افزایش 59 درصدی واردات خودرو

بنابر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران طی هفت ماه گذشته سال‌جاری در مجموع 37 هزار و 510 دستگاه از انواع خودروی سواری به کشور وارد شده است که نسبت به سال پیش، افزایش 7/ 58 درصدی را نشان می‌دهد. براساس آمار گمرک، سهم واردات خودرو نسبت به کل واردات کشور حدود 4 درصد است. بر این اساس ارزش دلاری خودروهای وارد شده طی هفت ماه سال 982 میلیون و 837 هزار و 427 دلار بوده که رشد 71 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.  

در حالی آمار واردات خودرو در هفت ماه سال‌جاری روند افزایشی را نشان می‌دهد که طی مدت مشابه سال گذشته 23 هزار و 630 دستگاه خودرو به کشور وارد شده بود که نسبت به سال پیش از آن با افت همراه بوده است در این زمینه کارشناسان عامل موثر در کاهش ورود خودروهای خارجی به کشور طی سال گذشته را مربوط به تغییر و تحولات مقررات به‌دنبال ابلاغ دستورالعمل واردات خودرو ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت خوانده و مهم‌ترین دلیل در این خصوص را حذف بخشی از واردکنندگان غیرنماینده عنوان می‌کنند. 

اما فرهاد احتشام‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با بیان اینکه رشد واردات خودرو طی هفت ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان از بازگشت واردات خودرو به روند عادی دارد، می‌گوید: در این میان مهم‌ترین عامل را می‌توان از بین رفتن جو روانی ناشی از انتظار برای کاهش قیمت دلار دانستوی در ادامه افزود: ساماندهی واردات خودرو به کشور بر قدرت رقابت در بازار افزوده است. وی همچنین پیش‌بینی کرد که واردات خودرو تا پایان سال‌جاری به 60 هزار دستگاه افزایش پیدا کند.