آیا خودرویی وجود دارد که با پراید رقابت کند؟

هفته گذشته مهدی جمالی مدیر عامل سایپا اظهار نظری در مورد کیفیت خودروی پراید کرد و گفت: هیچ خودرویی توان رقابت با خودروی پراید را از نظر قیمت و کیفیت ندارد. اگر کشوری خودرویی با قیمت و کیفیت پراید تولید کند، ما از این محصول برای عرضه به بازار داخل استقبال می کنیم. با ما در موتوتل همراه باشید
وی همچنین افزود: طبق آمار، از ابتدای امسال تا پایان مهرماه، 638 هزار و 599 دستگاه انواع خودروی سواری در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 27 درصد افزایش یافته است. سهم خودرو پراید از این میزان تولید 157 هزارو 908 بوده است که نشان می دهد پراید بیشترین تقاضا را داشته است.
بعد از این اظهار نظر موجی از انتقادات در فضای مجازی بوجود آمد و حتی خبرگزاری های مختلف این صحبت را به شوخی گرفتند و بسیاری به کنایه گفتند که پراید نه تنها با کیفیت بسیار پایین تولید می شود، بلکه با قیمتی جهانی در ایران عرضه می شود و در کشورهای خارجی با چنین قیمتی می توان خودروهای روز دنیا را با مدرن ترین تکنولوژی ها خریداری کرد و این تعرفه های سنگین واردات است که دیواری بر واردات خودروهای روز دنیا به ایران شده اند.
حال پس از گذشت چند روز در کنار این انتقادات، بعضی کارشناسان در مقابل این اظهار نظرات، معتقدند که اگرچه پراید از نظر کیفیتی ممکن است توان رقابت با محصولات روز دنیا را نداشته باشد، ولی تولید یک خودرو با چنین قیمتی در ایران به محصولی بهتر از پراید ختم نمی شود و اگر به دنبال کیفیتی بهتر هستیم، مطمئناً هزینه تولیدی برای این خودرو بیش از این ها خواهد بود. موضوعی که برای نیسان آبی نیز صدق می کند و حرف های مشابهی در مورد قیمت، توانایی و تولید آن زده می شود.
به نظر می رسد که موج انتقادات در مورد پراید، همیشه بسیار بیش از نظرات موافق با این اظهار نظر باشد و باید دید در ادامه چه توضیحات و تفسیرهایی در مورد این صحبت ها منتشر خواهد شد.

منبع: خودروبانک