اگه از یه ماشین با ورودی باشکوه خوشتون میاد، این عالیه، چون درهای فوق‌العاده‌‌ی فالکونی داره. دیگه‌ چی توی دنیا، لنگه‌ی ایناست؟! مزیت این درهای حیرت‌انگیز، اینه که سوارشدنِ سرنشین‌های عقب رو بی‌نهایت آسون میکنه. بنابراین میتونین این مدل X رو در مدل‌های 5، 6 و 7 نفره تهیه کنین. و البته باید هزینه بیشتری بابت صندلی اضافه بدین. 
حالابیاین راجع به فضای پشت ماشین صحبت کنیم، من الان این در رو میبندم. کافیه که دکمه رو به سمت پایین فشار بدم و حالا میاد پایین. نگران نباشین، قرار نیست سرم رو له کنه، چون فضای بالای سر زیادی اینجا هست، همینطور فضای زانو. و میتونین پاتونو دراز کنین و ببَرین زیر صندلی جلو. به علاوه، سه صندلی تک نفره دارین که کاملا مجزا از هم جابه‌جا میشن. صندلی‌ خودتون رو میتونین از این کناره‌ها کنترل کنین، اما برای جابه‌جا کردن صندلی وسط، باید از صفحه‌ی نمایشِ جلو استفاده کنین که بعدا راجع بهش حرف میزنم. خب این پانل وسط یعنی محدود شدنِ فضای سر، اما با اینکه من صاف نشستم، همچنان فضای بالای سرم یه کمی جا داره. جای پای زیادی داره. این ماشین، واقعا بدنه‌ی پهنی داره که 3 نفر تو ردیفِ وسطِ ماشین به راحتی، کنارِ هم، میتونن بشینن. کفِ ماشین صافه، همین کمک میکنه تا فضای پا خیلی زیاد باشه. 
به هرحال، بزن بریم سراغ جلوی ماشین تا سروشکل اونجا رو هم نشون بدم. این درها، که من عاشق‌شونم...! خب برای جابه‌جا کردن صندلی، باید یه دکمه بزنین. همه چیز برقیه. با این شکوه و وقار به جلو حرکت میکنه، و بعدش شما یه مقدار فضا برای رفتن به پشت دارین. حالا باید این صندلی رو ببرم جلو و اون یکیو برگردونم عقب، خب میتونین دقیقا ببینین این پشت چه خبره. خب این صندلی در عقب‌ترین حالتشه و توی دید شما نیست. هنوزم فضای زانو برام کافیه، اگه میخواستم، میتونستم یکمی جلو ببرمش و حتی اون وقت هم، فضای کافی برای ردیفِ وسط و شخص جلوی من وجود داشت. درمورد فضای سر بگم که، نگاه کنین، اینجا یه برآمدگی وجود داره، قطعا نمیخواین این شکلی باشین، اگه فقط بخواین ریلکس کنین و رو صندلیتون بشینین، خوبه. من واقعا این پشت راحتم، و واقعا تحسین برانگیزه. کلی شیشه اینجاست، زیبا، پرنور و دلبازه. درواقع یک ماشین 7 نفره‌ی کارآمده.
خب بریم یه سر به صندوق بزنیم که توی حمل وسایل اهمیت داره. با وجود داشتن 7 صندلی، فضای واقعی صندوق اونقدرا هم بد نیست. و اگه به اینجا یه نگاه بندازین، لبه‌ای برای بلند کردن وسایل وجود نداره. با این حال شما این طبقه رو زیر صندوق دارین که اگه خواستین میتونین ازش استفاده کنین و فضای بیشتری این زیر به وجود میاره. یه سری کابل شارژ این زیر دارید که در مواقع ضروری میشه ازش استفاده کرد. اینجا یه قلاب اصلی وجود داره. اینجا یه سوکت 12 ولتیم هست، اگه به فضای بیشتری نیاز دارین، میتونین این صندلی‌های پشتی رو بخوابونین. بامزه‌ ست که باید با دستتون هول بدین در حالی‌که تو Audi Q7 این کار برقی انجام میشه. مطمئنم این تنها بخشیه که با برق کار نمیکنه. به محض انجام این کار، شما فضای بیشتر و یک ناحیه‌ی صاف برای بار خواهید داشت. اما نمیتونین اون ردیف وسط رو بخوابونین چون جاش فیکس شده و فقط میتونین به صورت برقی یکم جلوتر بدینش و دیگه صندوق عقب ماشین به بیشترین ظرفیتِ خودش درمیاد.
حالا بریم جلوی ماشینو بررسی کنیم. خب این مدل X درواقع ماشین گرونی محسوب میشه. و قیمتش از 75 هزار پوند شروع میشه. ماشینی که ما اینجا سوارش هستیم، مدل 100d-ِ که با آپشن‌هاش قیمتی بالای 100 هزار پوند داره اما دوختش به خوبیِ یک ماشینِ 100 هزار پوندی نیست. طراحی ماشین زیبا و تقریبا مینیمالیستیه، اما من فکر میکنم داخل مرسدس کلاس S شیک‌تره. به هر حال، چیزی که خیلی به چشم میاد، این نمایشگره، منظورم اینه که زیادی بزرگه. شما اینترنت دارین اگه بخواین، نقشه‌ی گوگل رو دارین، درواقع اکثر عملکردهای ماشین، مثل سیستم تعلیق رو میتونم از طریق این سیستم کنترل کنم، میتونم در عقب رو با استفاده ازش ببندم، میتونم همه‌ی صندلیارو جابجا کنم، سبک رانندگی رو عوض کنم، میتونم ترمز احیاکننده رو تو حالت استاندارد قرار بدم، به این معنی که وقتی اطراف شهر رانندگی میکنم و پامو از رو گاز بر میدارم، سرعت ماشین رو برای شارژ کردن باتریهاش کم کُنه و تقریبا این شکلیه که شما بدون گذاشتن پاتون روی ترمز، توقف میکنین. عالیه.
این یه ماشینِ برقی به تمام معنا-ِ. اتوماته، فقط یک دنده داره. رانندگی باهاش خیلی راحته. چون که صفحه‌ی دیجیتالیش زیبا و واضحه، خیلی آسون میشه فهمید چه اتفاقاتی داره میفته.
 در مورد فضا، باید گفت که خیلی خوبه. فضای درهاش زیاده، این یه بطری بزرگه، اینجا فضای بیشتری هم وجود داره، و زیرِ اینجا، هم یه تعداد جای شارژر فندکی برای تمام وسایل الکترونیکیتون هست. چه انتظاری غیر از این، از یه ماشین الکتریکی میره، وقتی یه همچین باتری بزرگی رو همراهتون دارین. این، کلِ چیزای به درد بخوری بود که راجع بهش صحبت شد. حالا بریم ببینیم، رانندگی با این ماشین SUV برقی، چه طوریه. 
میخوام تو یه جاده‌ی باز با این تسلا X، رانندگی کنم. درواقع هندلینگ ماشین خیلی بهتر از چیزیه که میتونین تصور کنین، با وجود اینکه ارتفاع ماشین خیلیه، چون که باتری‌ها در کف ماشین قرار گرفتن، مرکز ثقل ماشین رو تا جایی که ممکنه پایین نگه داشتن، بنابراین سرِ پیچ‌ها اونجوری که باید نمیپیچه، دلیل احتمالی‌ش هم سیستم تعلیقه که یه کم سفته. خب تمام مدل‌های ماشین شامل تعلیق هوائی میشن. میشه گفت رانندگی باهاش تجربه‌ی نرم و روونی نیست، عبور از دست اندازها رو کمی حس میکنین، چون همونطور که گفتم سیستم تعلیق ماشین برای جلوگیری از غلت خوردن ماشین سر پیچها، کمی سفت طراحی شده. البته باز هم خوب از پسِ پیچ‌ها برمیاد. جدا از شتاب فوق‌العاده‌اش با اون موتور برقیش، نمیتونم بگم که رانندگی باهاش خیلی باحاله. خب منظورم اینه که وقتی سرعت، 30 مایل بر ساعته، بعدش یهو به 70 مایل میرسه، مثل الانِ من، خیلی اعتیاد آوره... درست وقتی پاتون رو میذارین روی گاز و به چیزی که میخواین میرسین. خیلی اعتیاد‌آوره، خیلی سریعه. خب این مدلِ  100d، 0 تا 60 رو در عرض 4.8 ثانیه طی میکنه. واقعا دیوونه‌کننده است. مشکل اینه که خیلی زود باتری رو مصرف میکنه. تسلا گفته، این ماشین با یه بار شارژ بین 250 تا 300 مایل حرکت میکنه. اما احتمالا حدود 200 مایل باهاش میتونید برید و اگه یکم علاقه‌مند به شتاب‌گیری باشین، ازینم کمتر میشه. میتونین با استفاده از Tesla Supercharger ماشینتونو شارژ کنید و با 30 دقیقه شارژ برد حرکتی ماشین 150 مایل بیشتر میشه. خب اگه بتونین اونارو پیدا کنین که عالیه، در غیر این صورت باید تو خونه ماشینو شارژ کنین.
هزینه اش هم خیلی ارزون در میاد، درواقع، هزینه‌ی حرکت با این ماشین برقی در مقابل ماشین‌های نرمال دیزلی و بنزینی ارزون‌تر در میاد. چیزی که باید بهش توجه داشت اینه که وقتی دارین با این ماشینِ خیلی گرون، تو بزرگراه با سرعتِ زیاد حرکت میکنین چون که صدای موتور نمیاد، صدای باد بیشتر از چیزی که انتظارش رو دارید به گوشتون میرسه.
خب وقتشه که خوبی و بدی‌ تسلا X رو بگیم. نکته‌ی گفتنی درموردش خیلی بیشتر از 5 مورده و منم ترجیح میدم 10 مورد رو بگم.
1: ماشین در جلوی خود یک صندوق به اندازه‌ی کافی داره و درِ کاپوتش مثل یه آفتاب‌گیره.
2: ماشین میفهمه که به Tesla Supercharger میرسید و پورت شارژ به صورت خودکار باز میشه.
3: یه فیلتر هوای ویژه تو این ماشینه که خیلی خوبه، حتی حالت دفاعی در برابر سلاح‌های بیولوژیکی هم داره. پس مشکلی نیست اگه بوی نامطبوعی توی ماشین باشه، چون به گردش در میاد و اون بو رو از بین میبره.
4: مدل X قابلیت رانندگی خودکار کامل داره و همین باعث میشه از هر ماشین دیگه‌ای، سرخودتر باشه! همونطور که گفتم امنیت رانندگی در حالتِ رانندگیِ خودکار از انسان بیشتره.     دیوانه!
5: یه سری نقاط ثابت و زاویه‌دار برای صندلی بچه قرار داره که کار کردن باهاش آسونه، اینجا هم یه زبونه‌ی کوچک وجود داره. 
6: TESLA میتونه پکیج نرم افزاری که ظاهرا برای ارتقا تجربه رانندگیتونه رو از طریق اینترنت برای ماشین شما ارسال کنه.
7: این ماشین ضریب کششِ  CD0.24 داره، معنیش هرچی که هست، ظاهرا این ماشین آیرودینامیک‌ترین SUVایه که میتونید بخرید و این کارایی رو بالا میبره و صدای باد رو کاهش میده.
8: اگه پاتونو رو ترمز بذارید، درِ برقی راننده بطور خودکار بسته میشه.
9: درهای فالکونی برای باز شدن فقط 11 اینچ فضا میخوان. نگاش کنین. وقتی بالا رفتن سوارش میشین، حتی وقتی داره حرکت میکنه. میبینمتون..
10: شیشه‌ی جلوی ماشین از تمام ماشین‌ها بزرگتره. حتی از یه آدمم بزرگتره.
با این حال همه‌ی چیزهای این ماشین خوب نیستن. اینجا 10 مورد از این معایب رو میگم:
1: طراحی درهای عقب به این معنیه که جا لیوانی‌ای وجود نداره، پس وسایل، اینطوری میفتن. 
2: ظرفیت یدکی مقدار کم 1.6 تُنه، بر خلاف LANDROVER DISCOVERY که میتونه 3.5 تن بکشه. 
3: خب تناسب خطوط و فاصله بین پانل‌ها برای ماشینی با این قیمت، اصلا جالب نیست. 
4: من کاملا از نحوه‌ی عملکرد این آفتاب‌گیر خوشم میاد، اما در کمال صداقت من دوس داشتم که تمام این قسمت شیشه رو می تونست بپوشونه. 
5: این ماشین به طور استاندارد شامل 5 صندلیه، اگه میخواین 6 صندلی باشه 3هزار دلار و اگه مثل این ماشین 7 صندلی میخواین باید 4 هزار دلار بیشتر پول بدین. 
6: Tesla این ماشینو تا جایی که میتونسته اسپرت و مفید ساخته، اما واقعا این ماشین شبیه به یک مینی ون هست، در واقع یه جورایی شبیه مدل S-ِ که یه زنبور نیشش زده باشه و انگار مریضه و ورم کرده.
7: اگه میخواین بیشترین بهره رو از Spotifyتون ببرین و از اینترنت استفاده کنین، باید 2500 دلار بابت آپگرید سیستم صوتی هزینه کنین، چون اسپیکرهای استاندارد ماشین واقعا تعریفی ندارن. 
8: پنجره های عقب فقط تا نصفه پایین میان. افتضاحه!
9: زیر سری صندلی‌های وسط پایین نمیان و همش جلوی دید رو میگیرن. 
10: بستن درِ کاپوت با بار اول واقعا سخته، یا بار دوم یا حتی بار سوم. کلا زور زیادی میخواد.
خب نظر نهایی من راجع به Tesla X چیه؟
نظر من اینه که شما تو لیست نگهش دارین، واقعا ماشین منحصر به فردیه، فقط گرونه.
 

مشخصات فنی

تسلا مدل X
تک دنده
0
-
0
-
259
243
5037
2070
1684
2352
P265/45R20
P265/45R20
210
5.2
-
-
ABS
جانبی جلو- پرده ای - سرنشینان جلو
چرمی-برقی
دوگانه اتوماتیک
جلو و عقب برقی
تاشونده برقی
LED
-