ولوو بالاخره یه ماشینِ تشریفاتی، ساخت که فقط مختص معمارها و دندونپزشکا نباشه. یه چیزی که میتونه رقیب ماشین‌های آلمانی باشه و من فکر میکنم که این کار، انجام شده. 
این V90-ِ جدیده. که کاملا براساس پلتفورم XC90-ِ عالی ساخته و طراحی شده تا زیباییِ لوکس، فناوری عالی، ایمنی بسیار زیاد و رانندگی‌اش همه‌ی خوبی‌های Mercedes E class, BMW 5, Audi a6 رو داشته باشه.
این V90، مطمئنا فاکتورهای زیادی داره تا به چشمتون بیاد. من عاشق این چراغ‌ها هستم، حرفِ T اینجا، که "چکشِ ثور" رو یاد آدم میاره. البته بابتِ کوچیکیِ چرخهای ماشین، جای نگرانی وجود نداره، چون این یکی 20 اینچیه، اما می تونین 21 اینچی هم بگیرین که یه آپشنه. بعد این برجستگی که دور ماشین میچرخه و من رو یاد برجستگی روی P 1800 ES  سالِ 1970 می اندازه، اما برای من، بهترین بخش ماشین، عقبشه چون، نه تنها جادار، بلکه خیلی خوش‌قیافه ست، که من رو به یاد یه نفر می اندازه! من! آره!
همه V90 ها درِ صندوقِ اتوماتیک، دارن و اگه بخواین میتونین، مدلی رو بخرین که دستی باز نشه و فضای بارِ صندوق، 560 لیتره که فقط  5 لیتر، کمتر از  Audi a6 Avant -ه. وقتی همه صندلی‌ها برگردن؛ که میشه اینکارو برقی هم انجام داد، حجمِ کُلی، به 1526 لیتر، می رسه که 150 لیتر، کمتر از آئودیه.
حالا باید بگم، قیمت این ولووی V90 از 34500 پوند شروع میشه، یعنی 2000 تا کمتر از Audi a6 Avant که حتی قدیمی‌تره، خیلی خوبه. 
V90 با قطعاتِ زیادی که تو استاندارش اومده، همه‌ی مدل‌ها چراغِ ال‌ای‌دی دارن، روکش چرمی، 
گرمکنِ صندلی‌های جلو، اتصال به اینترنت، حسگرهای راهنمای ماهواره‌ای که می تونین روی صفحه‌ای به سَبکِ آی پد ببینین، یه صفحه‌ی دیجیتالِ دیگه برای راننده، کنترل دما و دو حالت رانندگی جدید.
این اولین ماشینیه که آخرین ورژنِ سیستمِ کمکیِ رانندگیِ ولوو رو داره. این یه کروز‌کنترلِ قابلِ تغییرِ اضافیه که به ماشین، اجازه میده، تو سرعت‌های بالای 130 کیلومتر بر ساعت، در اتوبان، به شکلِ خودکار، هدایت بشه، هیچ ماشینی اینو نداره و شما برای زمان‌های کوتاهی، میتونین کاملا بدون دخالتِ خودتون، رانندگی کنین و ماشین، خودش فرمون میده و این یعنی وقت کافی دارم تا تردستی‌م رو تمرین کنم. خب معلومه که مونده تا یاد بگیرم! 
خب باشه، باید فرمون رو بگیرم وگرنه ازم شکایت می کنه. 
سیستمِ کمکیِ رانندگیِ دومی؛ به دردِ رانندگی، تو جاده‌های روستایی، میخوره.
اگه شما یه خبرنگارِ ماشین، باشین و مشغولِ صحبت کردن با دوربین، حواستون تماما به جلبِ نظرِ مخاطباتونه و متوجهِ  تِرانُسُرِس رِکس که درست روبروتونه نمیشین. 
خوشبختانه، سیستم ایمنی شهریِ ولوووی V90 می تونه حیوونهای بزرگ رو هم شناسایی کنه و بِهتون هشدار میده تا بتونین به درستی واکنش نشون بدین. 
این سیستم در واقع طراحی شده تا حیوونهایی مثل گوزن و آهو رو شناسایی کنه. اما گویا دایناسورها رو هم میشناسه. تیرِکسِ دیوونه، وایستاده وسط جاده، عجیب نیست که منقرض شده!
V90 با دو موتور دیزل، ارائه میشه. D4 که چرخ جلو ست و D5 چهار چرخه. همچنین توربوهای بنزینی T5 و T6 هم هستن. اما می تونین T8 هیبریدی رو هم بگیرین. و در همه مدلها می تونین گیربکسِ 8 سرعته اتوماتیک، داشته باشین.
خیلی عالیه. منظورم اینه که توی یه ماشین تشریفاتی، نباید خودتون دنده عوض کنین، این اتوماتیک خیلی خوبه. خوب و نرمه. سریع ترین واکنش ممکن رو نداره اما به اندازه‌ی کافی خوبه و در واقع، خیلی خوب با این موتورِ جدیدِ D5، کار می کنه. 
خب  این یه دیزلِ دولیتریه اما یه چیزِ هوشمندانه، داره. هوا رو کمپرس می کنه و بعد توی توربوشارژر می دمه، که همزمان تمیزش می کنه و توربو هیچ وقفه‌ای نداره. پس وقتی پاتون رو یه مرتبه فشار میدین، گیر بکس، تصحیح و تیک آف میکنه.
با اینکه این موتور 235 اسب بخار، قدرت داره و می تونه صفر تا صد کیلومتر رو تو 7.2 ثانیه بره. 4سیلندریها، به درد آدمایی مثل من نمیخوره. ولوو گفته که کوچیک کردنِ اندازه به صرفه ست، و این ماشینِ خاص که دارم میرونمش، می تونه بیش از  90 کیلومتر رو با 4.5 لیتر بره، پس اگه به کامپیوترش نگاه کنم، میگه که به مقیاسِ لیتر و کیلومتر، دارم چه کار میکنم. من با مایل و گالن، باید محاسبه کنم. بعدا بهتون میگم. 
با محاسبه معلوم شد که برای هر 100 کیلومتر 5.9 لیتر، مصرف داره، که میشه حدودِ 48مایل، برای هر گالن. هنوز شما باید همونقدر، برای یه دیزل V6-ِ بزرگتر که رو ماشینهای آلمانیه، هزینه کنین و خب اون موتورها، مقبول‌ترَن.
بخشی از دلیلش اینه که دیزل های 6 سیلندر معمولا کم‌صداترَن و همین طور روون‌تر و همین باعث میشه راحت‌تر باشن. الانم دارم میرم، صندلیِ عقب.
حالا اگه نگرانین که کی داره رانندگی میکنه، نباشین، من سیستمِ رانندگی رو هک کردم و ما داریم رانندگیِ کاملا خودکاری رو انجام میدیم و این باعث میشه من روی کیفیت رانندگی این ماشین تمرکز داشته باشم. در ماشین استاندارد برای تعلیقِ عقب از فنرهای شِمشی استفاده شده. می دونم به چی فکر می کنین. فنرهای شمشی؟ اونا که برای دِلیجان به کار می رفتن! بله درسته اما ولوو یه کار هوشمندانه کرده، در واقع فنرهای شمشی رو عقب، تعبیه کرده، می تونین بینین که کارِ خوبیه، چون از مواد کامپوزیت ساخته شده و معنیش اینه که فضای کمتری نسبت به فنرهای کویل می گیره و بنابراین فضای صندوق، بیشتر میشه تا همه‌ی قطعاتِ الکتریکی برای مدل‌های هیبریدی T8 جا بشن. این ماشینی که من سوارم، تعلیق هوایی داره. 
تعلیق هوایی، فقط برای عقبِ ماشینه اما اینجا که من نِشِستم، خوب و راحته، اما اونجور که مرسدس کلاس Mercedes E class  با تعلیق هواییش روی جاده حرکت میکنه، نیست، اما بازم خیلی خوبه و همین طور عایق صوتیش و کلا این عقب خیلی راحته و جای زیادی داره. میدونین، میخوام این عقب با آرامش بشینم و بذارم ماشین کارها رو انجام بده و من رو به هتلم ببره. 
خب یه روزِ جدید و یه ماشینِ جدید، این دفعه S90! 
برای اونایی که یه  Saloonرو به Station ترجیح میدن، این S90 یه ماشین خوش قیافه، با یه صندوق جاداره. جلوش کاملا شبیه طراحیِ مینیمالیستی سوئدیه که کاملا شبیه XC90 هستش. مثل V90 ، یه مدل سطحِ بالاست، که چرم ناپا داره و قطعاتِ زیادِ تریمِ گردویی و صفحه‌ی راننده‌ی دیجیتالیِ بزرگ. 
در کل،ماشین خیلی باکیفیتیه. می دونین، اصلا از آلمانیها چیزی کم نداره. من شکلی که ولوو، صفحه‌ی سیستمِ سرگرمی اطلاعاتیش رو گذاشته دوست دارم. یه سیستم با صفحه‌ی لمسی اما کاربردش خیلی ساده ست، نه به اندازه BMW که روندم، اما کمتر از  سیستم Mercedes E class و اگه از سیستمِ خودِ ولوو خوشتون نمیاد، شما چیزهایی مثل Spotify  و  APPLECARPLAYرو دارین. 
سالنِ بزرگتر S90 باعث میشه که جاداریش از V90 کمتر باشه. اول از همه صندوقشه که فقط 500 لیتریه و بعد جای سرِ عقبه که برای این کلاسِ ماشین، کمی تَنگه و این به اندازه‌ی عقبِ BMW 5. به هر حال با شروعِ قیمت از 32555 پوند، یه ماشینه که 2000 تا کمتر از مدل استیشنه. 
این ماشین خاص یه  T6 بنزینیه و ما این رو تو انگلیس نداریم، ما فقط می تونین دیزل و هیبرید ها رو داشته باشیم. یه کم خجالت آوره، چون من این موتور رو خیلی دوست دارم، این یه موتور 2 لیتری 4 سیلندره. و ولوو بیشتر از 4 سیلندر نداره، هیچ 6 سیلندری نیست، 
اما یه سوپرشارژر و توربور شارژر داره و 235 اسب بخار قدرت داره که برای صفر تا صدش خوبه که 5.9 ثانیه ست. بله این کاملا سریعه و تقریبا سر و صدای زیادی هم ایجاد می کنه، حالا این موتور با همون سیستم چهار چرخه که تو D5 داشتم که دیروز میروندمش. این یه سیستم HALDEX و اگه بهش نیاز داشته باشین، میتونه 50 درصدِ قدرتِ ماشین رو به چرخ های عقب بفرسته. نکته اینجاست که وقتی شما دارین رانندگی می کنین، بیشترِ اوقات، حس میشه که این ماشین، با چرخِ جلو میره و در نتیجه، هیچ وقت، هیجان‌انگیز و اسپرت مثل یه جگوارِ XF چرخِ عقب نمیشه، اما خب، برای افرادی که می خواین این ماشین رو برونن خیلی خوب کنترل میشه و شما واقعا تحت تاثیرِ داینامیکش قرار میگیرین. این SLOON –ِ بنزینی، کمی فرزتر از استیشنِ سنگینتر دیزلی، حس میشه اما حتی وقتی ماشین، تو حالت داینامیک و کامفورته، حالتِ اسپرت نداره. این حالت، اصلا تو این ماشین نیست.
و هر مدلی که بگیرین S90 یا V90 ناامیدتون نمیکنه.
خب در کل من درباره Volvo S90-V90 چی فکر می کنم؟ خیلی طول کشید تا اومدن، اما ارزش صبر کردن رو داشتن. خب رقبای اسپرتتری دارن و خوب نیست که نمیشه موتور 6 سیلندر داشته باشه، اما این ماشین ها بیرون و داخلشون، خوش استایل و خیلی راحته.
 

مشخصات فنی

ولوو Cross country T5 AWD V90
اتوماتیک-هشت دنده
2000
جلو - توربو شارژر
4
16
250
350
4939
1929
1543
1813
P235/55R18
P235/55R18
210
7.4
9.7
4,540 kg/year
ABS
جانبی جلو- پرده ای - سرنشینان جلو- جانبی عقب
چرمی-برقی
دوگانه اتوماتیک
جلو و عقب برقی
تاشونده برقی
LED
-