بعضیاتون ممکنه اینو بدونین که این ماشین برادرِ «هیوندای سانتافه اسپرت» بحساب میاد ! ماشینی که کمی زودتر از سورنتو وارد نبرد شاسی بلند ها شد. هردوی این ماشینها روی یک شاسیِ کاملاً مشابه نصب شدند ولی گرونترین شاسی‌بلندِ کیا یعنی سورِنتو، فرقهایی با هیوندای سانتافه اسپرت داره. 
این ماشین یکی از بزرگترین شاسی‌بلندهای رده‌ی کامپکت و متوسط بحساب میاد. مدل 5صندلیش به فروش میرسه و آپشن 7صندلی هم داره. ولی هیوندای روش متفاوتی برگزیده. سانتافه‌اسپرت معمولی 5سرنشین هست و اگر 7سرنشین‌شو خواستید، اتاقی بزرگتر با فاصله‌ی دو مِحورِ بیشتر با نام اِکس.اِل (XL) ارائه میشه. 
فرق بزرگ بعدی اینه که موتورِ پایه در هیوندای سانتافه‌ اسپرت یه چهارسیلندرِ توربوشارژر به حجم 2000 سی سی که 240 اسب بخار قدرت داره.
 کیا روش متفاوتی برگزید. موتورِ پایه‌اش یک شش‌سیلندرِ تنفس‌طبیعی . با حجم 3300 سی.سی و 290 اسب بخار قدرت. کیا معتقده که قابلیت یدک‌کشیدنِ تریلر بهتر میشه و وقتی بار ماشین سنگینه، مصرف سوخت کمتری نسبت به موتورهای کوچکِ چهارسیلندرِ و توربوشارژ مثل موتور سانتافه‌اسپرت داره. 
پس به ایالت آریزونا اومدیم تا ببینیم سورِنتو 2014 چطوره. بِرَند کیا در کانادا خیلی پرفروشه. خریدارانِ منطقی به این نتیجه رسیدند که کیا و هیوندای محصولاتشونو با امکاناتی پیشرفته ارائه میکنن که بیشتر بِرَندهای اروپایی پول بیشتری در ازاشون میگیرن. در کیا سورِنتو، مدل پایه یعنی اِل.اِکس(LX)، داری بلوتوث، ورود بدون نیاز به کلید، تهویه‌ی مطبوع، پورتِ آکس و «جکِ 3.5 میلیمتری برای صندلیهای جلو»، تجهیزات استاندارد محسوب شدند. ولی در تیپهای میانی یعنی ای.اِکس(e.x)  ، تجهیزاتی مثل گرمکن صندلی عقب، گرمکن فرمان، صندلیهای دارای حافظه با روکش چرم و سیستم فرمان صوتی کیا به نام یووُ (yuvo). همچنین دوربین دنده عقب هم وجود داره. تیپ نهایی یعنی اِس.اِکس که در تصویر میبینین، داری درب صندوقِ اتومات، ناوبری ماهواره‌ای و غیره هم هست. 
موتور پایه در سورنتو یه موتور 2400 سی.سیه چهارسیلندره که از مدل قبلی به ارث رسیده و مدتیه ازش استفاده میشه. قدرتش 191 اسب بخاره. اما مدلهای گرونترِ سورنتو دارای یه موتور V شکل 6سیلندرِ 3300 سی‌‎سیه که تازه طراحی شده و مجهز به تکنولوژیِ «تزریق مستقیم سوخت¬ـه» که در ازای اون پولِ اضافه، 100 اسب بخار قدرت بیشتری خواهید داشت. تقریباً 100 راستش 99 اسب بخار. قدرتش 290 اسب و گشتاورشم خوبه. یعنی 341 نیوتون‌متر. اما این سورِنتو قدرتش بیشتر از سانتافه‌ی چهارسیلندرِ توربوشارژه. اگر درست یادم باشه قدرتش 264 اسب بخار بوده. اما موتور این کیا خیلی بهینه است. نرم و بیصداست. الان که 120 در بزرگراه‌های ایالت آریزونا میرونم هرگز دشواری نداشتم. حالا به این نتیجه رسیدم که ایده‌ی استفاده از موتور 6سیلندر این بوده که مردم به شاسی‌بلندهای کلاسیک عادت کردند و استقبال چندانی از موتورهای توربوشارژ چهارسیلندر نمیکنن. مهندسین کیا هم به سنت پیشین خودشون رو آوردن که راهکار بدی نبوده. 
خیله‌خب، فرمونش قابل تنظیمه و فرمون فِلِکس داره. یعنی سه حالت برای انتخاب موجوده. با دکمه‌‌ای که داره بین حالت نرم، اسپرتی و عادی انتخاب کنین. وکارشم فقط اینه که فرمون رو  سفت‌تر و نرمتر کنه. ضریب تیزی فرمون عوض نمیشه. فقط طبق نیازتون حس فرمون رو نرم و سفت میکنین.
در گذشته مدل پارساله و امساله از کیا و هیوندای خیلی فرق داشتن. ولی این مدل 2014 فرق چندانی با 2013 نداشته. اما یه خورده بهتر شده
در کانادا کلاس شاسی‌بلندهای کامپکت بشدت رو به افزایشه. خیلی از مردم سواریهاشون رو میفروشن و همچین ماشینایی میخرن. کراس‌اُورها یه جورایی جایگزین ماشینهای خانوادگی استیشن و سنتی شدند که دهه‌های گذشته شاهدشون بودیم. در این کلاس تمایل به سمت استفاده از موتورهای چهارسیلندرِ توربوشارژ دیده میشه. پس در واقع سورنتو که موتور 6 سیلندرش بعنوان پایه به حساب میاد، نسبت به بقیه مزیت داره. 
یکی از بزرگترین اتاقهای این کلاسو داره و اگر کسی دنبال فضای زیاد و موتور 6سیلندره، این سورنتو ارزش فکر کردن رو داره.

مشخصات فنی

کیا سورنتو -تنفس طبیعی
اتوماتیک - شش سرعته تیپترونیک
3470
جلو - GDI
6
24
290
342
4685
1885
1745
1876
235/60R18
235/60R18
190
8.2
9.5
یورو 4
ABS
جلو - پرده ای - جانبی
چرمی-برقی
اتوماتیک
جلو و عقب برقی
برقی - گرم کن
LED
سنسور پارک - کروز کنترل - دوربین دید عقب - پانوراما