به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ پرونده تخلفات گسترده واردات خودرو در سایه افزایش قیمتهای نجومی در بازار خودروهای وارداتی و داخلی تا حدودی به حاشیه رفته است.  این در حالی است که پیش از این خبرگزاری تسنیم بعد از افشای جزییات این پرونده  در روزهای ابتدایی  سال جاری، از تشکیل پرونده قاچاق در این خصوص از سوی مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران خبر داده بود.
معمای قاچاق لاکچری(6)/ترخیص 1900 خودرو با ثبت سفارشهای غیرقانونی/4500 خودروی قاچاق در گمرکات توقیف شد

حواشی موضوع ثبت سفارشهای فاقد اصالت برای واردات خودرو طی سال 96 تا انتهاب سال جاری ادامه یافته و ظاهرا دادگاه مربوط به این پرونده بزرگ در سال 98 برگزار خواهد شد.

گفتنی است، یکی از موضوعات جالب در خصوص این پرونده، بحث تعداد خودروهای خارج شده و خودروهای توقیف شده است. از سوی دیگر بررسی برخی اسناد موجود نشان می‌دهد، ظاهرا تعدادی از  1900 خودروی خارج  شده با اخذ تعهد از صاحبان کالا ترخیص شده اند و این موضوع حاشیه جدید در پرونده خودروهای وارد شده با ثبت سفارش فاقد اصالت ایجاد کرده است.

در ادامه یکی از این مکاتبات که در آبان ماه امسال و بعد از عدم تایید اصالت  ثبت سفارش مربوط به واردات خودرو از سوی سازمان توسعه تجارت انجام گرفته قابل مشاهده است.

بر اساس این مکاتبه مهلت 10 روزه به صاحب کالا داده شده تا با توجه به تعهد رسمی ثبت شده در دفتر اسناد رسمی در خصوص خودروهای ترخیص شده نسبت به ایفای تعهد مذکور عمل کند.

منبع: تسنیم