این مرسدسِ جدیدِ CLS، یه جور ماشینه که اگه E Custer Lou رو دوست داشته باشین، احتمالا ازش خوشتون میاد. اما به نظر این یکم زیادی سربه‌راه و حوصله سر بره. بذارین بگم که Class Coupe E به همین اندازه کوچیکه اما مثل این جادار نیست و در عقب  هم نداره.
 به جای سقف شیب‌دار شده‌ی کوپه، اینجا در عقب دارین. البته استایل و جاداریش روی قیمت، تاثیرش رو می ذاره و این ماشین در واقع از 58000 پوند شروع میشه اما با تخفیف، شاید بتونین حداقل 7000 پوندش رو ذخیره کنین! پس می تونین تو خرید این ماشین صرفه جویی کنین. حتما از این ماشین خوشتون میاد.
خب این ماشین همه چیز داره، استایل خاصشو داره، جاداره و درهای عقبش خیلی مهم هستن، اما نگاه کنین، پنجره هاش بدون فریم هستن که شبیه یه Coupe معمولیه. من این رو پایین میدم که باهام بیاین و توش رو ببینین. اما عقبش چه شکلیه؟ باهام بیاین. این درهای بزرگ عقبی، نشستن توش رو راحت کرده و وقتی اینجایین، جای زانو کافیه، جای پاها خوبه و بعد که تکیه میدین، متوجه میشن، این یه سقفِ شیب داره که سرِ من بهش گیر می‌کنه و خب من زیادم قدبلند نیستم! فقط صد و هفتاد و نه سانتی مترم. چون این یه طراحی شبیه کوپه داره، پنجره های عقب تقریبا کوچک هستن و تنها چیزی که روبروم میبینم، این قسمت اینجاس. پس این عقب، یکم احساس تنگی داره با اینکه جای پام واقعا خوبه. و خب اگه بخواین سه سرنشین عقب داشته باشین؟. خدای من چطور ممکنه یکی از این صندلی خوشش بیاد؟! صندلیش کوچیکه. هممم. اگه خواستین، میشه عقب هم سرنشین داشته باشین. اما خب جالب نیست. این صندلی وسطی هم، باریک و ناراحته. بذارین این رو پایین بیارم، اینجا تکیه گاه دست و یه جای عجیبم این زیر داره. در واقع می تونین به جای بار هم برسین، و اگه اسکی می‌رین، چوب اسکی یا اسنوبورد افراد رو اینجا جا بدین و سرنشین ها هم دو طرف باشن. البته حتما قدشون کوتاه باشه به خاطر چیزی که الان دیدین!
حالا یه چیز دیگه‌ای هم هست. من متوجه شدم که جنس این قسمت به نظر ارزون و افتضاح میاد. اما اینجا شارژرها و یو‌اس‌بی و سوکت 12 ولتیه که خیلی هم خوب نیست. بقیه‌ی چیزا این عقب خیلی خوب درست شدن.
 حالا بریم سراغ جاداری صندوق‌عقب. خب، من عاشق این مدلم، که با چرخوندنِ نشان، باز میشه. و ظرفیتیش یکمی کمتره نسبت به آئودی A7 که اهمیتی هم نداره. چون هنوزم بزرگه. بزرگترین تفاوتشون اینکه که این ماشین یه صندوق سالنی داره، درحالی‌که آئودی صندوق هاچ‌بک داره. پس این یکی فضاش هم بیشتره و میشه وسایل بزرگتری رو هم جا داد. خیلی هم سخت نیست، این بیشتر شبیه یه ماشین سالنه. اینجا کاربردهای بیشتر هم هستن مثل اینکه اگه این دسته ها رو بکشم می تونم صندلی های عقب رو خم کنم. باید هلشون بدم. تا اونجا خیلی فاصله داره. اینجا توری هستش و یه چندتا بَست این پایین. اینجا یه آویز هم هست که می‌تونین خریدهاتون رو ازش آویزون کنین. و این زیر هم جای اضافه‌تری دارین چون این ماشین تایر زاپاس نداره و مرسدس خیلی کلاسیک عمل کرده، سبد خرید کلاسیک اینجاست که جمع میشه و یه فضای کوچیکِ ‌تر و تمیز براش اون زیر هست. به هرحال مطمئنم که از این قسمت ماشین خوشتون میاد. کلی وسیله می‌شه توی این ماشین جا داد، میشه صندلی کودک نصب کرد و حتی سه سرنشین عقب داشت.
 حالا بیاین کاربردهای داخل ماشین رو نشونتون بدم. خب، مرسدس جاهای زیادی رو در این ماشین تعبیه کرده. به اینا نگاه کنین. این قسمتهای در، نه تنها قدر دوتا بطری بزرگ جا داره، جای بیشتری هم اینجا دارین که تقریبا عمیقه و شارژرهایی هم اونجا ست. فضای بیشتری این زیر هست. ببینین دوتا جا لیوانی هم دارین. یه پد شارژر وایرلس اونجاست. گوشی موبایل و یه یو‌اس‌بی دیگه اونجا  و  جعبه داشبورد سایز معقولی داره. آهان، ببینین جای عینک آفتابیتون اینجاست، نزدیک دکمه SOS که تو استاندارد ماشین در نظر گرفته شده. در واقع سطح تجهیزات خیلی خوبه. تنها مدلِ در دسترس تو انگلیس، از AMG  لاین هست که تقریبا همه چیزهایی که لازمه رو داره. مثل چرخ های 19 اینچی آلیاژی، چرم داخلی و همه‌ی سنسورهای پارک و دوربین عقب و این دو تا صفحه دیجیتال بزرگ. 
حالا بریم سراغ سیستم اطلاعات سرگرمی. من می تونم اون رو از سیستم مرکزی به کار بندازم و از این پیچ معمول مرسدس استفاده کنم. تاچ پد داره. و در واقع این سیستم، خیلی بهتر از مرسدس های قدیمیه. خیلی خوبه می تونین به راحتی  از عملکردهای مختلف استفاده کنین، رادیو و مسیریابی، به سادگی هرچه تمام‌تر. و اگه بخوام هم می تونم چیزی رو از اینجا با کنترل‌های روی فرمونم کنترل میکنم. می تونم این صفحه رو با استفاده از اینجا یا این یکی صفحه رو با کنترل لمسیِ این طرفی کنترل کنم و حالت‌های مختلف زیادی هست که می تونم شکل اعداد رو عوض کنم. کاربری فوق‌العاده ساده‌ای داره. این سیستم جزییات زیادی داره که بررسی بیشتری نیاز داره، اما در کل جالبه و حتما ازش خوشتون میاد.
حالا باید بگم که این ماشین پکیج پرمیوم پلاس نداره که فقط 500 پونده و دارای یه سیستم راهنمایی ماهواره‌ای آپگرید شده ست و شامل خدمات آنلاین میشه. پس می تونین توی ماشینتون ارتباط اینترنتی هم داشته باشین. این پکیج البته شامل BURMESTER HIFI هم میشه که خیلی عالیه. میتونین صندلی الکتریکی حافظه‌دار داشته باشین و یه اهرم فرمون الکتریکی. در مرسدس، هیچ کاری رو دستی انجام نمیدین. پکیج پرمیوم، شامل این هم میشه! ببینین! سان روف! البته خیلی هم بزرگ نیست. باید بگم که طراحی داخلیش رو خیلی دوست داشتم. به همون اندازه هم بیرونش رو که انقدر جذاب و زیباست دوست داشتم. دوباره بگم که سقف داخلش به پایین شیب داره. ظاهر توربینی شکل این دریچه های هوا رو دوست داشتم. این رو هم دوست دارم. فکر کنم چوبی باشه. کاملا مطمئن نیستم اما حس و شکلش خیل خوبه و بقیه متریالش هم همین طوره به جز اون قسمتی که قبلا نشون تون دادم. 
این ماشینی که اینجاست، یه موتور دیزلی داره و از 64000 پوند قیمتشه. به هرحال تو بعضی سایت‌ها میشه دنبال تخفیف هم براش گشت!
حالا وقتشه که بریم سراغ 5 چیز آزار دهنده‌ی این ماشین.
تنها دو رنگ از این ماشین CLS هست. سیاه و سفید هر رنگ دیگه‌ای آپشن حساب میشه. مثلا این خاکستری 700 پوند هزینه داره.
خیلی ماشین خوش‌قیافه‌ایه اما این لگوی کوچیک مرسدس که اینجاس،  وقتی رانندگی می کنین، مدام توی دیدتونه. 
من واقعا از ریخت اگزوز الکی‌هایی که مرسدس تو ماشین‌های دیزلیش می‌ذاره، متنفرم. من الان با این چوب، اینکه یه چیز واقعا اضافیه رو نشون میدم. این یه چوبه و بله! نگاه کنین هیچ جایی نمیره. تهش بسته ست. پس اضافیه. 
موقعیت راننده تو این ماشین مستقیم نیست و این رو با یه چوب حقیقت‌سنجِ دیگه نشونتون میدم. این فقط یه نوع دیگه از چوبه حقیقته. خب اگه من چوب رو درست وسط سینه‌ام بذارم، ستاره‌ی سه پر درست روبه‌روی من قرار نمیگیره و این باعث میشه آدم یکم پشت فرمون کج باشه. 
موتور 6 سیلندردیزلی جدید سی‌ال‌اس این ماشین موقع رانندگی خیل نرمه اما وقتی که درجا کار میکنه صدای وَن میده. خب می تونی ون رو خاموش کنی. دیدین گفتم؟!
اونقدرا هم بد نیست. اینم پنج نکته خوب درباره‌ی این ماشین.
با توجه به لیست تجهیزات این ماشین خاص که آپشن  Energizing Comfort Control داره که به شکل سیستماتیک کنترل  دما رو به عهده داره و درواقع خوشبوکننده هم هست یه جورایی، با این که یه مدل عطره، به اسمِ FREE SIDE MOOD . و ترکیبش با گرمکن صندلی و نور پردازی و محیط موزیکال که تنظیمات خاصی با توجه به نیاز خریدار داره که برای سلامتی  و بالابردن کاراییه. خب همه‌ی اینا خوب و متفکرانه هستن. 
نور بالای ال‌ای‌دی این ماشین به اندازه‌ی نور پایین درخشانه که باعث میشه نور بالا همون میزان نور در متر مربع رو داشته باشه که می تونه تا 650 متر باشه و خب این واقعا موثره.
دوربین دیدِ عقب ماشین پشتِ نشان، مخفی شده. وقتی ماشین رو تو دنده‌ی عقب می‌ذارین، میاد بیرون و موقع روندن به جلو، باز غیبش میزنه، انگار نه انگار!
نورپردازی داخلی با سیستم کنترل هوای ماشین مرتبطه و وقتی دما رو عوض می کنین نور دور دریچه های هوا هم تغییر می کنه. وقتی گرمش می کنین قرمز میشه تا نشونش بده و بعد اگه سردش کنین آبی میشه و نهایتا به رنگی که شما بین 64 رنگ مختلف انتخاب کردین بر میگرده و من رنگ سبز رو اننخاب کردم که شماره 47 میشه. 
با سیستم POT PILOT می تونین از اپلیکیشنی در موبایلتون استفاده کنین تا از دور ماشین رو از پارک بیرون ببرین یا پارک کنین و راحت سوارش بشین. من واقعا اپلیکیشن رو روی تلفنم ندارم اما خب بهش نیازی هم ندارم. چون کارمندهایی دارم که کارهای سخت رو برام انجام بدن. 
من گفتم که این موتور وقتی الکی روشنه خیلی صدا میده ولی وقتی رانندگی می کنین، خیلی خیلی آرومه. در واقع یکی از بی‌صدا‌ترین و نرم‌ترین دیزل‌هاییه که تا به حال روندم. همین طور قدرتمندترین دیزلی هست که مرسدس تا حالا نصب کرده. 340 اسب بخار قدرت داره و می تونه صفر تا صد رو فقط تو پنج ثانیه بره. پس گازش رو بگیرین که خیلی خیلی تند و تیزه. واقعا هم سریعه. صرفه جوییشم خیلی  خوبه مرسدس گفته که برای هر 4.5 لیتر 77 کیلومتر میره. من تقریبا 61، 62 تا رفتم که واقعا با توجه به سرعتش بد نیست. 
 یه مدل کم قدرت‌تر از این دیزل 6 سیلندر سه لیتری هست و همچنین می تونین یه موتور بنزینی توربوشارژ سه لیتری هم بگیرین. اما این موتوریه که براش طراحی شد. در مورد بقیه تجربه‌هایی که داشتم این یکی خیلی دوست داشتنی. گیر بکس 9 سرعت اتوماتیک واقعا نرمه و کارایی داره. شما می تونین خودتون هم دنده‌ها رو عوض کنین. اگه بخواین از این‌ها استفاده می کنین. راحت هم هست و به این خاطره که این یکی تعلیق هوای آپشنال داره که از روی دست انداز‌ها پرواز میکنه. تعلیق استاندارد به این اندازه خوب نیست چون تو سرعت های پایین تکون داره، این آپگرید ارزشش رو داره. 
یه چیزی تو این ماشین که خیلی سورپرایزم کرده، کم صداییشه. هر چی سرعتتون بیشتر میشه کم صداتر میشه مثل آئودی A7. فقط کمی صدا از تایر ها میاد و صدای باد دور و بر اینجا که زیاد نیستن. و این به خاطر شکل خیلی کشیده‌ی ایرو دینامیکشه. خیلی خوبه. حالادر مورد دید داشتن باید به خاطر این قسمت این ور و اون ور برین اما نقطه کور زیادی ایجاد نمی کنه و می تونین دید خوبی از بیرون به کمک پنجره عقب داشته باشین. در واقع خیلی هم برای رانندگی در شهر بد نیست. در مورد کار کردش خب چرخ‌های استاندارد همه‌ی مدل‌ها، چسبندگی زیادی دارن اما یادتون باشه که این یه ماشین بزرگه، شاید اسپرت به نظر بیاد اما رانندگیش اسپرت نیست. بیشتر کروزر احساس میشه. خب من فرمونش رو دوست دارم چون دقیقه و چرخ های جلو رو احساس نمی کنین برخلاف آیودی A7. و اگه بخواین می تونین به حالت اسپرت بذارینش که تعلیقش بالا میاد و سفت‌تر میشه که معنیش اینه که دیگه زیاد نرم نیست. پس بیشتر متوجه دست اندازهای جاده میشین. اینا همش به خاطر فروششه. همش به خاطر فروشه. 
درمورد اطلاعات ریزتر و یا اینکه چه قدر میتونین درمورد قیمت صرفه‌جویی کنین به اینترنت و سایت‌ها سر بزنین حتمن یه چیزهایی پیدا میکنین.
و خب بالاخره نظر نهایی من درباره مرسدس سی‌ال‌اس چیه؟ نخریدش؟ در نظر بگیریدش؟ توی لیست خریدتون باشه؟ یا یه راست برید و بخریدش. خب، درواقع من توصیه می کنم که در نظر داشته باشیدش. چون راحتی کوپه‌ ای کلاس و سالن ای کلاس رو داره.
 

مشخصات فنی

Mercedes CLS - 2019
Mercedes CLS
اتوماتیک - هفت دنده
2000
جلو - خطی
4
16
208
350
4640
1777
1436
1475
P225/45R17
P225/45R17
210
7.1
8.2
3,920 kg/year
ABS
8 - Air Bag-Frontal-Driver | Air Bag-Frontal-Passenger |Air Bag-Side Body-Front Air Bag-Side Head-Front Air Bag-Side Head-Rear
چرمی - برقی
دوگانه اتوماتیک
برقی
تاشونده برقی با گرم کن
LED
Electronic Stability Control (ESC) ABS And Driveline Traction Control Side Impact Beams Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags mbrace2 Emergency Sos Collision Prevention Assist Plus Forward Collision Low Tire Pressure Warning Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags Curtain 1st And 2nd Row Airbags Airbag Occupancy Sensor Driver And Passenger Knee Airbag, Driver And Passenger Pelvic... Childseat Sensor and Rear Child Safety Locks First Aid Kit Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height... Back-Up Camera