امروز به یکی از خودروسازان مطرح دنیا نگاهی می اندازیم. کمپانی موتور نیسان. تاریخچه این کمپانی به دسامبر 1933 بر میگرده، زمانی که در یوکوهامای ژاپن تاسیس شد و تا امروز دفتر مرکزیش در همونجا مستقر هست. این برند بخاطر ناوگان خودروهای ایمن، طراحی های خلاقانه و قیمت های معقولش مشهور هست. مهم نیست که کجا خودروهاشونو میفروشن. این کمپانی جوایز متعددی رو بخاطر خلاقیت و ایمنی، مصرف بهینه، قابلیت اعتماد و راحتی دریافت کرده. نیسان میلیون های خودرو در طول سال به فروش میرسونه و از ادامه این روندشون مطمئن هستن.
وقتشه که به لیست " 15 چیزی که درباره نیسان نمیدونستید." بپردازیم.
1:
نیسان بیش از 80 ساله که داره ماشین تولید میکنه. نیسان یک نام خانگیست، چون این کمپانی بدون وقفه 84 ساله که داره ماشین میسازه. این کمپانی در 26 دسامبر سال 1933 توسط یک تیم متشکل از 6 مرد شامل Masujiro Hashimoto، Rokuro Aoyama و William Gorham تاسیس شد. در ابتدا کمپانی صرفا ماشین های تحت برند نیسان رو می ساخت، اما الان دیگه مدل های Nismo و Datsun رو هم میسازه و با تعدادی از خودروسازان موفق هم رده خودش همکاری داره.
2:
نیسان بیشتر از هر خودرو ساز دیگری تو دنیا ماشین برقی میسازه. حالا که دنیا متوجه خطرات تغییرات آب و هوایی شده، استفاده از انرژی های پاک به اولویت اول تبدیل شده. به همین دلیله که همچین تاکید بزرگی روی برقی شدن خودروها وجود داره تا آلایندگی های مضر تولید نکنن. تا دسامبر 2017 نیسان بالغ بر 275 هزار دستگاه ماشین برقی فروخت. Nissan Leaf محبوب ترین ماشین برقی دنیا به شمار میره. تا ژانویه 2018 بیش از 300 هزار دستگاه از اون رو به فروش رسوند. کمپانی اعلام کرد که قصد داره شماری از ماشین های برقی بهبود یافته و جدید رو در اینده ای نزدیک روونه بازار کنه.
3:
نیسان 6مین خودروساز بزرگ دنیا و بزرگترین خودروساز تو ایالات متحده است. برند نیسان به رشد و تکامل خودش هر ساله ادامه میده. به همین دلیله که 6 مین خودروساز بزرگ دنیا و بزرگترین خودروساز تو ایالات متحده است. در سال 2016 این خودرو ساز تونست بیشتر از 5 میلیون دستگاه ماشین بسازه. موفقیت کمپانی به کار سخت و تعهد بالای (نزدیک به) 150 هزار کارمندش در سراسر دنیا ربط داره. این کمپانی همچنین به کاهش هزینه های ساخت با استفاده از متودهای تولید کارامد شهرت داره. این استراتاژی های کاهش هزینه ها یعنی کاهش هزینه خط تولید و فروش بیشتر در دنیا.
4:
تا دهه 50 میلادی نیسان به امریکا ماشین صادر نمی کرد. این برند قبل از صادر کردن خودرو به ایالات متحد ارتباط محکمی با این کشور داشت. یکی از مهندسین مطرح William Gorham درواقع امریکایی بود. همچنین خیلی از تجهیزاتی که در کارخونه و بخش اسمبلی استفاده میشد، در واقع امریکایی بود. با این حال همچین موضوعی تا دهه 50 میلادی یعنی وقتی که کمپانی تونست ماشیناشو به US بفرسته وجود نداشت.
تا اون زمان ماشیناشون نهایت تو کشور های اسیایی فروخته میشد. تصمیم به فروش خودرو تو امریکا نقطه عطفی در تاریخ این کمپانی به حساب میاد و اونا به زودی شاهد افزایش سودشون شدن.
5:
ارزش برند نیسان در حال حاضر نزدیک به 40 میلیارد دلاره. برند نیسان تو این سال ها زیاد بالا و پایین شد اما الان دیگه جایگاه محکمی دارن و ارزش این کمپانی نزدیک به 40 میلیارد دلار هست. در ژوئن 2018 کمپانی بیشتر از 173 میلیون دلار دارایی داشت و به تنهایی 7 میلیارد دلار در سال 2017 دارایی بدست اورد. نیسان به تولید ماشین های با کیفیت با قیمتی منطقی معروفه و به این رقابت تنگاتنگ و جهانیشون ادامه خواهند داد. پس این اعداد و ارقام در آینده بالاتر هم خواهد رفت.
6:
در سال 1953 نیسان متحمل مشکلات شدید مالی شد. 1953 به دلیل سختی های عدیده مالی برای این خودروساز ژاپنی علامت گذاری شد. کمپانی راهی بجز قطع کردن حقوق هارو پیش روش ندید، همچنین به برخی از کارمندانش اجازه خروج داد. این کارمندان به یک اتحادیه تبدیل شدن که انگیزه ای برای شورش اونها شد. این موضوع باعث شد که اونا 100 روز متوالی اعتصاب کنن. همین قضیه محدودیت های مالی نیسان رو بدتر کرد. بعد مدتی اتحادیه کار جدیدی تشکیل شد که به بهبود تولید شرکت و کارمندان کمک کرد. نیسان به مرور کمرشو راست کرد و بخاطر فروش محصولاتش تو امریکا قوت گرفت.
7:
نیسان بخاطر رسوایی ناشی از دستکاری در میزان الایندگی در ژاپن ضربه خورد. به دلیل دستکاری تست های آلایندگی ماشین هاشون در سال 2018 مجرم شناخته شد. این اتفاق حتی به رسوایی بیشتری تبدیل شد چون این خودروساز جایزه GREEN GLOBE و جایزه های مشابه دیگری بر پایه اون تست های تقلبی دریافت کرده بود.
با این حال کمپانی ادعا میکنه که امروز تمام ماشین هاشون در مرزهای استانداردهای بین المللی مربوط به ایمنی و الایندگی های سوخت عمل میکنه. کارآگاه ها همچنین پی به این بردن که این رسوایی شامل 100 ها مجرم میشده و چند سال طول کشیده.
8:
نیسان یک دادخواهی بحث برانگیز علیه دولت هند پر کرد. در سال 2017 این خودرو ساز یک شکایت 770 میلیون دلاری علیه دولت هند انجام داد. نیسان ادعا کرد که برای ورود به بازار هند و جمعیت زیادشون فریب خورده و قول مالیات های انگیزشی بهشون داده شده. در حال حاضر نیسان دولت رو تحت تعقیب قرار داده چون اونا حس میکنن که نمیتونن بطور کامل از مالیاتی که بهشون قول داده شده بود بخاطر سیاست های غیر منصفانه که توسط دولت قرار داده شد، بهره ببرن. دولت هند بطور محکم سر جاش وایساده و میگه که این خودروساز دنبال مبلغ بیشتری از پس پرداخت های مالیات VAT (VALUE ADDED TAX) هست. این دو گروه به یک توافق دوستانه ای رسیدن، اما نیسان هیچ علامتی مبنی بر عقب کشیدن از بازار هند نشون نداده.
9:
تو یک بخش نیسان توسط رنو خریداری شده. چند سالی هست که نیسان با رنو همکاری داره. سهام مالکیت رنو با گذر زمان زیاد شده و امروزه اونا حدود 44% سهام نیسان رو در اختیار دارن و 44% حق رای دارن. نیسان هم 15% در کمپانی رنو سهم داره اما حق رای نداره. بنظر میرسه این توافق به نفع هر دو طرفه. نیسان همچنین مبلغی بالغ بر 2 میلیارد دلار در میتسوبیشی سرمایه گذاری کرده و این دو شرکت با همکاری هم خودروهای بسیاری رو تولید میکنن.
10:
گرون ترین خودروی نیسان نزدیک به 2 میلیون دلار قیمت داره. شهرت نیسان بخاطر تولید ماشین هایی با قیمت متوسط هست. با این حال خانواده نیسان همچنین مالک و تولید کننده ماشین های Infinity هم هستن. ماشین های این برند جزو لوکس ترین و گرون ترین خودروهای دنیا هستن.
Infinity در سال 1989 شروع به فروش محصولاتش کرد و محبوبیتش در سطح جهان رو به افزایشه. گرون ترین محصول نیسان تو جهان 2017 Infinity Prototype 9 هست که با قیمت 2 میلیون دلاریش در بالاترین نقطه چارت قرار میگیره. 0 تا 100 این ماشین زیر 6 ثانیه است و میتونه به سرعت 170 کیلومتر بر ساعت برسه.
11:
نیسان اعلام کرده که تو طراحی یکی از محبوب ترین مدل هاشون تغییراتی رو اعمال خواهند کرد؛ Pathfinder. اولین بار این ماشینو در سال 1985 رونمایی کردن. ازون موقع طراحیش بهبود یافته تا به سرنشینان و راننده فضای بیشتری بده، ماشینو قدرتمند تر کنه و زیبایی کلی ماشین بهتر بشه. کمپانی اعلام کرده که بهبود های بیشتری در آخرین مدلی که سال 2019 عرضه میشه موجود خواهد بود. انتظار میره که سیستم انتقال مدل جدید، واحد تهویه مطبوع و سیستم سرگرمی اطلاعاتیش ارتقا یافته باشه.
12:
Nissan Titan King Cab بعنوان کامیون سال 2018 لقب گرفت. گروهی از ژورنالیست های بین المللی خوردو این ماشین رو بعنوان Rocky Mountain Truck (پیکاپ-کامیون) سال 2018 برگزیدن. این جایزه گواهی بر ادامه خلاقیت و بهبود ماشین های این خودروساز هست. مشخصه که این ماشین برای مسیر های سنگی و خشن و طولانی طراحی شده. 4 Wheel Drive هست و یک موتور 5.6 لیتری V8 بنزینی داره.
13:
نیسان در طول جنگ جهانی دوم تجهیزات نظامی تولید می کرد. خیلی از عاشقان نیسان مثل خیلی از مردم از ترس غالب جنگ جهانی ترسیده بودن و وقتی که فهمیدن نیسان ادوات نظامی هم طی این جنگ مهیب تولید میکرد، این ترس بیشتر شد. این کمپانی تمرکزشو از تولید ماشین های معمول برداشت و توجهش رو روی کامیون های جنگی، قایق های موتوری و موتور های مخصوص معطوف کرد.
اونا دولت ژاپن و نظامی ها رو با طراحی های خلاقانه و هنرمندانه شون حمایت می کردن.
14:
شرکت سهامی نیسان توسط یک ادغام کننده بین چند خودروساز دیگه تاسیس شد. با اینکه کمپانی همونطور که ما میشناسیم در سال 1933 تاسیس شد، تولید از لحاظ تکنیکی در سال 1914 آغاز شد، وقتی که کمپانی Qua Chincha شروع به ساخت ماشین های سرنشین بر (ماشین) کرد. اولین ماشینی که تولید کردن DAT نام داشت که اختصار اول فامیلی های سه موسس آن بود. Qua Chincha سپس با کمپانی Lyla (لایلا) ادغام شد و شروع به ساخت کامیون در سال 1919 کرد. این شرکت همچنین با Jitsuyo Genosha ترکیب شد و بعدها در سال 1933 نام این کمپانی به Nissan تغییر یافت.
15:
نیسان دنبال خاتمه دادن به تصادف های خودروهایش هست. گفت و گو های عمومی درباره Vision 0 در سال 2015 صورت گرفت. این خودروساز ژاپنی تصمیم داره کاری کنه که ماشیناش برای همیشه از شر تصادف خلاص شوند. اونا چنتا ویژگی ایمنی جدید رو تو ماشیناشون استفاده کردن که مانع بروز تصادف میشه. نیسان همچنین شروع به پرورش این ایده توسط کمپین های تبلیغاتی خلاقانه کرده، با هدف تغییر نحوه رانندگیمون. جهان قطعا جای بهتری خواهد شد اگه اونا به این هدف دست پیدا کنن. حتی اگه نتونن برای همیشه از شر تصادف خلاص شوند، ما قطعا ازین پیشگامیشون تحسین میکنیم.
خوشحال میشیم نظر شما رو درباره ماشین های نیسان بشنویم. آیا فکر میکنید ماشیناشون به همون اندازه ای که ادعا میکنن خوش قیمت و نوآورانه هست؟ آیا فک میکنید بتونن تصادفات رو به 0 برسونن؟ نظراتتون رو تو کامنت به ما بگید. هنوزم اینجایید؟ البته که هستید چون شما یه alux ی واقعی هستید و میدونید یه حقیقت جایزه براتون اماده کردیم. اینجاست:
16:
نیسان یه زمانی ماشین سه چرخی تولید کرد. وقتی نیسان در سال 1919 با Jitsuyo Genosha ترکیب شد. Jitsuyo اون زمان بخاطر تولید ماشین های سه چرخی مشهور بود. اونا بعنوان پیشگامان استثنائی تلقی میشدن، چون تابحال دنیا به خودش چنین طراحی نوآورانه ای ندیده بود و خیلی جالبه که طراح ارشد Jitsuyo یعنی William Gorhem آمریکایی بود.