رونمایی از جیپ رنجلر مدل 2018 در نمایشگاه ماشین لس آنجلس با وزن کمتر و قدرت توربینی


خیلی وقته که منتظره دیدن مدل جدید ماشین جیپ, یعنی رِنجلِر هستیم و در نهایت الان در نمایشگاه ماشین لس آنجلس قرار داره. این نسل جی.ال از مدل رنجلر و جیپ قول داده بود که امکانات بیشتری داشته باشه؛ فناوری بیشتر، خصوصیات بیشتر و کارایی بیشتر. ولی در عین حال خیلی وزن کمتری هم داره. بیاین سراغ ماشین بریم و بزرگترین تغیرات مدل رنجلر رو ببینیم. رنجلرِ جدید, حدود 100 کیلوگرم از قبل سبکتره و نصف اون کاهش وزن, به خاطر استفاده از آلومینیوم در قسمت جلوی ماشینه؛ مثل درب کاپوت. گلگیر عقب و تزئینات ورزشی, همچنان از فولاد ضد زنگ برای دوامِ بیشتر ساخته شدن. نصف دیگه از کاهش وزن, به خاطر اسکلت جدیده که از فولادِ مقاومِ پیشرفته  تری استفاده می کنه. پس از رِنجلِر هایِ قدیمی غنی تره، در عین حال 50 کیلوگرم سبکتره و حتی برای کاهش وزن بیشتر، درب عقب ماشین از ترکیب آلومینیوم و منیزیم ساخته شده.
 سه انتخابِ متفاوتِ سقف برای رِنجلِرِ جدید وجود داره. همچنین مدل سقف دار وجود داره و از همه مهمتر, مدلِ بدون سقف تحتِ طراحی مجدد قرار گرفته. بنابراین جداسازیش خیلی راحت تر شده. در حقیقت همونطور که می بینین، در مدلِ چهار درب, می تونین همه صفحات کناری رو بردارین, ولی همچنان سقف به این صورت به منظور محافظت باقی بمونه. گزینه سوم برای سقف، اولین مدلِ برقیِ بدون سقفِ جیپِ رنجلره. خب اگه بخوام راستش رو بگم, یه خورده شبیه به یه پنجره یِ آفتابگیر پارچه-ای بزرگه. ولی هنوز یه انتخابِ باحال, برای افرادیه که می خوان, مثل مدلهایِ بدون سقفِ قبلی, بتونن آفتاب بیشتری رو به داخل رنجلر وارد کنن, بدون اینکه مجبور بشن همه یِ سقف رو کنار بزنن. اگه با آخرین نسل از رنجلرها رانندگی کرده باشین, می-دونین که قابلیتِ دیدشون خیلی هم جالب نبود. بنابراین همه یِ شیشه ها, برای بهبودِ قابلیت دید بزرگتر شدن و برای اولین بار , یه دوربین کمکی هم طبق استاندارد وجود داره. ابزارهای دیگه یِ ایمنی, مثل ترمزِ قبل از تصادف و برای اولین بار سیستم هشدار دهنده یِ نقاط کور هم داریم که نمایشگرهاش در اینجا تویِ چراغهای عقب نصب شدن. موتور رنجلر یه موتور 3.6 لیتریِ 6 پیستونی باقی مونده. همچنین سیستم انتقال قدرت در حال حاضر هشت دنده داره, ولی یه موتور جدید 2 لیتری توربوشارژ 4 پیستونه خطی هم وجود داره که دارای یه سیستمِ دوگانه سوز تعدیل شده, برای کمکِ بیشتر به کاهشِ مصرف سوخته. متاسفانه این یکی فقط برای سیستم اتوماتیک وجود داره. سیستمِ انتقال قدرت دستی, فقط مختص موتور 6 پیستونه یِ v شکله. 

همچنین جیپ قول داده که در سالهای آینده, یه موتور 3 لیتریِ توربو دیزیل هم برای رنجلر ارائه کنه. در حال حاضر هیچ اطلاعاتی از اون نداریم, ولی هیجان زده هستم که درباره یِ اون بیشتر بدونم. در نگاه اول ممکنه فکر کنین داخل ماشین زیاد تغییر نکرده, ولی هرچه بیشتر به دور و بر نگاه کنین, بیشتر متوجه می شین که احتمالا این قشنگرین رنجلریه که تا به حال دیدین. تمام مواد استفاده شده در اینجا حس و ظاهر خوبی دارن و مخصوصا در این مدلِ روبیکانی, این رنگ قرمز اصیل بر روی داشبوردرو خیلی دوست دارم. اینکه دکمه های کمکی برای انجامِ کارهای برقی مثل چراغها، رادیوها و چرخوندن دستگیره ها و غیره وجود داره رو دوست دارم. همچنین سیستم ارتباطی, به روز رسانی شده  , مثل درگاه های یو.اس.بی. همچنین این کلیدهای تغییر حالت, یعنی استفاده از ویژگیهایی مثل قفل برقی سیستم و قطِع اتصال میله یِ نوسان ساده تر شده. قابلیتهای ماشین برای رانندگان رنجلر اهمیت ویژه ای داره و در این مدل یعنی روبیکان که صحرایی ترین مدله، بهبود پیدا کرده. برای شروع, دارای تایرهای 80 سانتیمتری صحرائیه که از تایرهایی که قبلا در کارخونه بر روی اون نصب می شدن، بزرگتره و گلگیرها, برای اینکه بیشتر تمیز بمونن، بالاتر برده شدن. در حقیقت، جیپ می گه که این یه ماشینِ کامله و می تونین اون رو 5 سانتیمتر بالاتر برین، بدون اینکه مشکلی پیش بیاد و حتی می تونین تایرهای 85 سانتیمتری استفاده کنین که برای افرادی که در بازار ِفروش لوازم یدکی هستن, خیلی خوبه. همچنین روبیکان نسبتِ خزش بهبود یافته ای برای جاده های صحراییِ وخیم داره. الان این نسبت 84 به 1 , در حالی که قبلا 73 به 1 بوده. خیلی از جیپ سوارها در صحرا عاشقِ خم کردن شیشه یِ جلویِ رنجلرشون هستن, ولی در مدل قبلی یعنی جی.کی, انجامِ این کار خیلی  سخت بود. مجبور بودین که 28 پیچ رو باز کنین و خیلیها این زحمت رو به خودشون نمی دادن. الان فقط باید 4 پیچ رو باز کنین تا این شیشه جلویی به راحتی خم بشه و روی گیره ها قرار بگیره. از اون بهتر، حتی رنجلر به فکرِ ابزاری برای باز کردن اون پیچها و یه قلاب, برای پایین نگه داشتنِ ایمن شیشه, برای وقتی که صحرانوردی می کنین هم بوده. پس همونطور که می بینین جیپ رنجلر از سر تا پا تغییر کرده, ولی چیزهایی که مردم برای سفر به ساحل یا صحرا عاشقش بودن رو کنار نگذاشته. رنجلرِ جدید در شروع سال 2018 به فروش گذاشته می شه و به شدت مشتاقم که سوارش بشم.