ب ام و سری 6 GT در سال 2017 جایگزین سری 5 GT خواهد شد

مدل GT سری 6 ب ام و در سال آینده جایگزین مدل های GT سری 5 خواهد شد. بر اساس آنچه که منابع معتبر در مونیخ اظهار داشته اند، مدل سری 6 GT ب ام و جایگزین مدل Grand Coupe این شرکت که از فروش مناسبی برخوردار نیست، خواهد شد. با وجود اینکه نمونه آزمایشی سری 6 GT بطور کامل استتار شده است، اما هنوز شباهت ظاهری آن به مدی سری 5 ب ام و قابل تشخیص است. ولی با بازبینی های که بر روی طراحی آن اعمال شده است، تغییراتی جزئی نیز در آن دیده می شود. با وجود اینکه چراغ های بخش عقبی خودرو اندکی بالاتر رفته اند اما هنوز از طراحی مشابهی نسبت به مدل سری 5 استفاده می کند.

با وجود این شباهت های ظاهری، ب ام و سری 6 GT جدید از پلتفرم جدیدی استفاده می کند. این پلتفرم جدید OKL، زیربنای مدل های سری 7 ب ام و نیز خواهد بود. مهندسی طراحی OKL این اجازه را به مهندسین ب ام و داده است که تا حد ممکن وزن خودرو را کاهش دهند. با استفاده از OKL به میزان 100 کیلوگرم از وزن ب ام و سری 5 کاسته شده است. پس انتظار می رود که همین مقدار کاهش وزن را در ب ام و سری 6 GT جدید نیز شاهد باشیم. در صورت رخ دادن این مساله وزن سری 6 GT جدید به زیر 1990 کیلوگرم خواهد رسید.

موتور و پیشرانه ب ام و سری 6 GT جدید علاوه بر موتورهای چهار سیلندر بنزینی و دیزل پیشین که در مدل های سری 5 ب ام و استفاده می شد، دارای پیشرانه های جدید 3 لیتری 6 سیلندر بیزینی و دیزل و همچنین یک مدل هیبریدی خواهد بود. در مدل هیبریدی از یک موتور 4 سیلندر 2 لیتری بنزینی به همراه یک موتور الکتریکی استفاده خواهد شد. فروش ب ام و سری 5 GT هنوز به رقم مناسب و قابل توجهی در بریتانیا نرسیده است. این مدل با فروش تنها 865 دستگاه در سال، نسبت به فروش نزدیک به 5000 دستگاه مدل های تورینگ (Touring) و 15.500 دستگاه سری های سدان، از بازار نامناسب و ضعیفی برخوردار است.

قیمت فعلی ب ام و سری 5 GT در بریتانیا در حدود 38.000 پوند (180 میلیون تومان) بوده و انتظار می رود که مدل های سری 6 GT جدید با قیمتی در حدود 40.000 پوند (190 میلیون تومان) در سال 2017 به بازارهای بریتانیا عرضه گردد. شرکت خودرو سازی ب ام و از بزرگترین گروه های تولید خودرو در سرتاسر جهان است. این شرکت در سال 1916 توسط فرانتز جوزف پاپ (Franz Josef Popp(، کارل راپ (Carl Rapp) و کامیلو کاستیلیونی (Camilo Castiglioni) در شهر مونیخ (Munich) ایالت باواریا (Bavaria) کشور آلمان تاسیس شد.

این شرکت در طی 100 سال فعالیت خود توانسته تعداد زیادی از خودروهای خاص و افسانه از جمله مدل 3000GT و مدل 2002  و مدلهای لوکس را تولید و روانه بازارهای جهانی نماید. اولین مدل سری 6 ب ام و نیز در سال 1976 به بازار عرضه شد. سری 5 ب ام و که خودرویی است لوکس، اسپرت و دو در با کد E24 از سال 1976 تا 1989 تولید شد. نسل بعدی آن نیز از سال 2003 میلادی به بازار ارائه شد.

منبع: autocar