد خودروهای شخصی تنها در اواخر هفته استفاده شوند و در طول هفته، بدون اینکه روشن شوند، در گوشه ای دست نخورده و خاموش بمانند. خیلی از مردم به صورت روزانه از خودروی خود استفاده نمی کنند و تنها اخر هفته به مسافرت و گشت و گذار میروند اما بر خلاف تصور متاسفانه گاهی این استفاده نکردن طولانی از خودرو یک سری مشکلاتی را به همراه دارد. با ما در موتوتل همراه باشید.

یکی از مشکلاتی در آب و هوای سرد پیش می آید مشکل روشن نشدن ماشین است و حرف و حدیث های زیادی در این باره وجود دارد. اما رعایت چند نکته برای وقتی که قرار است خودرو را مدت طولانی رها کنیم، مهم است. اول از همه افرادی که دسترسی به فضای بسته پارکینگ ندارند بهتر است که خودروی خود را جوری پارک کنند تا مجموعه موتور توسط یک دیوار یا موانعی از جریان وزش بادهای سرد در امان باشد.

درواقع هنگامی که  هوا سرد می‌شود واکنش‌های شیمیایی که در داخل باتری‌ها رخ می دهد، بسیار کند شده و در نتیجه توان کمتری تولید می‌شود. روغن موتور نیز در این شرایط بسیار سفت شده و برای به حرکت در آمدن در مجموعه موتور به نیروی بیشتری نیار دارد که وظیفه ی فراهم کردن این نیرو باتری است. اگر در شرایطی قرار گرفتید که استارت زدن ماشین را روشن نمی کند، سوئیچ را در حالت ابتدایی قرار دهید و تقریبا تا 2 دقیقه استارت نزنید. بعد از آن چند بار با پای خود پدال گاز را فشار دهید و سپس حدود 10 الی 15 ثانیه استارت بزنید. البته اگر باتری خودروی شما حداقل شارژ خود را هم از دست بدهد، مشکل بسیار پیچیده تر می‌شود چراکه فرآیند استارت زدن هم متوقف شده و عملا شانس روشن شدن خودرو توسط شما به صفر می‌رسد.

رها نکردن خودرو در فصل سرما نکته مهمی است که نباید از آن غافل شد خصوصا اگر قرار است برای مدت طولانی خودرو را رها کنید. برای پیشگیری از به وجود آمدن این مشکل اقداماتی را میتوانید انجام دهید که برخی از آن هارا برای شما شرح میدهیم:

میتوانید باتری خودرو را خارج کنید و در یک فضای بسته مانند انباری قرار بدهید یا میتوانید یک شارژر مخصوص برای باتری خود تهیه کنید که راه حل خیلی خوبی برای شارژ باتری خالی شده است. اگر دسترسی به پارکینگ نداشتید و یا قادر به تهیه شارژر باتری نبودید راه حل سومی هم است که البته نباید به صورت دائم مورد استفاده قرار بگیرد؛ در این روش میتوانید اتصال منفی باتری را جدا کنید اما باز هم باتری فرآیند خالی شدن را دارد . باید توجه کنید که بعد از جدا کردن اتصال سیم منفی تحت هیج شرایطی با سیم مثبت کاری نداشته باشید. حال جدا از این کارها بهترین روش ممکن این است که هر چند روز یک بار با خودرو یک استارت بزنید و حدود 10 دقیقه اجازه دهید روشن بماند و یا حداقل یک چرخی با آن بزنید تا برای باتری آن مشکلی پیش نیاید.