مقایسه شورولت کامارو 2013 SS 1LE و موستانگ جی تی 2013 Track Pack

فورد موستانگ، شورولت کامارو، همیشه در حال رقابت و همیشه رو به جلو. امروز یک رقابت جالب داریم. در تاریخ همیشه شخصیت های جفت با هم بوده و هستند. شخصیت هایی که یکی  با اون یکی معنا پیدا میکنه و نمیتونید در مورد یکی ، بدون اشاره به اون یکی صحبت کنید. و البته این چیزیه که در مورد این دو تا ماشین به شدت صدق می کند.

این رقابت از سال 1967، هر سال با یک مدل ماشین از این دو تا شرکت تا امروز ادامه داشته و تا همین امروز هم هیچ اثری از کم شدن شدت این رقابت دیده نشده و هنوز هم برقراره. در این قسمت Chevrolet Camaro SS (شِورولِت کامارو اِس-اِس)  با بسته ی 1LE را با Ford Mustang GT (فورد موستانگ جی-تی ) با بسته ی تِرَک مقایسه میکنیم. حال بسته ی 1LE چیست؟ در واقع تمام تجهیزات سرعت و شتاب مورد استفاده در کامارو ZL1 (زِد-ال یک) هست که روی این ماشین سوار شده، منهای سوپر شارژر و لنت های ترمز مغناطیسی. بسته ی تِرَک هم که روی موستانگ گذاشته شده به معنی تعداد بیشتر کانال های خنک کننده به علاوه ی نوعی دستکاری هایی داخل موتور برای عملکرد بهتر هست.

ماشین فورد موستانگ با موتور 5 لیتری وی-8 (V-8) و 32 سوپاپه اش،قدرتی معادل 420 اسب بخار  تولید میکند. وزن فورد هم حدود 109کیلو از وزن ماشین شِورولت کمتره و دنده هاش با دور موتور کمتری پر میشن و زودتر باید به دنده ی بعدی برین. موتور 6.2 لیتری وی-8 (V-8) و 16 سوپاپه ماشین شِورولت کامارو SS-1LE ، قدرتی معادل 426 اسب بخار تولید میکند.

 کامارو در زمان 4.3 ثانیه با اختلاف خیلی کمی از موستانگ از 0 تا 100 کیلومتر رو پر کرد. این زمان برای موستانگ 4.4 ثانیه بود. با وجود اختلاف وزن و اختلاف گشتاور تولیدی بین موتورهای آنها، هر دو با زمان 12.7 ثانیه به خط پایان مسابقه رسیدند اما سرعت موستانگ موقع عبور از خط پایان برابر 180.047 کیلومتر بر ساعت بود در حالی که سرعت کامارو 179.886 کیلومتر بر ساعت بود که این اختلاف برابر فقط 0.254 سانتی متر است. یعنی فقط نوک تیزتر جلوی کامارو باعث شد تا زودتر خط پایان رو لمس کند.

اما روشی که با اون این دو تاماشین مقایسه کردیم، روشی بود که از دهه ی 60 برای مقایسه ی ماشین ها به کار رفته. یعنی مقایسه ی زمانی که طی اون ماشین ها مسیری را طی میکنند. اما امروزه خیلی چیزها تغییر کرده و این دو تا ماشین هم بیشتر از اینکه ماشین سرعت و پیست باشن، ماشین جاده و خیابون ها هستند. برای اینکه برنده ی واقعی رو بین این دو تا دقیقا مشخص کنیم، باید این کار در یک جاده واقعی انجام بشه.

ویدیو مقایسه Chevrolet Camaro SS 1LE vs Ford Mustang GT Track Pack‌ در موتوتل