سرآغاز داستان شرکت اتومبیل‌سازی دوج به سال‌های 1850 باز می‌گردد که اِزِکیل دوج یک کارگاه مکانیکی را در نیلز میشیگان تأسیس کرد. دوج به قدری در کارش مهارت داشت که تمام ماهی‌گیران محلی برای تعمیر موتورهای بخار قایق‌های ماهیگیری‌شان به او مراجعه می‌کردند. اِزِکیل فرزندی به نام دانیِل داشت و در دوران جوانی، مدریت این کارگاه را در دست گرفت. او با ماریا دووال کاستو ازدواج کرد که حاصل آن سه فرزند شد که به ترتیب دِلا (1863)، جان فرانسیس (1864) و هورِس (1868) نام داشتند. دو فرزند پسر خانواده دوج، دوران کودکی خود را در کارگاه گذراندند و تعلیمات مکانیکی را در کارگاه ماشین‌کاری پدرشان آموختند. پس از مهاجرت به دیترویت، به سرعت به کارگاه‌های ماشین‌کاری مراجعه کردند تا مهارت خود را افزایش دهند. در سال 1896، برادران دوج با همکاری فردریک ایوانز کارگاه تولید دوچرخه ایوانز و دوج را تأسیس کردند. که در این دوچرخه‌ها از یاتاقان‌های مقاوم در برابر گل و خاک استفاده شد که توسط هورِس اختراع و ثبت شده بود. در سال 1900، آن‌ها شرکت را به مبلغ 3 هزار و 700 دلار فروختند تا کارگاه ماشین‌کاری خود را تأسیس کنند. 
بلافاصله پس از بنا نهادن کمپانی «برادران دوج» توسط هورِس و جان دوج در سال 1901، این کمپانی سفارشات ساخت موتورهای دقیق و قطعات شاسی را برای اتومبیل‌سازان در حال توسعه دیترویتی دریافت کرد. اصلی‌ترین سفارش‌دهندگان به کمپانی دوج، شرکت Old Motor Vehicle، Ransom E. Olds و شرکت نوپای فورد موتور بود. شرکت Ransom E. Olds در همان سال اول، 2 هزار موتور را برای مدل‌های جدید الدزمبیل سفارش داد و رضایت آن از برادران دوج در حدی بود که سه هزار سیستم انتقال قدرت را نیز به سفارشات خود افزود. پس از آن، هنری فورد به شرکت مراجعه کرده و 650 دستگاه شاسی سفارش داد که این شاسی شامل موتور، گیرباکس، اکسِل و تمامی موارد به جز بدنه و چرخ‌ها می‌شد. فورد به دلیل بحران مالی، 5 هزار دلار برادران دوج را نتوانست بپردازد؛ از این‌رو 50 سهام از شرکت را به آن‌ها اهدا کرد که در واقع 10 درصد از کل سهام این شرکت به ارزش 10 هزار دلار بود. در سال 1910، برادران دوج تأسیسات مجزایی را برای مونتاژ فورد مدل T بنا کردند چرا  که درخواست این مدل بیش از ظرفیت پیش‌بینی شده فورد بود.
پس از گذشت چند سال، برادران دوج که در حال چشیدن طعم موفقیت بودند، خواسته‌شان برای ساخت اتومبیلی کامل توسط کمپانی دوج، روزبه‌روز جدی‌تر می‌شد که این رویاپردازی برای ساخت اتومبیلی کامل به سال 1913 باز می‌گردد. این رویا به قدری ذهن برادران دوج را درگیر کرده بود که به گفته اطرافیان آن‌ها، جان دوج بیان می‌کند که من از متکی بودن به جیب هِنری فورد خسته شده‌ام.
در سال 1914، هورِس پاسخی را برای رویای جان پیدا کرد که منجر به ساخت دوج «مدل 30» شد. این مدل از هر نظر یک سر و گردن برتر از فورد مدل T بود که در آن زمان بسیار فراگیر شده بود. «مدل 30» پیشگام استفاده از بسیاری آپشن‌هایی شد که بعدها در سایر اتومبیل‌ها استفاده می‌شد یا اینکه آن‌ها را به مشخصات استاندارد اتومبیل تبدیل کرد که از آن جمله باید به موارد زیر اشاره داشت:
بدنه تمام استیل (برخلاف بسیاری از اتومبیل سازان آن زمان که در زیر پوسته استیل از چوب استفاده می‌کردند، شایان ذکر است که شرکت‌های Stoneleigh و BSA ساخت بدنه استیل را از سال 1911 آغاز کردند.)؛ سیستم الکتریکی 12 وُلتی (سیستم های 6 وُلتی تا دهه 50 میلادی رایج بودند)؛ موتور 35 اسب بخاری (برخلاف فورد مدل T با 20 اسب بخار قدرت) و سیستم انتقال قدرت لغزنده (در حالیکه فورد برای مدل T تا سال 1927 از سیستم انتقال قدرت سیاره‌ای استفاده می‌کرد).
بنابراین، دوج «مدل 30» و اعتباری که برادران دوج در طی چندین و چند سال به منظور ساخت قطعات با کیفیت برای اتومبیل سازان موفق کسب کرده بودند، باعث شد تا شرکت برادران دوج در آمریکا جایگاه دوم را در میان اتومبیل‌سازان از آن خود کند که طبیعتأ پس از فورد قرار می‌گرفت. این برند به قدری معتبر بود که 22 هزار نفر برای اخذ نمایندگی دوج اقدام کردند، پیش از آنکه حتی «مدل 30» تولید شود. در سال 1916، هنری فورد از پرداخت سود سهام برای تأمین مالی ساخت مجتمع ریوِر رُژ خودداری کرد. این موضوع باعث شد تا برادران دوج، شکایت‌نامه‌ای را مطرح کنند تا درآمد سهام سالانه آن‌ها به مبلغ بیشینه یک میلیون دلار حفظ شود. در عوض، این موضوع؛ فورد را به سوی خرید شرکایی که در سهامش شریک بودند سوق داد که این شرکا جز برادران دوج نبودند. از این رو مبلغ 25 میلیون دلار به آن‌ها پرداخت شد.
همچنین در سال 1916، شرکت برادران دوج توانست عنوانی را برای دوام و پایداری از سوی ارتش آمریکا به دلیل عملکرد خوب اتومبیل‌هایش در عملیات Pancho Villa Expedition در مکزیک، به دست بیاورد. یک مثال خوب از این جنگ که پیروزی در آن‌را باید مدیون دوج بود، در ماه مِی همان سال اتفاق افتاد، زمانی که لشکر پیاده نظام ششم گزارش مشاهده ژولیو کاردِناس را دریافت کردند که یکی از معتمدترین زیردستان ویلا بود. ستوان جورج پَتون، به 10 سرباز دستور داد تا همراه دو شهروند به عنوان راهنما و سه دستگاه دوج مدل 30 به خانه‌ای در سَن میگِلتو در سونورا حمله کنند که پیرو این حمله سه تن از افراد دشمن کشته شد که یکی از آ‌ن‌ها، کاردِناس بود. سربازان ستوان پَتون، سه جسد را روی کاپوت سه دستگاه دوج قرار دادند و به مقر باز گشتند که این واقعه یکی از به یاد ماندنی‌ترین نقش‌های دوج در صحنه مبارزه بود.

لوگو اصلی دوج شامل یک دایره می‌شد که دو مثلث در دل آن قرار گرفته بود که یک ستاره شش پر را در وسط دایره تشکیل می‌داد. دو حرف DB در وسط این ستاره به برادران دوج اشاره داشت. 

اگرچه این ستاره، دقیقأ شبیه به ستاره داوود بود، برادران دوج یهودی نبودند. واژه برادران در سال 1929 برای بخش کامیون سازی و 1930 برای بخش اتومبیل سازی، از نام این شرکت حذف شد، اما حرف D تا سال 1939 به حیات خود ادامه داد.

قوچ (رَم)

از سال 1932، دوج از تندیس یک قوچ (Ram) در حال جهش بر روی کاپوت استفاده کرد که به مرور زمان این فرم ساده‌تر و آیرودینامیک‌تر شد تا اینکه در سال 1951 فقط سر قوچ با شاخ‌های منحنی استفاده شد. تولیدات 1954 آخرین مدل‌هایی بودند که به این سردیس مزین شده بودند تا اینکه در دهه 80 مجددأ بازگشت. کامیون‌های دوج برای سال 1940 از این تندیس استفاده کرد که 10 سال بیشتر به طول نیانجامید.

تاج (کرِست)

در سال 1941 دوج از یک تاج برای لوگو خود استفاده کرد که نمایانگر تاج خانوادگی دوج بود. این لوگو شامل چهار نوار افقی می‌شد که یک نوار عمودی مزین به حرف O آنها را قطع کرده بود. در بالای نوار عمودی، کلاه خود یک شوالیه قرار داشت که تا سال 1955 بیشتر دوام نیاورد و 2 سال بعد، این لوگو دیگر استفاده نشد تا سال 1976 که در مدل اَسپِن احیا شد و پنج سال به حیات خود ادامه داد.

ستاره پنج ضلعی

این لوگو که در حقیقت متعلق به کرایسلر بود، بر روی اتومبیل‌ها و کامیون‌های دوج بین سال‌های 1982 تا 1995 استفاده می شد. ستاره پنج ضلعی دوج، قرمز رنگ ولی برای کرایسلر – پلِیموت به رنگ آبی مزین بود.

لوگو جدید

در سال 2010 با جدا شدن بخش رَم از دوج، دو لوگو جدید برای دوج معرفی شد که اولی نوشته دوج با دو نوار قرمز رنگ اُریب در پشت آن بود. هدف از استفاده از نوشته صرفأ بازاریابی بود و لوگو جدید از سال 2012 بر روی جلوپنجره استفاده شد.