وقتی به خودروساز آمریکایی فکر می‌کنیم دو نام هست که بیشتر از بقیه به چشم می‌آید: فورد و شورلت. پس از این که فورد اولین خودروهای خود را عرضه کرد، لویس شورلت (Louise Chevrolet) و ویلیام سی دورانت (William C. Durant) تصمیم گرفتند شرکتی تاسیس کنند که مستقیما با فورد رقابت کند.
نام شورلت به احترام لوییس شورلت انتخاب شد که در آن زمان راننده بسیار معروف تیم بیوک بود. دورانت نیز چندی قبل از سمتش در جنرال موتورز (General Motors) که خود یکی از بنیان‌گذاران آن بود برکنار شده بود و تصمیم گرفته بود با تاسیس یک برند جدید انتقام خود را از جنرال موتورز بگیرد.
شورلت در سال ۱۹۱۱ با نام شرکت وسایل نقلیه شورلت (Chevrolet Motor Company) تاسیس شد. نشان و لوگوی معروف شورلت که یک پاپیون است نیز در سال ۱۹۱۳ رونمایی شد، هرچند هنوز هم بسیاری از متخصصین تاریخ خودرو نمی‌دانند چرا صاحبان شورلت این نشان و لوگو را انتخاب کرده‌اند.
شورلت پیش از آغاز جنگ جهانی دوم به تولید خودروهای ارزان‌تر با کارایی بالاتر برای طبقه متوسط روی آورده بود و در این زمینه با فورد رقابت سختی داشت. در اوایل دهه ۱۹۴۰ از شورلت و جنرال موتورز خواسته شد برای آمادگی برای جنگ مهمات تولید کنند. در سال ۱۹۴۲ و با اوج گرفتن جنگ جهانی دوم تولید خودروهای شورلت کاملا متوقف شد و کارخانه‌های آن برای تولید تجهیزات نظامی تغییر کاربری داده شدند.
در سال‌های پس از جنگ فروش اتوموبیل در آمریکا بالا رفت و خانواده‌های آمریکایی رو به خرید دو یا چند ماشین آورده بودند و همین باعث فروش بیشتر محصولات شورلت شد.