این یهAudi  جدیدِ A5 اسپورت‌بکه و شما می تونین اون رو ترکیبی از یه SALOON A4 جادار که مثل شامپو و Coupe A5 خوش استیل که مثل نرم کننده ست، بدونین. اما چرا دو تا قوطی به حمام ببریم، وقتی می‌تونیم یه شامپوی نرم کننده ببریم که A5 اسپرت بک جا دار و خوش استیله.
به هر حال A5 اسپورت بک  از 33000 پوند شروع میشه و با کوپه A5 هم قیمته. 
نکته‌ی مهمِ این ماشین، که به خاطرشون نشستن توش راحت‌تر از کوپه A5 شده. همینطور عقب ماشین کشیده‌تره که زانوهاتون نسبت به عقبِ کوپه جای بیشتری داره و عقبش به اندازه‌ی یهSALOON A4 معمولی جاداره. اگه صاف بشینم، جای سر، با اینکه سقفش شیب‌داره، خوبه. و یه مشکلی که هست، این برآمدگیِ بزرگِ کفه؛ به خاطر اینه که به ندرت از صندلی وسط استفاده میشه و به راحتی نمیشه سه نفر رو پشت این ماشین جاداد.
 اگه این رو برگردونم، یه جای دست و یه جعبه زیرش و اینو نگاه کنین، خوشم اومد، چندتا جای بطری دیگه که لازم میشه.  همینطور، از اونجا که استاندارد این ماشین صندلی میانی‌ای  تا شو داره که بتونین وسایل بلندتری رو حمل کنین. 
حالا بریم سراغ صندوق که یکی دیگه از فیچرهای A5 اصلی اسپورت‌بکه. این یه ماشین هاچ بکِ کارآمد  با در ِخودکاره که خیلی راحت تر از  SALOON معمولی قدیمی، میشه پر و خالی اش کنین، همین طور می‌تونین صندلی‌ها رو بخوابونین که یه جای بزرگ داشته باشین تا ماشین جادارتر بشه. 
وقتی اونا رو بخوابونین، کاملا صاف نمیشه اما یه صندوق تقریبا یه دست دارین که می تونین وسایل بزرگ‌تر رو توی ماشین جا بدید. اینجا و اینجا هم گیره و توری داره و زیرِ این، یه جا برای تایر یدکی هم هست. خب بفرمایین. تمایز A5 اسپورت‌بک در درهای عقب و صندوق عقبشه.
 بعد قسمت جلوش، سوپرایز! سوپرایز! که طراحی منحصر به فرد و ساده‌ی  Coupe A5رو داره. فضای یکدستش و همه‌ی چیزهایی که نشانگر کیفیت بالای مواد مورد استفاده است، حس خیلی خوبی میده. اینجا یه کنترل دمای داخلی، کروز کنترل، سیستم محدودکننده‌ی سرعت و صندلی‌های اسپرت استاندارد که خیلی خوب و راحت و جادار هستن و به خوبی طراحی شدن، رو دارین. چیزای زیادی اینجا هست. این یکی واقعا اونقدر بزرگ هست که یه بطری آب بزرگ رو جا بده و جعبه‌ی در هم به اندازه کافی بزرگه. 
درمورد سیستم اطلاعاتیش که استاندارده، یه مانتیور7 اینچی دارین، اینی که اینجاست که میتونین الان از APPLE CARPALY و ANDROIDAUTO  گوشی برای راهنمای ماهواره‌ای استفاده کنین. می‌تونین آپگریدش کنین تا کارت SDراهنمای ماهواره‌ای داشته باشین. یا هزینه بیشتری بدین تا بتونین Audiرو با تجهیزات اینترنتی مثل رصد ترافیک زنده داشته باشین و بتونین از گوگل مپ‌ هم استفاده کنین. پیشنهاد می‌کنم به صفحه بزرگتر 8 اینچی آپگریدش کنین تا بتونین گرافیک بالاتر و سریع‌تری داشته باشین و بعد می تونین صفحه‌ی معمولی دیجیتالی؛ که یه چیزی بین اعداد آنالوگه رو به مدل مجازی فول آئودی تبدیل کنین که خیلی قشنگه و البته جزییات و اطلاعات خیلی زیادی درمورد سیستم اطلاعات سرگرمی وجود داره.
خب الان وقت اینه که ببینیم رانندگی Audi A5 چه جوریه. بزنیم به جاده!
Audi A5 اسپرت‌بک، سیتم تعلیق خشک‌تری نسبت به SALOON A4 داره و در ماشین‌های قدیمی یه رانندگی نرم داشتیم اما این یکی در واقع کمی خشک‌تره اما همچنان خوب و راحت رانندگی می کنه.
 اما اگه شما مدل‌های دیگه SUV بخرین که همگي اسپرت هستن اونا تعلیق راحتی دارن،
اما اگه اگه از سری S بخرین تعلیق کمتری دارن و رانندگیش نرم به نظر می رسه اما اگه یه ماشین نرمال با تعلیق معمولی میخواین این عالیه. اما اگه واقعا می خواین که ارتفاع بیشتر و چرخ‌های بزرگتری داشته باشه باید 900 پوند بیشتر خرج کنین تا بتونین با قابلیت تنظیم دمپرها رو بگیرین چون اونا حالت اسپرت و راحتی دارن و رانندگیشون بهتر از ماشین استاندارده.
 اما  A5 اسپرت بک، یه ماشین خوب برای مسافرته چون آرومه و دیدش خیلی خوبه و با اینکه پنچره‌ی عقب خیلی بزرگ نیست اما خیلی هم بد نیست، خوب کنترل میشه، فرمون خوب و دقیقی داره و ماشین خیلی خوب کار میکنه و این ورژن خاص، مدل دیفرانسیل جلوست و چسبندگیش هم همونقدره که بخوایم. اگه یه ماشین پایین‌تر می‌خواین، شاید مدلی که سیستم 4wd که پایه چرخ عقب متحرک داره، خوب باشه. اما اگه واقعا می خواین که یه اسپورت‌بک داشته باشین، خب رانندگیش خیلی شبیه یه BMW از سری Gran Coupe  ست. علاوه بر اون، انتخاب برای موتور می تونه یه دیزل 2 لیتری با 190 اسب بخار باشه و این همونیه که تو این ماشینه و یه مدل خیلی پیشرفته است که قیمت مناسبی داره و تنها ایرادش اینه که مصرفش 4.5 لیتر برای هر 110 کیلومتر نیست و تقریبا حدود40 تا 50 کیلومتر با هر4.5 لیتر میره. همین طور می تونین موتور 2لیتری بنزینی با 252 اسب بخار رو بگیرین که خیلی سرعتش خوبه و همین طور می‌تونین یه دیزل V6 حدود 280 اسب بخاری بگیرین. می تونین یه سه لیتری V6 بنزینی دو توربویی که در S5 هست رو بگیرین که صفر تا صدش حدود 4.7 ثانیه ست. هر موتور یا گیربکسی که انتخاب کنین همشون خوبن و انتخاب‌های درستی هستن. 
به هر حال بیاین سراغ 5 مورد آزاردهنده این Audi A5 جدید بریم:
طراحی نوک تیز این شیشه‌ها باعث میشه که وقتی سوار ماشین میشین، اتفاقی به خودتون آسیب بزنین، مخصوصا ناحیه‌ی قلب. 
پنجره‌های عقب فقط اینقدر پایین می‌رن که افتضاحه. 
مدل‌های دیزل دو لیتری این باک سوخت40 لیتری رو دارن که معنیش اینه که رانندگیش فرقی با دو لیتری بنزینیش که باک 58 لیتری داره، نداره.
با اینکه سنسورهای پارکش استاندارد هستن شما باید 450 پوند بیشتر برای دوربین عقب پرداخت کنین.
درآوردن این پوشش‌ها به قدری سخته که ممکنه انگشتتون آسیب ببینه و خودشون هم گم بشن.
به این بدی‌ها هم نیست، بیاین بریم سراغ چیزهای خوب A5 جدید:
 یه صندوق عقب اتوماتیک استاندارد دارین و انتخاب می‌کنین که چقدر باز بشه و باعث میشه اون رو به سقف کوتاه یه گاراژ نکوبید.
کارایی خوب SAT –NAV به شما کمک می کنه با توجه به مسیری که طی می کنین، رانندگی به صرفه‌تری داشته باشین.
Audi A5، 85 کیلو سبک تره که انگار یه آدم معمولی رو ازش پیاده کردین، برو بیرون آدم معمولی!
خیلی خوبه که دمای هوا رو با درجه‌ش کنترل کنین. 
بدون اینکه زحمتی بکشین، میتونین میزان سوخت ماشین و جایی که پارک کردین رو با استفاده از موبایلتون مشخص پیدا کنین.
در آخر هم نظرم درباره این ماشین : نخرینش؟ در نظر بگیرینش؟ تو لیست بذارینش؟ یا برید و بخرینش. خب من پیشنهاد می کنم،  که A5 SPORTBACK رو توی لیست نگه دارین.
 

مشخصات فنی

Audi A5 Sportback 2.0 Quattro Komfort S Tronic - 2018
اتوماتیک - هفت دنده
2000
جلو-خطی
4
16
252
370
4733
1843
1386
1680
P245/40R18
P245/40R18
209
6
7.8 L/100km
3,660 kg/year
ABS
جانبی جلو- پرده ای - سرنشینان جلو
چرمی - برقی
دوگانه اتوماتیک
جلو و عقب برقی
تاشونده برقی با گرم کن
LED - Xenon
Electronic Stability Control (ESC) ABS And Driveline Traction Control Side Impact Beams Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags Audi pre sense basic Forward Collision Tire Specific Low Tire Pressure Warning Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags SIDEGUARD Curtain 1st And 2nd Row Airbags Airbag Occupancy Sensor Driver And Passenger Knee Airbag Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height... Back-Up Camera