ایتالیایی‌ها استاد کسب و کارهای خانوادگی هستند و شرکت خودروسازی مازراتی (Maserati) نیز از این قاعده مستثنی نیست. مازراتی در سال ۱۹۱۴ و در شهر بولونیای ایتالیا توسط برادران مازراتی آلفیری، بیندو، کارلو، التوره، ارنستو و ماریو بنیان‌گذاری شد برادران مازراتی هر یک به نوعی در صنعت خودرو و مسابقات اتوموبیل رانی حضور داشتند.
مازراتی خیلی زود شروع به تولید خودروهای مسابقاتی کرد. سه نفر از برادران مازراتی برای شرکت دیاتو (Diatto) خودروهای مسابقه‌ای می‌ساختند و بعد از تعطیلی این کارخانه در سال ۱۹۲۶ آن‌ها تصمیم گرفتند خود دست به کار شوند و خودرو تولید کنند. برادران مازراتی انگار استعدادی ذاتی در طراحی خودروهای سریع داشتند چون یکی از اولین خودروهایی که ساختند با رانندگی آلفیری مازراتی قهرمان مسابقات تارگا فلوریو سال ۱۹۲۶ شد.
نشان و لوگوی مازراتی از نیزه سه شاخه نپتون، از خدایان باستانی رومی الهام گرفته شده است، مجسمه نپتون در بولونیا شهر محل تولد مازراتی هم در این طرح نقش زیادی داشت.
در سال ۱۹۳۷ سه برادر مازراتی، سهام خود را به شرکت آدولفو اورسی واگذار کردند، اما به‌عنوان مهندس، در تولید خودرو در این شرکت، به کار خود ادامه دادند.
در این زمان نیز شرکت مازراتی همچنان به تولید خودروهای مسابقه‌ای می‌پرداخت، که در مسابقات رالی نیز موفقیت‌های زیادی به دست آورد.
مازراتی حتی در برابر غول‌های خودروسازی آلمانی مانند مرسدس بنز و آتو یونیون در سال‌های ۱۹۳۹ و ۱۹۴۰ هم موفقیت‌های فراوانی را کسب کرد. یکی از خودروهای موفق مازراتی در مسابقات رالی، خودروی مازراتی سی‌تی‌اف۸ بود، که موفق به کسب عنوان قهرمانی در مسابقات گرند پریکس شد.