آغاز آزمون کیفی بنزین در زمستانی که پیش رو داریم

طی چند سال اخیر و در پی افزایش آلودگی هوای شهرهای بزرگ، بحث مرغوبیت بنزین توزیع شده در کشور مورد توجه دولت قرار گرفت و همین بحث موجب به وجود آمدن کشمکشی بین سازمان استاندارد و وزارت نفت شد. در آخر، شورای عالی استاندارد با سپردن آزمون کیفیت بنزین به سازمان استاندارد موافقت کرد و قرار شد این آزمون‌ به صورت دوره‌ای توسط سازمان استاندارد انجام شود و نتیجه آن به اطلاع عموم برسد. با ما در موتوتل همراه باشید.

آزمون کیفی بنزین به این دلیل دارای اهمیت است که در صورت دور شدن از استانداردهای از پیش تعیین شده نقش مهمی در آلودگی هوا دارد. به طوری که به گفته مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بنزین یورو 2 خودرو در هر کیلومتر 2.7 گرم آلودگی تولید می‌کند اما در بنزین یورو 4 میزان آلودگی به 1.16 گرم کاهش می‌یابد. به همین دلیل چک کردن مرتب کیفیت و درجه ی بنزین و اعلام کردن نتیجه ی آن دارای اهمیت ویژه‌ای است و به طور مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است.

این در حالی است که طی سال جاری شاهد تعلل سازمان استاندارد در آزمون کیفی بنزین و اعلام نتیجه آن هستیم به طوری که از ابتدای امسال تاکنون هیچ گزارشی در خصوص نمونه‌برداری از بنزین توزیع شده طی سال جاری اعلام نشده است.

حواله آزمون بنزین به زمستان

در عین حال، پیروزبخت در جدیدترین اظهار نظر خود، اعلام نتیجه آزمون بنزین را به نیمه زمستان حواله داده و اعلام کرده که نمونه‌برداری از بنزین شروع شده و این کار در پاییز انجام می‌شود، اما گزارش آن در نیمه زمستان منتشر شده و تحلیل‌های آن اطلاع‌رسانی عمومی خواهد شد. بنابراین نتیجه آزمون کیفی بنزین در اواخر سال و در آستانه فصل بهار نهایی خواهد شد و در آن موقع نیز خود به خود با فرا رسیدن بهار، از میزان آلودگی هوا کاسته خواهد شد. این در حالی است که تعیین وضعیت کیفی بنزین و تحلیل آن در آستانه فصل پاییز و زمستان از اهمیت بیشتری برخوردار است تا دستگاه‌های مرتبط بتوانند چاره‌ای برای کاهش میزان آلودگی هوا و ارتقاء کیفیت بنزین بیندیشند.

از سویی طبق مصوبه شورای عالی استاندارد، قرار است آزمون کیفی بنزین تنها در 8 کلانشهر صورت گیرد اما سازمان استاندارد حتی در همین میزان محدود هم نتوانسته به موقع به وظیفه خود عمل کند و علاوه بر این، دایره آزمون بنزین در همین 8 شهر نیز چندان گسترده نیست. همچنین نتایج اعلام شده از سوی سازمان استاندارد در خصوص آزمون کیفی بنزین توزیعی در سال گذشته نشان دهنده مغایرت زیادی بین بنزین توزیعی در کشور با استانداردهای تدوین شده نبوده است. این در حالی است که به گفته فولادگر، عضو کمیسیون صنایع مجلس، اکنون در بسیاری از شهرها حتی بنزین یورو 4 نیز وجود ندارد.

منبع: فارس