این فراری جی تی سی فور لوسوست و از 231 هراز پوند شروع میشه که گرون ترین ماشینیه که تا الان بررسی کردم و بی شک گرون ترین فراری ای هست که موتور وی دوازده  تویین داره که می تونین بخرین. 
داخل این جی تی سی 4 لوسو دوست داشتنیه  می تونین . می تونین ماشین کلاسیک تون رو داشته باشین که توش حسابی اسپرت و خیلی چرم توش هست. منظورم اینه که ایتالیایی ها برای اجناس چرمیشون معروفن و انگار که یه کیف یا چیزی مثل اون رو گرفتین و چرم اینجا واقعا عالیه مخصوصا این تیکه ش. چرم مخصوص گاو و بله طراحیش خیلی خوب و اسپرت به نظر میاد. استفاده راحتی هم داره چون بیشتر کنترل های ماشین اینجا روی فرمول هستن مثل یه ماشین فرمول یک . این در واقع یه فرمون آپگرید شده ست روش فیبر کربی داره و چراغ هایی برای موتور که براتون به عنوان یه آپشن 3000 پوند آب می خوره. اما استفاده از همه کنترل ها راحته و موارد اضافه اینجا هستن و سیستم تهویه خوبه اما این دکمه کمی ارزون به نظر می رسن احساس نمیشه که برای یه ماشین 230 هزار پوندی باشن و همینطور این تهویه ها. اینا پلاستیکی هستن. انگار که برای یه ماشین 30 هراز پوندی  اسپرت باشن. این تنها ایرادیه که من می تونم بگیرم. البته نه. چون من به چیزهای دیگه ای هم دقت کردم. این نشان رو اینجا می بینین. جی تی سی فور لوسو به نظر جالب نمیاد . می خوام یه نظر مثبت داشته باشم . شاید کسی که قبل از من این رو خریده اون رو اینجا زده 
اما بعد متوجه این میشم. نشان فراری کلاسیک و من زیاد دیدمش و این من رو دیوونه می کنه.
به جز اون می تونین به این دوخت ها نگاه کنین عالین. طراحی رو ببینین عالیه. من عاشق دوخت اینجام که اگه بخواین یه اسب گلدوزی شده روی جای سر صندلی با اینکه برای شما حدود 1200 پوند هزینه داره . بله یه عالمه آپشن هست اما وضعیت نشستن عالیه . این ماشین خیلی جاداره . وای ،  در نمیتونه یه بطری متوسط مثل این رو نگه داره پس من اصلا این فراری رو نمی خوام! یه دقیقه صبر کنین. اینجا رو  من دو تا نگه دارنده لیوان دارم پس خوبه . باشه ! من این رو میخرم رفقا نگران نباشین آخرش ممکنه این ماشین رو بخرم.
زیر اینجا هم یه جعبه دارین و فیش سیستم صوتی دارین و ارتباط با apple carplay که این من رو به سیستم اطلاعاتی سرگرمی می رسونه. خب این صفحه بزرگ رو اینجا دارین و در کل استفاده از این سیستم اطلاعاتی سرگرمی خوبه. به اندازه کافی جوابگو هست پس اگه بخوایم بریم سراغ راهنماییش می تونین روی نقشه زوم و نشان گذاری کنین و تنظیمات مختلف داشته باشین. فکر نمی کنم به اندازه آخرین سیستم های آئودی یا بی ام دبلیو یا حتی مرسدس زیبا باشه،  اما خوبه. حالااگه دوست دارین بررسی کامل جزئیات من از سیستم سرگرمی اطلاعاتی رو ببینین گوشه بالا سمت راست ویدیو یا روی لینک زیر ویدیو کلیک کنین تا اون ویدیو رو ببینین. همچنین اینجا هم دوصفحه سیستم اطلاعاتی سرگرمی روجلوی راننده داریم که یکی سمت راسته که می تونه چیزها مختلفی مثل وضعیت رانندگی و ماشین  رو نشون بده  و بعد اطلاعات مختلف دیگه ای در صفحه سمت چپ داشته باشین. چیزی که خیلی مهمه اینه که می تونین سرعت مایل بر ساعتتون رو جلوتون داشته باشین که برای ماشینی با این سرعت خیلی لازمه و چون وسط این دو صفحه کنتور دور موتور رودارین که از جا به خوبی استفاده کرده و بسیار خوش نما هم هست. این جادار ترین فراریه نگاه کنین . بیایین صندلی های عقب رو ببینیم. من این رو از سر راه کنار میبرم تا بتونین ببینین چه خبره و من میرم بیرون. 
خب این صندلی در وضعیت معمول رانندگی من قرار گرفته. سوال اینه که آیا پشت سرم جای کافی هست؟ 
خوبه؟ 
من جای زیادی برای پام ندارم. کمی اینجا تنگه اما جای زانو خوبه، جای سر هم خوبه. می تونم مسافت زیادی رو توی این ماشین بشینم. می تونم. جلوش بهتره اما اگه مثلا بخوام چوب اسکی ببرم، جای شونه هام کمی تنگه. خب در مورد تسهیلات دیگه اینجا ورودی یو اس بی دارین ، افراد می تونن موبایل هاشون رو شارژ کنن. اینجا جا لیوانی هست و تهویه هوای خودتون رو این عقب دارین. خب . خوبه. و لیموزین نیست و قرار هم نیست که باشه. این فراریه . خب فکر کنیم که شما با جی تی سی تون به مسافرت میرین. چند تا چمدون می تونین با حودتون ببرین. خوب اولین چیزی که متوجه میشین اینه که در صندوق یه پله وجود داره که جادار بودنش رو از بین می بره. فرض کنیم شما می خواین از چمدون استاندارد ارزون استفاده کنین. بله واقعا انجام نمیشه . شاید بتونیم این کار رو بکنیم اما یه جورایی افتضاحه. برای اینکه از فضا استفاده کنین باید یه ست چمدون فراری بگیرین. پس از شر این آشغال خلاص بشیم و بعد می تونین چیز بیشتری توش جا بدین.  اینجا چند تا گیره هم هست که کاربرد صندوق رو بهتر می کنه . اگه بخواین می تونین این طبقه رو بردارین. دقت کنین چون این واقعا گرونه. می تونین الان اینجا بذارینش و بعد اگه این اهرم ها رو بکشین می تونین صندلی های عقب رو تا کنین و جای بیشتری داشته باشین تا با ماشین 230 هزار پوندیتون وسایلی که جمع کردین رو به مرکز بازیافت ببرین. 

فراری کالیفرنیا 2017

هفتاد سال با محصولات فراری

 

خب حالا که همه جاش رو یه نگاهی انداختیم وقتشه که بزنیم به جاده تا ببینیم رانندگی این ماشین چطوریه.
خب حالا می خوام این فراری رو برونم و چه چیزی بهتر از اونه که در حالت لانچ ( launch mode) بذارمش  و بهش امکان بدم خودش رو نشون بده. 
این ماشین با توربوی جفتی وی 8 بگیرین، اگه می خواین. اونم تقریبا سریعه. اما میگم نه ! این وی 12 رو بگیرین چون ...
به خاطر این . به خاطر این صدا. این وی 12 خیلی خیلی عالیه. می دونین شاید یه روزی اجازه نداشته باشین یه موتور وی 12 بنزینی تنفس طبیعی داشته باشین  اونا عالین. مثل رانندگی یه دایناسور می مونه.ی ه رکس تیراناسورس خیلی خیلی قوی دیوونه. این عالیه. و بقیه مواردش همه ماشین کاملا درسته. وزن کمتر و چسبندگی بیشتر. این به نظر نمیاد که پاسخگوی چهار چرخ باشه. یه موتور متوسط سوپرکار نیست اما خیلی خیلی خوب کار می کنه و می تونین حس کنین چه اتفاقی داره میافته.  این واقعا یه فرمون بسیار سریع و منعطف فراریه. فقط بچرخونینش و جهت رو به قدری عوض می کنه که فکر می کنین مغزتون از داخل می خوره به جمجمه . این خیلی سریعه و بسیار لذت بخشه. خب جنبه های دیگه هم داره . این راحته، راحت میشه با این کار کرد. من حالت ماشین رو کامفورت میذارم و اون تعلیق قابل تغییر رو کم می کنه و به راحتی از دست انداز ها خیلی خیلی خوب عبور می کنه . حالا ممکنه فکر کنین این به خاطر گذاشتن دنده به حالت اتوماتیک تاخیر ایجاد میشه. 
من این رو نمی خوام و میذارمش به حالت سپرت. این دکمه روی فرمون رو می زنم که تعلیق رو به حالت نرم در میاره که به حالت جاده پردست انداز در میاد و شما می تونین بهترین حالت ها رو داشته باشین. این یه ماشینه که می تونین مسیر های خیلی خیلی طولانی رو رانندگی کنین و واقعا راحته. پر سرو صدا نیشت. سر و صدای تایر و پنجره ها زیاد نیست . بله من عاشق رانندگیشم. عاشق همه چیزشم. شما این رو می بینین که من درباره این ماشین کاملا هیجان زده هستم. سخته که ایرادی داشته باشه. تنها چیزی که میشه گفت ، مثل همون که قبل گفتم این سریع ترین فراری نیست اما برای بیشتر افراد به اندازه کافی سریعه. این مثل یه کیک عالی می مونه . تا زمانی که بتونین این کیک خیلی خیلی خیلی گرون رو بخرین باشین.
در واقع با خاموش کردن این سوییچ کنترل پایداری ماشین بیشتر شبیه دونات میشه.
خب بسه دیگه ، چیزای آزار دهنده زیادی در این فراری هست.
لازم نیست اونقدر چراغ  ترمزهای  عجیب برای هشدار به بقیه راننده ها داشته باشه. این ناامید کننده ست.
شیشه عقب هیچ برف پاکنی نداره، پس در زمان رانندگی واقعا نمی تونین بیرون رو ببینین ، همچنین دوربین عقب اینقدر پایین و نزدیک به جاده ست که خیلی سریع پر از گل میشه. بله فراری برای همه آب و هوا ها ایده آل نیست. 
وقتی دکمه باز شدن داشبورد رو می زنین واقعا باز نمیشه . پس شما باید با دست اینکار رو انجام بدین
توانایی انتخاب حالت پارک در گیربکس اتوماتیک وجود نداره باید ترمز دستی بکشین و بعد به دلایلی میگه که ترمز دستی فعال شده این حس خوبی نداره.
اپل کار پلی (apple carplay)   یه آپشن 2400 پوندیه و اصلا نمی تونین اندروید اتو (android auto)رو داشته باشین .
درحالیکه من عاشق این نشان فراری و این پره های فیبرکربنی هستم کاملا از این چراغ چشمک زن چیپ متنفرم، این وحشتناکه.
کامپیوتر میزان سوخت متوسط رو نشون نمیده فقط آمار فعلی رو میده که برای من تجربه جالبی نبود. حالا ممکنه فکر کنین که دارنده های فراری اهمیتی به مصرف اقتصادی سوخت نمیدن اما ممکنه به خاطر کنجکاوی اهمیت بدن.
این صندوق چرمی ممکنه جذاب به نظر بیاد اما خیلی لیزه و وسایل سر پیج ها لیز می خورن ،همینطور ممکنه کش بیاد و شما نمی خواین برای 1900 پوند این اتفاق بیافته.
بالابرهای برقی شیشه توی کنسول هستن به جای اینکه روی در باشن که جای منطقی تریه . همین طور وقتی شیشه سرنشین رو با یه حرکت باز می کنین برای بستنش یه حرکت کافی نیست. مثل اونی که روی در راننده هاست نیست. ؟ 
موسیقی خودکار روشن میشه و قبل از اینکه بتونین خاموش یا بیصداش کنین میاد. همیشه این طور نیست فقط بیشتر اوقات. هیچ دلیل و منطقی براش نیست.
نگران نباشین ، همچنان این ماشین چیزهای دوست داشتنی زیادی داره. 10 ویژگی خوبش.
موتوروی 12،  6.2 لیتری فراری690 اسب بخار قدرت و 697 نیوتن متر گشتاور داره که کمتر از 6000 دور بر دقیقه داره ،واقعیت این موتور می تونه بیش از 8000 دور بر دقیقه داشته باشه و این برای 0 تا 100 ، سه و چهار دهم ثانیه ش و سرعت بالای 335 کیلومتر بر ساعتش خوبه و تنفس طبیعیش چنین صدایی داره..
این ماشین سیستم چهارچرخ محرک هوشمند سبکی داره تا تضمین کنه وزن کاملا تقسیم میشه و حس اسپرت بده.  در واقع از محور جلوی موتور به وجود میاد که می تونه 20 درصد نیروی موتور رو به چرخ های جلو بفرسته تا در زمان نیاز چسبندگی بیشتری داشته باشین. در واقع این فقط در دنده یک دو سه و چهار چهار چرخ محرک دارین و پنج و شش و هفت محور عقب هستن که اهمیت زیادی داره چون دنده چهار ماکسیمم 193 کیلومتر رو داره که به اندازه کافی سریعه، اینطور نیست؟
پایداری در سرعت بالا و مانور دهی در سرعت پایین با سیستم فرماندهی چرخ های عقب انجا میشه ، پس در سرعت پایین چرخ های عقب کمی به سمت مخالف می چرخن تا ماشین بیشتر بچرخه . وقتی سریعتر میرین در همون جهت جلو هستن تا ماشین رو خوب و پایدار نگه دارن. من عاشق این نمایشگر سرنشین آپشنال هستم که به سرنشین اجازه می ده تا کارهایی مثل رفتن به حالت راهنمای ماهواری رو انجام بده تا راننده مجبور به انجامش نباشه . اگه موزیک دوست داشته باشین اجرا می کنه همچنین چیزهایی مثل حالت هارو نشون میده که بهترینش به شما نشون میده دور موتور رو ببینین.حالا این ارزش 3000 پوند رو داره
من کاملا عاشق شکل این ماشینم، خیلی خوشگله هیچ چیزی مثلش تو جاده نیست واقعا.  اسمش رو گذاشتن شوتینگ برِیک (shooting brake). نمیدونم این اسم از کجا اومده اگه شما می دونین  از راه کامنت های این زیر به من بگین چیا در مورد این ماشین می دونین. 
اگه به سوییچ مانیتینو (manettino)   حالت های رانندگی نگاه کنین، اسپرت، کامفورت، خیس و این دونه برف کوچولو رو اینجا داره که حالت برفی رو در فراری نشون میده.
ویژگی های ایرودینامیک زیادی در این ماشین قرار گرفته . اونا فقط ظاهری نیستن و واقعا کار میکنن مثل اونایی که تو ماشین های زیادی هستن. مثلا این دیفیوزر عقب رو نگاه کنین، واقعا جریان هوا رو در عقب طوری می کنه که که چرخ های عقب بیشتر چسبندگی داشته باشن. 
اگه 4000 پوند بپردازین می تونین یه  تجهیز خاص برای ماشین داشته باشن که بالاش می بره همونطور که می بینین  دید بهتر میشه مخصوصا در دماغه ماشین که اگه از روی یه سرعت گیر بزرگ یا شیب زیاد بودید ضربه نخوره .
من واقعا عاشق شکل گیره کمربند فراری هستم با این مواد که حس گرون قیمتی دارن و شما اون گیره های دندونه دار بیخود پلاستیکی رو ندارین.
سقف شیشه ای زیبای این ماشین ویژگی های خاصی داره. وقتی بیرون خیلی گرمه ، اشعه های گرم خورشید رو منحرف می کنه تا شما داخل کابین نپزین و وقتی بیرون سرده گرمای داخل ماشین رو بازتاب میده تا هدر نره. این خوب و مناسبه. تنها مشکل اینه که این آپشنیه که بیش از 11000 پوند هزینه بر می داره.
خب نظر کلی من درباره این فراری جی تی سی 4 لوسو چیه؟ نخریدش؟ در نظر بگیریدش؟ در لیستتون بذارین؟ یا باید یه راست برید بخریدش؟ خب این سوال سختیه مگه نه؟ اگه دوستش ندارین یا نمی تونین بخریدش، نخرید. اگه دوستش دارین و استطاعتش رو دارین، بخریدش. این مورد علاقه منه. فراریه.

مشخصات فنی

Ferrari GTC4Lusso 2018-twin turbu
7 سرعته دو کلاچه
6300
جلو - V شکل - تنفس طبیعی
12
24
680
698
4922
1980
1383
1920
P245/35ZR20
P245/35ZR20
320
3.4
13.5
یورو 6
BAS-TCS-DCS-ABS-EBD-ESP-ASR-BER
جلو - پرده ای
چرم طبیعی - برقی
دوگانه اتوماتیک-کانال تهویه عقب
جلو -برقی
برقی - گرم کن
LED
-