سوبارو یک گروه خودسازی ژاپنی است که از سال ۱۹۵۳ مشغول به فعالیت است. آن‌ها در سال ۲۰۱۲ بیست و دومین شرکت بزرگ خودروسازی در جهان بودند. خودروهای سوبارو بخاطر استفاده از موتورهای تخت معروف بودند و در این زمینه از پیشگامان استفاده از این فناوری محسوب می‌شوند. کلمه سوبارو نام خوشه ستاره‌ای پروین در زبان ژاپنی است و ستاره‌های روی نشان این شرکت نیز یادآور همین خوشه ستاره‌ای است.
نقطه آغاز فعاليت شركت سوبارو به سال 1917 بازمي‌گردد، زماني كه ناكاجيما آزمايشگاه تحقيقات هواپيمايي را تاسيس كرد كه بعدها در سال 1932 ‌به نام شركت هواپيمايي ناكاجيما و به عنوان اولين شركت ساخت هواپيما در ژاپن شناخته شد. در طول جنگ جهاني دوم انواعي از هواپيماهاي جنگي را توليد كرد.
سوبارو در انگلیسی یعنی (to get together) که در فارسی به معنای با هم بودن یا پیوند است. اولین خودروی سوبارو به‌نام سوبارو 1500 سال 1955 تولید شد. در سال 1968 شرکت نیسان 20 درصد از سهام شرکت سوبارو را خریداری کرد و از سهامداران عمده شرکت شد. شرکت سوبارو خودروهای معروف و زیادی را تولید و عرضه کرد که اغلب این خودروهای لوکس به آمریکا صادر و با استقبال خوبی هم مواجه شد.
عمده شهرت سوبارو به خاطر موتور باکسر (Boxer Engine) آن است که در اکثر خودروهاي خود از جمله خودروهاي دو ديفرانسيل از آن استفاده مي‌کند. سوبارو همچنين در مدل‌هاي سفارشي خود نظير «ايمپرزا» (Impreza) از موتور توربو شارژ بهره مي‌برد.‌اين مدل بيشتر در مسابقات اتومبيلراني و خصوصا رالي به کار گرفته مي‌شود.