آئودی A5  به جعبه دنده 6 سرعتی دستی مجهز شد

خودرو آئودی (Audi) مدل A5 برای سال 2018 میلادی یک گیربکس 6 دنده دستی را در بین گزینه های انتخابی برای این خودرو قرار داده است. این خبر خوشی برای طرافداران این خودرو اسپرت و چابک خواهد بود. برای سال 2018 شرکت آئودی برای مدل های A5 و  S5 کوپه خود، دو پیشرانه جدید را ارائه داده است. یک مدل پیشرانه 2 لیتری I-4 و یک مدل پیشرانه 6 سیلندر خورجینی 3 لیتری مجهز به توربوشارژر. برای مدل A5 نیز دو مدل جعبه دنده 7 سرعته اتوماتیک دو کلاچه S Tronic (قابلیت تعویض دنده به صورت دستی) و 6 سرعته دستی در نظر گرفته شده است. با ما در موتوتل همراه باشید.

پیشرانه 4 سیلندر 2 لیتری درنظر گرفته شده برای آئودی A5 قابلیت تولید نیرویی برابر با 252 اسب بخار و گشتاور تولیدی 370 نیوتون متر را دارد. شرکت آئودی اعلام کرده که در صورتیکه این خودرو از گیربکس 7 سرعته S Tronic دو کلاچه استفاده کند، در زمان 5.6 ثانیه از حالت سکون به سرعت 60 مایل برساعت (100 کیلومتر بر ساعت) خواهد رسید. این رقم در صورت استفاده از گیربکس دستی اندکی افزایش داشته و به عدد 5.7 ثانیه می رسد.

سیستم چهار چرخ متحرک (Quattro) نیز به طور استاندارد در تمامی مدل های آئودی A5 نصب شده است. در مدل گیربکس دستی این خودرو نیز این سیستم عملکرد فوق العاده ای دارد. آئودی برای مدل A5 سال 2018 خود از کمک فنرهای جدید استفاده خواهد کرد. این کمک فنرها قابلیت کاهش ارتفاع خودرو به میزان 1 اینچ (2.5 سانتیمتر) را دارند. مدل S5 کوپه نیز با استفاده از موتور 6 سیلندر خورجینی 3 لیتری خود توان تولید نیرویی معادل 354 اسب بخار و گشتاور تولید 500 نیوتون متر را دارد. این مدل با استفاده از جعبه دنده 8 سرعته اتوماتیک خود در زمان 4.4 ثانیه از حالت سکون به سرعت 60 مایل برساعت (100 کیلومتر بر ساعت) خواهد رسید.

با استفاده از خطوط تیزتر در بدنه، پهنای بیشتر خودرو، جلو پنجره تخت تر و در موتور با ارتفاع پایین، نمای ظاهری این خودرو نیز جذاب تر شده است. گلگیرها بزرگتر شده اند و خط شانه موجی شکل آن از بالای چراغ های جلو شروع شده و با دو قوس به بالای چراغ های بخش عقب خودرو می رسند.

 همچنین طراحی چراغ های عقب نیز تغییر کرده و با استفاده از لامپ های LED نمایی برجسته و سه بعدی به خود گرفته اند. البته هنوز اثری از تکنولوژی لیزر در هیچکدام از چراغ های عقب و جلو دیده نمی شود. در داخل کابین خودرو نیز صندلی های برقی مجهز به تنظیم کننده در 8 جهت، سان روف وسیع بر روی سقف و سیستم صوتی حرفه ای Bang & Olufsen با 19 اسپیکر و قدرت خروجی 755 وات از دیگر امکانات کابین آئودی A5 هستند. تزئینات داخلی این خودرو نیز با استفاده از ترکیب آلومینیوم و چوب تیره رنگ آراسته شده اند.

در هر دو مدل A5 و S5 قابلیت نصب یک کابین مجازی وجود دارد. این کابین با استفاده از یک سیستم انتقال اطلاعات بر روی شیشه جلوی راننده (Headup Display) رنگی بوجود آمده و قابلیت نمایش اطلاعات مربوط به مسیر، عملکرد پیشرانه، وضعیت خودرو و نمایی از مسیر حرکت خودرو را دارد. سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control)، سیستم کمکی راننده (Driver Assist) و سامانه پیشگیری از ورود به مسیرهای پر ترافیک (Traffic Jam Assist) نیز بطور استاندارد بر روی این دو خودرو نصب شده است.

در آئودی A5 اپلیکشن اختصاصی ارتباطی گوشی همراه هوشمند (The Audi Connect Mobile App) نیز بهینه سازی شده و شامل کنترل قسمت های CurFew ، Speed و Valet خواهد بود. آئودی A5 و S5 در نمایشگاه اتومبیل لس آنجلس به نمایش درآمده اند. هنوز اطلاعاتی در مورد میزان مصرف سوخت و آلایندگی این دو خودرو منتشر نشده اما انتظار می رود با نزدیک شدن به زمان عرضه آنها به بازار این اطلاعات نیز در اختیار رسانه ها قرار بگیرد.

منبع: motortrend