ما شیفته ماشین های لوکس هستیم. امروز نگاهی به فیلم "15 چیزی که در باره ASTON MARTIN نمیدونید" میندازیم.
یکی از چیز هایی که در مورد جیمز باند خیلی بیان نشده اینه که تمایل بالایی به برند های لوکس داره. نشستن پشت فرمون aston martin شما رو به سطح دیگه ایی از کمال میبره. این شرکت خصوصی بیشتر از 100 سال پیش توسط Robert bamford در lionel martin در سال 1913 بنا نهاده شد. با اینکه این برند شروع سختی داشت با مدل db5 در فیلم goldfinger شناخت جهانی پیدا کرد. بعد از اون aston martin به عنوان بهترین ترکیب لوکس بودن و ماشین های اسپرت شناخته شد. با گفتن این چیز ها بریم شروع کنیم. 

شماره 1:
 lionel martin  در پیست aston  مسابقه میداد که این اسم از اینجا دراومده. قبل از lionel martin بنیانگذاران شرکت شروع به ساخت ماشین هایی کرده بود که در رالی های کوهستانی استفاده میشد و در aston hill ساخته میشد. وقتی شرکت اتومبیل سازی رو با Robert bamford درست کرد بالاخره اسم شرکت رو برای احترام aston martin گذاشت تا  اونو تحت تاثیر قرار بده.

شماره 2:
لولگویی که الان استفاده میشه طرح نهم از لوگوی اصلی هست. تعداد کمی از برند های ماشین لوگوی اصلیشون رو نگه داشتن که aston martin از اونا نیست. ار اونجایی که مالکیت شرکت دست به دست چرخیده لوگو تغییراتی داشته. گاهی تغیرات اینقدر شدید بودن که به سختی ربطی به طرح اولیه پیدا میکرد 

شماره 3:
لوگوی در حال استفاده الهام گرفته از مصر باستان است. لوگوی ماشین بر اساس شباهت به سوسک مصری شناخته شده بود که بالهاش در دوطر باز هستن. برای همین گاهی لوگو با نام بال های استون مارتین صدا زده میشد. 

شماره 4:
 بیشتر ماشین های aston martin اسم یه خصوصی دارن که همه از lionel martin شروع شده که همه aston martin  هیی که میرون رو با نام خاصی صدا میزد. این سنت ادامه داده شد. صاحبان این ماشین برای ماشین هاشون نام های خاصی میگذارن تا عشقی که به این وسایل لوکسشون دارن رو نشون بدن.   

شماره 5:
 Daniel craig برای تمام عمرش بالاترین سطح استفاده از ماشین های aston martin رو داره. یکی از افرادی که در فیلم های james bond  بازی کرده. این فقط به این معنی نیست که میتونید ماشین های فوق العاده ایی رو برونی بلکه در مورد danie craig بالاترین سطح دسترسی به استون مارتین برای استفاده از هر کدوم از ماشین هایی که بخواد رو داره. 

شماره 6:
 aston martinی که در فیلم goldfinger استفاده شد 1 میلیون پوند فروش داشت که 1.4 میلیون دلار میشه. ماشین ابزارهای داشت که در فیلم ازش استفاده میشد که واضحا قیمت رو تحت تاثیر قرار میداد. برای اینکه در دهه1970 به این مدل واقعیت بخشیده بشه میشد dv5 جدید رو فقط با 6000 دلار بگیرید.

شماره 7:
 گرونترین aston martinی که تا به حال فروخته شده 13500 میلیون دلار پول به همراه داشته. همونطور که میدونید alux.com پیشرو ترین سایت دردره بندی گرونترین چیز ها در جهانه. Zigato gt db4  سال 1962 در دسامبر 2015 در مزایدهSotheby  
در نیویورک فروخته شد. فقط 19 تا از این ماشین ساخته شد که این یکی توسط کالکسیونرکه میخواست گمنام بمونه خریداری شد. 

شماره 8:
کسی که تراکتور میساخت aston martin  رو 30000 دلار خرید david brown . کارخانه دار انگلیسی بود که کارخانه ساخت تراکتور داشت که به اسم خودش بود. در سال 1947 او یک تبلیغ درباره تجارت ماشینی مدل بالا دید که با 30000 دلار برای فروش گذاشته شده بود که اگه تورم رو حساب کنیم به قیمت امروز حدود 400000دلار میشه. در همون یال او lagonda رو هم خرید که از اون به بعد این دو شرکت با هم یکی شدن. دوره david brown یکی از موفق ترین دوره های تاریخ aston بوده. درواقع کاری کرد که در سال 1968 knighthood رو درست کرد و از اون به بعد به عنوان sir david brown شناخته شد. D&B از اینجا نشئت گرفته.

شماره 9: 
90% آستون مارتین هایی که تا بحال ساخته شده هنوزم تو خیابون ها راه میرن. مدیر عامل فعلی aston martin آقای ULRICH BEZ اخیرا ادعا کرده که از 65 هزار دستگاه ماشینی که تا کنون تو تاریخچه 103 ساله aston martin ساخته شده، 90% شون هنوزم تو خیابونا هستن. ممکنه این یمقدار مبالغه بنظر بیاد، بهتر بود بگیم که 90% aston martin ها هنوزم وجود دارن (در قید حیاتن!). از مدل های جدید گرفته تا فرسوده. بهرحال اتفاق تحسین بر انگیزیه.

شماره 10:
Aston خیلی از ادما رو تو دبی شوکه کرد. اگه هنوز فیلم ما با عنوان "15 چیزی که در باره دبی نمیدونید" رو ندیده اید، شدیدا توصیه میکنیم این فیلمو ببینید. پر از حقایق شگفت انگیزه. Aston Martin Vanquish با هلیکوپتر به بالای هتل برج خلیفه نشست. این اولین باری بود که یه ماشین به بالای یه ساختمون با ارتفاعی بیش از 10 هزار پایی یا 300 متری حمل میشه و نشستنش روی محل فرود هلیکوپتر برج توجه همه رو جلب کرد.

شماره 11:
موتور معروف v12 ِ Aston Martin یه راز کثیف پشتش داره. این موتور نمادین اساسا میشه گفت فقط دو تا موتور فورد هست که بهم فیوز شدن و فورد هم مشکلی بابت تامین موتور های Aston Martin نداره. این موتور 568 اسب بخار قدرت در VANQUISH تولید میکنه و مدل بزرگترش قادر به تولید 750 اسب بخار در ماشین فوق انحصاریشون یعنی 111 میباشد.

شماره 12:
برای ساخت هر Aston Martin 177 حدود 2700 ساعت زمان صرف میشه. 177 یکی از سریعترین Aston Martin ساخته شده تا کنون به حساب میاد. 2700 نفر ساعت برای ساخت هر کدوم اینا صرف میشه که 1.9 میلیون دلار براتون هزینه داره. پس حتی اگه پول خرید یکی ازینا رو دارید، باید بگم دیگه دیر شده. تمام 177 ها تا کنون فروخته شدند. این استراتاژی معمول Aston Martin هست که ماشینایی رو میسازه که رو دست قبلیاش بلند میشه.

شماره 13:
نام Aston Martin در کتاب رکورد های گینس ثبت شده. یه صحنه تو فیلم CASINO ROYALE بود که Aston Martin ِ JAMES BOND برای جلوگیری از تصادف 7 بار ملق خورد، این تعداد از  هر ماشین دیگه ای بیشتره و جمعیت گینس از این اتفاق خرسند هستند.

شماره 14:
DB 10 در فیلم SPECTRE رونمایی شد و فقط برای این فیلم ساخته شد. متاسفانه شما دستتون به این ماشین نمیرسه، حتی اگه پول خریدش رو داشته باشید. 10 تا ازینا انحصارا برای فیلم ساخته شد. در مجموع 34 میلیون دلار هزینه ماشین ها برای ساخت این فیلم شد و Aston Martin بابت صحیح و سالم ماندن هر 10 تا ماشین تو این فیلم خوشحاله.
9 تا ازونا در موزه های خودرو دنیا به نمایش در امده و یکیش هم  در خیریه به مزایده گذاشته شد. DB 10 به مبلغ 3.5 میلیون دلار به فروش رفت.

شماره 15:
دیگه DB 10 ی برای عموم وجود نداره. شرکت تبلیغاتی تصمیم گرفت تا این ماشینو بطور انحصاری به مجموعه 007 تحت نام DB 10 اختصاص بده. مدل بعدی DB 11 نام خواهد گرفت. DB 11 در سال 2017 با قیمتی بیش از 200 هزار دلار عرضه خواهد شد.
نظر شما در مورد Aston Martin چیه. اگه پول داشتید آیا Aston Martin میخریدید؟ یا سمت ماشین دیگه ای میرفتید. چون تا این لحظه با ما بودید چند حقیقت دیگه هم براتون میگیم.

شماره 16:
DB 10 جیمز باند صرفا یک کانسپت بود. کارگردان فیلم SPECTRE در استادیو طراحی Aston Martin گشت میزد و عاشق یه طرحی که روی دیوار کشیده شده بود، شد. اصرار داشت که این باید ماشین جدید BOND باشه. نکته اینجاست که این موضوع تنها 7 ماه قبل از شروع ساخت فیلم مطرح شد. پس سازندگان Aston شبانه روز کار کردن تا بتونن این ماشینو زنده کنن و 10 تا ازونا رو بسازن. فوق العاده است.